Глава МВФ похвалила керівників НБУ та Кабміну за рішення, прийняті під час війни

Все про економіку та фінанси

21 квітня в рамках Весняних зборів МВФ та Світового банку 2022 відбувся круглий стіл щодо підтримки України, у рамках якого директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва виступила з промовою.

Міністерство фінансів України наводить головні тези з виступу пані Георгієвої:

"Вторгнення Росії в Україну – це, перш за все, людські жертви, трагедія, яка принесла жахливі страждання простим чоловікам, жінкам та дітям. Тисячі людей було вбито або поранено. Мільйони були змушені покинути свої будинки.

Війна РФ також має руйнівний вплив на українську економіку. Втрати інфраструктури та людського капіталу величезні та призведуть до глибокої рецесії цього року. На тижні МВФ опублікував свій прогноз розвитку світової економіки, згідно з яким ВВП України скоротиться майже на 40%.

Крісталіна Георгієва зазначила, що екстрені заходи економічної та фінансової політики української влади були чудовими. Було зроблено рішучі дії, щоб зберегти наявність валютних резервів та зменшити невизначеність обмінного курсу. А також, щоб підтримати фінансову стабільність та реалізували пріоритетні бюджетні платежі. Було запезпечено доступ до послуг та готівкових грошей для народу країни. У розпал вторгнення ці дії допомогли уникнути економічних потрясінь, таких як гіперінфляція та девальвація валюти, які часто супроводжують війни.

Зовнішнє фінансування сьогодні вкрай необхідне для підтримки Україні, у тому числі з боку донорів та міжнародних організацій, таких як Світовий банк.

МВФ зіграв свою роль - через інструмент швидкого фінансування у розмірі 1,4 млрд доларів, який був узгоджений менш як через два тижні після вторгнення. Минулого тижня МВФ відкрив керований рахунок для України, який надасть країнам-донорам надійний механізм для спрямування фінансової допомоги Україні. Нещодавно Канада запропонувала виділити Україні до 1 мільярда канадських доларів через керований рахунок.

Саме таке фінансування, разом із ретельним контролем за транскордонними операціями з 24 лютого, дозволило зберегти валютні резерви центрального банку стабільними порівняно з довоєнним рівнем. З фіскального боку, це дозволило поповнити внутрішні доходи, не вдаючись до надмірного використання фінансування.

Проте які б не були макроекономічні результати, ще рано думати, що найсерйозніші проблеми вже позаду. Потреби зараз величезні, а у майбутньому будуть ще більшими. Поки триває війна, вимоги до бюджету зростатимуть, особливо зі збільшенням витрат на забезпечення безпеки та компенсацій, пов`язаних із конфліктами.

За оцінками МВФ, у найближчі 2-3 місяці може знадобитися близько 5 млрд доларів на місяць просто для того, щоб Уряд та економіка могли продовжувати працювати в умовах війни. Таким чином, Україні потрібно більше зовнішнього фінансування, особливо пільгового, та грантів.

Хоча зараз основна увага приділяється пріоритетному завданню з підтримки функціонування Уряду та економіки, необхідно вже готуватися до майбутнього – потреби у реконструкції будуть величезними. Варто розпочати цей діалог якомога раніше, щоб перспективи динамічної економіки стали джерелом натхнення для українського народу у найважчі часи".

Глава НБУ Кирило Шевченко також розповів, що у Вашингтоні відбулася зустріч офіційної делегації України з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою:

"Обговорили питання подальшої співпраці з фокусом на фінансову підтримку України.

Я вдячний Фонду та пані Георгієвій за допомогу в ці скрутні для нашої країни часи: надання додаткового фінансування Україні за програмою екстреної підтримки Rapid Financing Instrument, а надалі – створення спеціального рахунку під управлінням МВФ для зарахування коштів допомоги від держав-членів. Також висловив сподівання на допомогу із залученням окремих країн до використання їх СПЗ та бюджетних механізмів для наповнення цього рахунку.

Розширення офіційного фінансування від наших міжнародних партнерів і надалі є надзвичайно важливим для нас.

Окремо акцентував увагу на тому, що ми залишаємося відданими стратегічному курсу реформування фінансового сектору України.

Сьогодні фінансовий сектор України працює стабільно. Ми гідно тримаємо оборону впродовж майже двох місяців війни. Банківська система була у дуже хорошому стані, коли зіткнулася з війною, а банки та НБУ діяли швидко та професійно. Значною мірою міць банківської системи сформовано завдяки реформам, втіленим Національним банком у тісній співпраці з МВФ.

Підкреслив, що на подальшому шляху реформування ми розраховуємо на допомогу МВФ. Йдеться про довгострокову програму для підтримки післявоєнного відновлення, ціллю якої є забезпечення макрофінансової стабільності та подальші структурні перетворення в країні, необхідні для відновлення економіки та вступу до ЄС.

Російська військова навала завдала шкоди не лише Україні, її наслідки відчують на собі багато інших країн. І наше спільне завдання – припинити цю війну якомога швидше з використанням усіх доступних засобів".