Шевченко - про зустрічі з міністром фінансів США, главою Світового банку, топом МВФ

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що у складі делегації України під час Весняних зборів МВФ та Світового банку зустрівся з міністром фінансів США Джанет Єллен:

"Обговорили заходи вжиті НБУ для підтримки фінансової стабільності України в умовах воєнного стану, поточний стан української банківської системи, яка гідно проходить цей виклик, регулювання українського ринку віртуальних активів та негативний вплив на світову економіку російської військової агресії проти нашої держави.

Ми вдячні за допомогу, що отримуємо від Сполучених Штатів Америки з перших днів війни. Для нас критично важливо посилювати санкційний тиск на фінансову систему агресора, щоб унеможливити подальше фінансування військових дій в Україні. Маємо надію, що США продовжуватимуть розширювати пакет санкцій проти рф. Зокрема, одним із потужних елементів санкційного пакета може стати відключення центробанку росії від міжнародної платіжної системи SWIFT. Підтримка США у цьому питанні, без перебільшення, життєво важлива для нас.

У розмові також торкнулися питання відчуження заморожених активів держави-агресора на користь України. Ці кошти можуть бути спрямовані на відшкодування втрат населення, бізнесу, держави та майбутнього відновлення української економіки. Таке рішення може бути безпрецедентним, проте ми вважаємо, що лише така реакція у відповідь на дії рф, з одного боку, дасть змогу запобігти подібній військовій агресії у майбутньому, а з іншого – побудувати надійні захисні механізми для відсічі потенційних атак.

Ми також цінуємо нашу співпрацю зі США у сфері кібербезпеки. Враховуючи посилення кіберзагроз із боку російської федерації з метою всебічного послаблення України, ми й надалі сподіваємося на розширення нашої взаємодії у цій сфері для підтримки економіки України та, зокрема, фінансового сектору.

Ми віримо, що міжнародна спільнота продовжуватиме підтримувати Україну та одностайно реагуватиме на грубе порушення всіх можливих міжнародних принципів, прав і свобод, що чинить росія проти України".

Також глава НБУ розповів про зустріч з президентом Світового банку Девідом Малпассом:

"Багато уваги приділили питанню збільшення фінансової підтримки України з боку міжнародної спільноти.

Насамперед подякував за швидке схвалення пакета допомоги від Світового банку (понад 700 млн дол. США) та створення Multi-donor Trust Fund для зарахування коштів на підтримку України. Висловив сподівання на особисту допомогу з боку пана Малпасса у заохоченні держав–членів Світового банку робити внески до цього фонду.

Поінформував про наслідки військової агресії росії проти України для світової економіки та наголосив на необхідності нарощування санкційного тиску на рф й посилення її ізоляції на глобальному фінансовому майданчику.

Детально ознайомив учасників зустрічі зі станом фінансового сектору України, який успішно пройшов «краш-тест» і продовжує залишатися стабільним та ліквідним. Сьогодні банківська система повноцінно працює, 70% відділень банків обслуговують клієнтів, відтоку депозитів не відбулося.

Таку міцність системі вдалося досягти, зокрема, завдяки проведеним реформам, оперативному та чіткому виконанню з першого дня війни заздалегідь підготовлених НБУ та комерційними банками планів забезпечення безперервності діяльності й наданню необхідної підтримки банкам та фінансовому сектору загалом. Також хочу наголосити, що ми залишаємося відданими нашому стратегічному курсу з реформування фінансового сектору України і продовжуватимемо його після перемоги.
Група Світового банку має величезний досвід у роботі з відновлення країн, що зазнали економічних втрат, зокрема внаслідок війни, ми сподіваємося на її всебічну допомогу в післявоєнній розбудові економіки України".

Глава НБУ провів переговори і з виконавчим директором МВФ, який очолює регіональну групу держав-членів Фонду, до якої входить Україна, Полом Гілберсом, його заступником Люком Дрессом та заступником виконавчого директора МВФ від України Владиславом Рашкованом:

"У розмові ми детально обговорили поточну ситуацію у фінансовому секторі нашої країни та попередні оцінки економічних наслідків війни для України.

Переживши шок перших тижнів військового нападу рф, ділова активність поступово відновлюється у відносно мирних регіонах. Проте економічні втрати будуть значними. За нашими оцінками, зниження ВВП у 2022 році може становити не менше третини.

Подякував за підтримку та допомогу в прийнятті рішення щодо відкриття спеціального адміністрованого МВФ рахунку для спрямування коштів на підтримку України державами - членами Фонду. А також за фінансову підтримку, яку вже отримали.

