Глава ЄІБ: Україні на відновлення може знадобитися до 1 трлн євро

Все про економіку та фінанси

Україні може знадобитися до EUR1 трлн зовнішньої допомоги для відшкодування збитків, завданих вторгненням Росії, передає Bloomberg слова голови Європейського інвестиційного банку Вернера Хоєра на пресконференції у Франкфурті у вівторок, пише "Інтерфакс-Україна".

"Я ставлю (оцінку) трильйон, бо бачив у публічному просторі цифри, які вважаю абсолютно нереалістичними, коли бачу рівень руйнувань в Україні", - сказав Хоєр.

На його думку, Європі доведеться відіграти найбільшу роль у цих зусиллях.

Глава ЄІБ також повідомив, що зараз він намагається перерозподілити зобов`язання банку на суму від EUR1 до EUR1,5 млрд для відновлення України. За його словами, відповідне схвалення може бути отримане вже цього тижня.

Раніше прем`єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що втрати України від повномасштабної військової агресії Росії з урахуванням і вже завданих інфраструктурі та економіці руйнувань, і майбутніх втрат у подальші роки перевищують $1 трлн.

За його словами, перша його складова – прямі інфраструктурні втрати, які на той момент оцінювалися приблизно у $120 млрд, а з урахуванням військової інфраструктури та інших цивільних витрат - понад $270 млрд.

Прем`єр додав, що друга складова – це підрахунок втрат української економіки: падіння ВВП під час війни, недоотриманий прибуток та інвестиції – понад $290 млрд, а третя – втрати, яких держава зазнала через зменшення ВВП у перспективі.

За даними Держстату, у 2021 році ВВП України зріс на 3,4% після спаду на 3,8% у 2020 році, його номінальний обсяг становив близько $200 млрд.

Цього року різні експерти прогнозують падіння ВВП у межах 30-45%. 

За оцінками НБУ, втрати фізичного капіталу від руйнувань підприємств, житла та інфраструктури на початок травня сягнули 100 млрд дол. – це еквівалент 50% ВВП 2021 року.

За даними НБУ, міжнародні партнери від початку повномасштабної війни Росії проти України перерахували для покриття дефіциту держбюджету $7,4 млрд, а загальний обсяг заявленої фінансової допомоги Україні становить $30 млрд грн на середину червня (німецький Інститут світової економіки наводить оцінку заявленої допомоги $45,3 млрд).

Близько двох третин очікуваної міжнародної допомоги становлять позики на пільгових умовах від країн-партнерів і міжнародних фінансових організацій. Хоча вони надаються під низькі відсотки й на тривалі терміни, такі позики мають валютні ризики в майбутньому, вважає центробанк.

У НБУ також зазначили, що Україна продовжує вчасно обслуговувати держборг, а обсяги виплат за ним у найближчий рік у НБУ оцінюють як помірні. Так, у ІІІ кварталі цього року валютні виплати уряду та НБУ оцінюються в понад $3,1 млрд (у доларовому еквіваленті), у четвертому кварталі – більше ніж $2,1 млрд, у першому кварталі 2023 року – $2,25 млрд, другому – майже $1,5 млрд, третьому – близько $3,3 млрд і четвертому кварталі 2023 року – $1,5 млрд.