Україні може знадобитися до EUR1 трлн зовнішньої допомоги для відшкодування збитків, завданих вторгненням Росії, передає Bloomberg слова голови Європейського інвестиційного банку Вернера Хоєра на пресконференції у Франкфурті у вівторок, пише "Інтерфакс-Україна".
"Я ставлю (оцінку) трильйон, бо бачив у публічному просторі цифри, які вважаю абсолютно нереалістичними, коли бачу рівень руйнувань в Україні", - сказав Хоєр.
На його думку, Європі доведеться відіграти найбільшу роль у цих зусиллях.
Глава ЄІБ також повідомив, що зараз він намагається перерозподілити зобов`язання банку на суму від EUR1 до EUR1,5 млрд для відновлення України. За його словами, відповідне схвалення може бути отримане вже цього тижня.
Раніше прем`єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що втрати України від повномасштабної військової агресії Росії з урахуванням і вже завданих інфраструктурі та економіці руйнувань, і майбутніх втрат у подальші роки перевищують $1 трлн.
За його словами, перша його складова – прямі інфраструктурні втрати, які на той момент оцінювалися приблизно у $120 млрд, а з урахуванням військової інфраструктури та інших цивільних витрат - понад $270 млрд.
Прем`єр додав, що друга складова – це підрахунок втрат української економіки: падіння ВВП під час війни, недоотриманий прибуток та інвестиції – понад $290 млрд, а третя – втрати, яких держава зазнала через зменшення ВВП у перспективі.
За даними Держстату, у 2021 році ВВП України зріс на 3,4% після спаду на 3,8% у 2020 році, його номінальний обсяг становив близько $200 млрд.
Цього року різні експерти прогнозують падіння ВВП у межах 30-45%.
За оцінками НБУ, втрати фізичного капіталу від руйнувань підприємств, житла та інфраструктури на початок травня сягнули 100 млрд дол. – це еквівалент 50% ВВП 2021 року.
За даними НБУ, міжнародні партнери від початку повномасштабної війни Росії проти України перерахували для покриття дефіциту держбюджету $7,4 млрд, а загальний обсяг заявленої фінансової допомоги Україні становить $30 млрд грн на середину червня (німецький Інститут світової економіки наводить оцінку заявленої допомоги $45,3 млрд).
Близько двох третин очікуваної міжнародної допомоги становлять позики на пільгових умовах від країн-партнерів і міжнародних фінансових організацій. Хоча вони надаються під низькі відсотки й на тривалі терміни, такі позики мають валютні ризики в майбутньому, вважає центробанк.
У НБУ також зазначили, що Україна продовжує вчасно обслуговувати держборг, а обсяги виплат за ним у найближчий рік у НБУ оцінюють як помірні. Так, у ІІІ кварталі цього року валютні виплати уряду та НБУ оцінюються в понад $3,1 млрд (у доларовому еквіваленті), у четвертому кварталі – більше ніж $2,1 млрд, у першому кварталі 2023 року – $2,25 млрд, другому – майже $1,5 млрд, третьому – близько $3,3 млрд і четвертому кварталі 2023 року – $1,5 млрд.