Нагадаю, що з початку війни ми отримали майже 4 млрд дол. США, більша частина цих коштів надійшла від МВФ та ЄС. Наголосив, що для підтримки достатнього рівня валютних резервів для нас дуже важливо й надалі отримувати фінансову допомогу від наших міжнародних партнерів. Тому окремо проговорили можливості МВФ із формування такої допомоги від міжнародної спільноти.

Підкреслив, що після завершення війни економіка та фінансова система почнуть знову працювати на ринкових принципах, а НБУ, зі свого боку, повернеться до режиму інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом. Ми поступово послабимо адміністративні обмеження та відновимо застосування облікової ставки як основного монетарного інструменту для контролю інфляційних очікувань та повернення інфляції до цільового показника у 5%".

Крім того, К. Шевченко повідомив про розмову з Робертом Хольцманом - головою Національного банку Австрії:

"Розповів про наш фінансовий фронт, насамперед про поточний стан справ у фінансовій системі, яка є стабільною та ліквідною. Це звучить як диво, але, незважаючи навіть на виклики війни, банківська система повноцінно працює, 70% відділень банків обслуговують клієнтів, відтоку депозитів не відбулося.

Наша фінансова оборона має багато напрямів. Серед них – допомога українцям, які були вимушені рятуватися від жаху війни за кордоном. Мета – надати їм можливість обміну готівкової гривні на місцеві валюти країн перебування. У Австрії цю проблему вирішили на рівні комерційних банків. Готівкові гривні можна обміняти на євро у відділеннях Raiffeisen bank та Erste Bank. Вдячний австрійським колегам за підтримку.

Ми докладаємо багато зусиль для ізоляції рф у світовій фінансовій системі, щоб зменшити її можливості фінансувати війну. Під час зустрічі я передав пану Голові лист-звернення від НБУ до австрійського регулятора небанківського фінсектору із закликом до небанківських установ Австрії залишити російський ринок. Розраховуємо на їх підтримку".

За словами глави НБУ, також була зустріч з главою центробанку Швеції (Sveriges Riksbank) Стефаном Інгвесом та його заступницею Анною Бреман:

"Насамперед ми вдячні Швеції за активну позицію з підтримки України – зарахування коштів на спеціальний рахунок НБУ, а також у межах пакета допомоги Світового банку Україні FREE Ukraine.

Допомога учасників світового фінансового сектору є вкрай важливою для нашої країни.

На сьогодні Україна вже отримала фінансування від МВФ (1,4 млрд дол. США), Світового банку (близько 500 млн. доларів США з пакета 700 млн. доларів США), Європейського Союзу (600 млн євро, це перший транш нової програми макрофінансової допомоги ЄС на загальну суму 1,2 млрд євро), а Європейський банк реконструкції та розвитку й Європейський інвестиційний банк готові додатково фінансувати проєкти в Україні, а також підтримувати ліквідність українських банків.

Ми розраховуємо на розширення світової фінансової допомоги, у тому числі завдяки надходженням на спеціальний рахунок під адмініструванням МВФ та Multi-donor Trust Fund від Світового банку. Будемо вдячні Швеції за подальшу участь у будь-якому з проєктів допомоги.

Окремо подякував колегам з Riksbank за сприяння у розгляді питання призупинення членства росії у Банку міжнародних розрахунків (BIS). Висловив сподівання, що ми отримуватимемо їх підтримку й надалі, зокрема у прагненні НБУ стати повноправним членом цієї шановної спільноти центральних банків.

Ми зацікавлені й надалі розвивати й розширювати наше технічне співробітництво, яке сприяє розвитку й стабільності української економіки та банківської системи зокрема".

Щодо зустрічі з головою Ради директорів Експортно-імпортного банку США Ретою Джо Льюїс, Кирило Шевченко повідомив таке:

"Розповів про те, як наразі почуває себе фінансовий сектор України після шоку перших тижнів війни.

Загалом радий був відзначити, що завдяки заходам, що вжив Національний банк України із перших днів військового вторгнення рф, ми змогли зберегти стабільну роботу банківської системи та уникнути відтоку депозитів. Банківська система України гідно долає це випробування. На сьогоднішній день наша банківська система повноцінно функціонує: понад 70% банківських відділень працює, ба більше – деякі банки продовжують надавати послуги населенню навіть у зонах активних бойових дій. Таку міцність системі вдалося досягти, зокрема, завдяки проведеним реформам, заздалегідь підготовленим НБУ та комерційними банками планам забезпечення безперервності діяльності й оперативному запровадженню Національним банком низки адміністративних обмежень і заходів підтримки банків.

У відносно мирних регіонах поступово починає відновлюватися економічна активність. Проте економічні втрати від цієї війни все одно будуть значними. Саме тому ми продовжуємо працювати над отриманням допомоги на двосторонній основі та сподіваємося на підтримку міжнародних партнерів у цьому питанні".