Глава Мінфіну розповів, яку нову програму фіндопомоги Україна обговорює з МВФ

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв`ю "РБК-Україна" розповів, що Україна і МВФ обговорюють нову програму допомоги, в рамках якої розвинені країни можуть виділити Україні свої кошти з розподілу 650 млрд доларів, якими вони не скористалися.

"Ми обговорюємо нову програму. Мова про розподіл коштів (650 млрд доларів) на підтримку економік усіх країн, які постраждали від "ковіда". Ми хочемо, щоб розвинені країни створили для нас програму, за якою вони частину своїх SDR, якими самі не скористалися, передали б для підтримки України. Саме цю програму ми зараз обговорюємо", - сказав глава Мінфіну.

С. Марченко повідомив, що вже говорив про це з міністрами фінансів країн G-7. "Я попросив і Нідерланди підключитися, хоч вони і не входять в G-7. Вони готові. Але можуть бути й інші країни, які захочуть приєднатися", - додав він.

За його словами, в цьому питанні нам дуже сильно допомагає міністр фінансів Канади Христя Фріланд. "Це буде нова програма допомоги Україні. Але поки про чітку конфігурацію говорити рано. Питання в стані обговорення", - сказав міністр фінансів.

Він уточнив, що ці гроші числяться як кредитні, але їх погашати не треба. "Потрібно заплатити тільки за використання при конвертації. Так, фактично це будуть неповоротні гроші", - повідомив глава Мінфіну.

С. Марченко розповів і про інші програми фінпідтримки від міжнародних партнерів України: 

"Загальна сума мобілізованої підтримки у вигляді екстреного фінансування від Світового банку складе понад 700 млн дол. США. Минулого тижня ми вже отримали до бюджету країни 350 млн дол США, і вчора (14 березня – ред.) додатково надійшли 91 млн дол США допфінансування від Банку.

В рамках пакету Світового банку ми так само очікуємо на гарантії від Швеції в розмірі 50 млн доларів, Нідерландів - 89 млн доларів, Австрії - 11 млн дол. США. Тобто ці країни дають гарантії Світовому банку, і під ці гарантії СБ дає кредит на цю суму.Так само пакет Світбанку передбачає паралельне фінансування від Японії в розмірі 100 млн дол США

Окрім цього ми ведемо активні переговори з Канадою. Предметом обговорення зараз є прямий двосторонній кредит в 500 млн доларів.

Британія - 500 млн доларів, Франція – 300 млн євро, Німеччина – 300 млн євро. І макрофінансова допомога ЄС в 1,2 млрд євро - перший транш 300 млн ми вже отримали і наступні 300 млн євро отримаємо 18 березня. Є ще Європейський інвестиційний банк - 668 млн євро, з цієї суми до бюджету надійшло вже 200 млн.сукупно у нас сьогодні йдуть перемовини про отримання 6 млрд євро. Частина цих коштів вже на наших рахунках.

Грантові гроші - це окремо. Їх ми вже отримали - 110 млн євро від Італії, чекаємо від Великобританії 100 млн доларів, від Данії – 22 млн, а також Латвія, Литва, Ісландія – сукупно 12 млн доларів, і від ЄС – 120 млн євро. Разом десь 330-360 млн євро - це те, що не потрібно повертати.

У нас є кредитна підтримка близько 5 млрд євро, плюс гранти 360 млн євро і гарантія від США на випуск облігацій на 1 млрд доларів. Але, на жаль, поки немає особливого руху по цій гарантії. Ми намагаємося активізувати процес, але вже бачимо, що в нинішніх умовах бажано цю суму збільшити.

Це цифри на поточний момент. Потреби у нас колосальні, по суті, у нас бюджет воєнного часу. Паралельно з цим йдуть двосторонні перемовини на вищому рівні, під час яких також обговорюються теми залучення фінансів".