Глава НБУ та керівники ЄБРР обговорили приватизацію Ощадбанку

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко та його заступник Юрій Гелетій провели онлайн-зустріч з президенткою Європейського банку реконструкції та розвитку Оділь Рено-Бассо, керуючим директором ЄБРР в країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне, заступником голови ЄБРР в Україні в секторі фінансових установ Александром Павловим, директоркою у регіоні Західні Балкани і Східної Європи Александрою Вукосавлевич, керуючим директором у країнах Східної Європи та Кавказу Франсісом Маліжем, старшою банкіркою Департаменту по роботі з фінансовими установами Оксаною Яворською та заступником виконавчого директора ЄБРР Артемом Шевальовим.

Як зауважують у Нацбанку, крім подальшої співпраці НБУ з ЄБРР, основними питаннями, що обговорювалися під час зустрічі, були макроекономічна політика і пріоритети НБУ в області регулювання фінансового сектора, продовження співпраці з МВФ, реформування державного банківського сектору, дії НБУ для підтримки банківського сектору країни через вплив кризи, що пов`язана з COVID-19, розвиток зеленого та сталого фінансування в Україні.

Цитата з повідомлення НБУ:

"Кирило Шевченко поінформував співрозмовників про нещодавнє підвищення облікової ставки Правлінням НБУ та поділився очікуваннями, що рівень інфляції становитиме 8% на кінець поточного року та повернеться до цілі 5% у першій половині 2022 року. Також він зазначив, що економіка України відновлюється, але повільніше, ніж очікувалося, зокрема через весняне посилення карантинних обмежень. Представники ЄБРР зі свого боку підтримали Голову Нацбанку та відзначили позитивну роботу, що ведеться регулятором у напрямку монетарної політики та підтримки банківського сектору в умовах кризи.

Упродовж зустрічі сторони також обговорили стан реалізації реформи державного банківського сектору, зокрема його приватизації та питання платоспроможності ФГВФО. Керівництво ЄБРР наголосило на необхідності продовження реформи корпоративного управління в державному банківському секторі та відзначило готовність надати підтримку у цій сфері.

Під час зустрічі сторони дійшли згоди, що подолання кризи, спричиненої пандемією, можливе через реалізацію та запровадження нових інструментів, таких як інтеграція у світовий рух з екологізації фінансової системи та підтримки сталого фінансування і зеленої економіки. Позитивно була сприйнята новина про підписання НБУ Угоди з IFC у квітні цього року про співпрацю щодо запровадженням стандартів зеленого та сталого фінансування в Україні, а також наголошено на значній експертизі ЄБРР на цьому напрямі та готовності надати допомогу НБУ.

Кирило Шевченко повідомив, що НБУ виступив ініціатором створення спеціалізованого фінансового суду з метою уникнення появи нових непрацюючих кредитів у банківському секторі та забезпечення дієвого захисту прав кредиторів та інвесторів. Сторони домовилися продовжити обговорення цієї ініціативи.

Серед пріоритетних сфер діяльності ЄБРР в Україні пані Рено-Бассо відзначила подальший розвиток фінансових ринків та ринків капіталу, реформування державного банківського сектору та його приватизація, просування нових інструментів торгового фінансування та кредитування економіки.

Загалом представники ЄБРР позитивно відзначили послідовну та цілісну політику керівництва Нацбанку з усіх порушених питань".

Коментар глави НБУ Кирила Шевченка:

"Європейський банк реконструкції та розвитку – важливий партнер Національного банку і один із найбільших інвесторів в Україні. Торік НБУ та ЄБРР підписали договір про здійснення валютних операцій своп гривня/долар США в обсязі до $500 млн. Менше ніж за рік дії своп-угоди були укладені вже на 11 операцій, які сприяли посиленню макрофінансової стабільності в Україні, підтримці реального сектора економіки, а також поповненню валових міжнародних резервів.

Бесіда пройшла в дружній атмосфері. Пані президент подякувала за інформування щодо справ та визнала, що співробітництво між ЄБРР та НБУ активно розвивається.

Наші партнери продовжують підтримувати реформи в банківському секторі, відстежують прогрес у співпраці з МВФ. Вони також високо оцінюють своєчасні заходи НБУ проти поширення негативних наслідків Covid-19. Пройти складний етап коронакризи без потрясінь посприяли висока якість банківського нагляду та монетарна політика.

Детальніше ми обговорили питання щодо приватизація Ощадбанку, а також змін в закон про ФГВФО та проблему платоспроможності Фонду. На наш погляд, ці питання повинні вирішуватися комплексно.

Я повідомив про ініціативу Нацбанку створення окремого фінансового суду для банківського сектору, який потерпає від судових справ. Ми домовилися про продовження обговорення цієї ініціативи вже наступного тижня.

ЄБРР планує активно розвивати нові інструменти кредитування економіки, а також приділяти увагу зеленому фінансуванню. Так, передбачається, що до 2025 року 50 % їхніх проєктів будуть «зеленими». Тому наші партнери підтримують наші успіхі на цьому шляху, зокрема нещодавно укладену угоду з IFC.

Головне, що ми винесли з зустрічі, – ЄБРР на одному боці з нами, вони бачать, що ми послідовні, та готові надавати активну підтримку і надалі. Дякую пані Оділь Рено-Бассо та всім учасникам зустрічі за плідну бесіду!".