Петрашко - за емісію гривні, вважає прийнятою інфляцію 11-12% при зростанні ВВП на 8%

Все про економіку та фінанси

Міністр економіки Ігор Петрашко в інтерв’ю для Liga.net, коментуючи прогноз НБУ, що облікова ставка до кінця 2022 року не буде нижчою 7%, зауважив, що "ми намагаємося дати аргументи НБУ, що це хибна політика" (цитата).

"Треба визначитися: або ми хочемо рости 7-8%, або тримати високу облікову ставку при відсутньому кредитуванні економіки", - зазначив І. Петрашко.

На думку глави Мінекономіки, Нацбанк має сприяти економічному зростанню:

"Можливо нам треба міняти закон про Нацбанк, бо він у нас дещо унікальний. Наприклад у Штатах Федеральна резервна система таргетує також зайнятість. У нас цього немає.

<...> Такої дискусії [змін до закону про Нацбанк] немає. Але я вважаю, що вона повинна початися принаймні у експертному середовищі. В нас є "священні корови" – це неправильно.

<...> Ми змагаємося за низьку інфляцію, але у той же час бачимо, що у економічна думка у світі вже не така категорична, тобто інфляція під час кризи – це не так і погано.

У США на рівні доктрини є розуміння, що у кризу економіку треба заливати грошима. Хіба вони не розуміють, що спровокують інфляцію? Розуміють, але не бояться цього. При цьому для них долари – це те саме, що для нас гривня", - сказав І. Петрашко.

На ремарку журналіста, що емісійний долар "розходиться" по усьому світові, не замикаючись лише усередині США, міністр відповів таким чином:

"Так було колись, але зараз кожна країна також намагається розповсюдити свій вплив. Китай, Євросоюз. Тобто, звісно, ефект про який ви кажете, досі є, але він вже не настільки сильний, як було 10 років тому. До того ж, коли Штати друкують $4 трлн, вони роздають ці гроші людям, що врешті-решт позначається на споживанні, тому прямо впливає на інфляцію. Цей базовий економічний підхід не є новим: коли відбувається падіння економіки, треба збільшувати кількість грошей у системі.

І. Петрашко вважає, що інфляція в Україні може бути вищою, ніж 5% (середньострокова ціль):

"Так, для нашої недорозвинутої економіки, з моєї точки зору, має бути суттєво вище. Тому, власне, у нас так і відрізняються показники ВВП на душу населення: по звичайному ВВП в нас $2800, по паритету купівельної спроможності (ПКС) – $8000. Це означає тільки одне: щоб дійти до цього рівня за реальним ВВП ми можемо дозволити собі значно вищу інфляцію.

При зростанні ВВП на 8% на рік, інфляція може складати 11-12%. Тоді ми будемо наздоганяти ПКС темпами у 20% щорічно і таким чином подвоїти свій ВВП у валюті за 3-4 роки".

Урядовець назвав "дуже великою" ставку 10%, під яку "Укравтодор" під держгарантії залучає кредити.

"Проєкти під оновлення основних фондів під таку ставку неможливі. Жоден інвестор не погодиться на такі умови, нормальне інвестиційне фінансування – це 2-3% річних, в ідеалі – близько до нуля для наукоємних і експортоорієнтованих підприємств. Якщо ти хочеш залучити іноземні інвестиції, треба не лише створити хороші юридичні умови (захист прав кредитора. – ред.), а й продемонструвати, що тут є дешеві гроші, за умови, що інвестор вкладе у проєкт своїх 30-40 відсотків", - сказав І. Петрашко.