Глава НБУ - про обсяг валютних резервів на початок травня

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в колонці для видання "НВ" констатує, що "зараз ми маємо адекватний запас міжнародних резервів, незважаючи на вчасне виконання урядом усіх своїх валютних боргових зобов’язань". "Станом на початок травня резерви, за оперативними даними, складають 26,6 млрд дол. США. За достатньої міжнародної фінансової допомоги у нас буде можливість утримувати резерви на належному рівні та навіть збільшувати їх", - зауважив керівник Нацбанку.

Ще пряма мова К. Шевченка:

"У перші години повномасштабного нападу росії НБУ тимчасово зафіксував обмінний курс та запровадив низку валютних обмежень. З першого дня ми коригуємо та оптимізуємо ці обмеження, щоб дати можливість громадянам задовольняти всі життєві потреби, а економіці - працювати, та одночасно не допустити непродуктивного відпливу капіталу.

В умовах війни відмінити обмеження в один день неможливо. Скасовувати їх потрібно поступово, щоб не допустити шоку для ринку. Найзначущим останнім послабленням є надання можливості населенню купувати готівкову валюту.

Які обмеження на рух капіталу є зараз? Максимально обмежені операції резидентів росії й білорусі, а також операції з російськими й білоруськими рублями. Є обмеження на купівлю валюти та на перекази з України. Зокрема, зараз громадянам дозволено переказувати кошти за кордон із метою оплати навчання, лікування та витрат, пов’язаних зі смертю, — без обмежень, а також здійснювати P2P-перекази за кордон у межах лімітів по 100 тис. грн на місяць із гривневих та валютних карток. Обмежено «квазі-кеш» операції з метою запобігання виведенню капіталу за кордон. Додатково ми скоротили граничні строки розрахунків за експортно-імпортними операціями. З початку війни для зручності ми створили спеціальну сторінку, на якій можна знайти інформацію про актуальні обмеження, а також відповіді на найпоширеніші запитання.

Поточні обмеження — це той мінімум, який дає змогу нам зараз утримувати фінансову стабільність, не допустити значний відплив валюти за кордон та забезпечити критичні потреби економіки.

Відносно м’які валютні обмеження створюють простір для відновлення ринкових процесів. Якщо на початку війни всі операції на міжбанку здійснювалися з НБУ, то з березня банки нарощують обсяг торгів між собою. Середньоденний обсяг торгів між банками у квітні становив біля $25 млн. Ці обсяги неможливо порівнювати з довоєнними, але це необхідне підґрунтя для подальшого розвитку ринку.

Для нас фіксація курсу та обмеження є тимчасовим рішенням. Ми залишаємося відданими ринковим підходам і курсу на валютну лібералізацію.

У міру зростання обсягів пропозиції валюти на ринку завдяки поступовому відновленню експорту товарів ми повернемося до політики плаваючого курсоутворення, за якої курс визначається ринком, а центробанк згладжує надмірні курсові коливання".

Нагадаємо, ща даними НБУ, його чисті валютні резерви (без врахування коштів, запозичених в МВФ) у березні зросли на 3,15 млн дол (+0,018%) - до 17,558 млрд дол.

Валові валютні резерви НБУ (з урахуванням коштів, запозичених в МВФ) у березні збільшилися на 556,6 млн дол (+2,02%) - до 28,11 млрд дол.