Глава НБУ - про кредити на десятки мільярдів гривень, які банки видали аграріям

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко розповів, що на щорічних зборів Ради керуючих ЄБРР, які відбулися минулого тижня, обговорювалося в т.ч. питання глобальної продовольчої безпеки у контексті війни росії проти України.

За словами керівника Національного банку, війна створила ризики для продовольчої безпеки не лише нашої країни, а й світу.

Частка України у світовому експорті пшениці – близько 9%, кукурудзи – 14%, соняшникової олії – 47%.

Зменшення поставок агропродукції з України може призвести до погіршення харчового раціону та рівня життя більше 5% населення планети. Насамперед це стосується окремих країн Близького Сходу та Південної Африки, залежних від імпорту зерна, як за рахунок меншої пропозиції, так і високих цін.

Світові ціни на зернові та олію вже суттєво зросли. Із 24 лютого до 16 травня ціни на пшеницю і кукурудзу збільшилися майже на 47% та 14% відповідно, соняшникову олію – приблизно на 40%", - зауважує К.Шевченко.

Глава НБУ констатує, що українські банки надають аграріям необхідну допомогу, активно долучившись до агрокредитування:

"Першочергове завдання – фінансування посівної. Потреба в кредитних коштах для реалізації посівної кампанії становила орієнтовно 50 млрд грн. Як засвідчили наші опитування у квітні, 18 найбільших банків були налаштовані надати протягом II кварталу майже 34 млрд грн позик.

Держава також долучилася: ще в березні з метою підтримки АПК державні програми «5-7-9%» і портфельних гарантій були синхронно доповнені аграрним напрямом, і банки взяли доволі високий темп реалізації своїх намірів. Так, станом на 11 травня видано 9264 агрокредитів на 24,2 млрд грн, переважна сума яких залучена за програмою портфельних гарантій – 80%, що становить 16,5 млрд грн.

П’ятірка областей-лідерів із залучення агрокредитів: Кіровоградська (3,4 млрд грн), Вінницька (2,5 млрд грн), Київська (2,3 млрд грн), Одеська (2 млрд грн), Дніпропетровська (1,9 млрд грн).

У межах програми «5-7-9%» за період із 24 лютого до 13 травня банками надано 13,7 млрд грн агрокредитів або дві третини від усіх наданих кредитів за цією держпрограмою. Наприклад, минулого тижня 2,4 млрд грн або 60% усіх кредитів надано саме на підтримку аграріїв.

Загалом агрокредити в межах програми «5-7-9%» надають 22 банки. Лідерами є державні банки, на них сукупно припадає 80% позик".