Близький до Офісу президента глава фінкомітету ВР публічно висловив підтримку Шевченку

Все про економіку та фінанси

Глава комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев [його вважають близьким до Офісу президента, - ред.] публічно привітав Кирила Шевченка із річницею обіймання ним посади глави НБУ.

Нижче - відповідне звернення Д. Гетманцева до К. Шевченка, яке опубліковане на сайті фінкомітету ВР:

"Від імені Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики вітаю Вас із річницею обіймання Вами посади Голови Національного банку України.

Комітет високо оцінює результати, досягнуті очолюваним Вами органом за цей рік.

За рік валютний ринок став більш цивілізованим, стабільним та прозорим завдяки зусиллям Національного банку України, який проводить активну лібералізацію ринку, що дозволяє на ньому працювати більшій кількості учасників. Збільшення глибини та ліквідності міжбанківського ринку посилює здатність ринку до самозбалансування та помітно зменшує потреби у здійсненні валютних інтервенцій з боку Національного банку України.

Національним банком України докладено зусиль для подолання наслідків для фінансової системи України пандемії COVID-19, була забезпечена підтримка економіки та ліквідності у банківській системі. Національний банк України зберігає послідовність монетарної політики – наразі діє інфляційне таргетування та плаваюче курсоутворення, що дозволило утримати інфляцію за підсумками 2020 року в межах цільового коридору 5%, а також проактивно реагувати на несприятливі інфляційні процеси у 2021 році.

Національний банк України здійснив низку заходів, спрямованих на активізацію кредитування, що призвели до значного прискорення темпів зростання фінансування малих і мікропідприємств, роздрібного кредитування, а особливо іпотечного.

Продовжується гармонізація регуляторних вимог до банків, ґрунтуючись на положеннях європейського законодавства. Це підвищує ефективність та забезпечує стабільну діяльність банківської системи.

Частка непрацюючих кредитів (NPL) в українських банках найсуттєвіше знизилася за останній рік: з 49,6% на 1 червня 2020 року до 37,9% на 1 червня 2021 року. Такому зрушенню сприяли розроблені Національним банком України вимоги до організації процесу управління проблемними активами.

Національним банком України забезпечено впровадження нормативного регулювання порядку здійснення фінансовими установами фінансового моніторингу, що особливо важливо з урахуванням розширення повноважень регулятора на небанківські фінансові ринки.

За час Вашого перебування на посаді Комітетом було підготовлено, а Верховною Радою України прийнято низку законів, участь Національного банку України у підготовці та опрацюванні яких була надзвичайно важливою:

1. Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій" від 15.09.2020 № 891-IX;

2. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мораторію на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" від 16.09.2020 № 895-IX;

3. Закон України "Про фінансовий лізинг" від 04.02.2021 № 1201-IX;

4. Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості" від 19.03.2021 № 1349-IX;

5. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реструктуризації зобов`язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб" від 13.04.2021
№ 1382-IX;

6. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті" від 13.04.2021 № 1381-IX;

7. Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" від 01.07.2021 № 1601-ІХ.

Нещодавно прийняті в цілому та направлені на підпис Президенту України такі закони:

1. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи" від 30.06.2021;

2. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів виведення банків з ринку та задоволення вимог кредиторів цих банків" від 30.06.2021;

3. Закон України "Про платіжні послуги" від 30.06.2021;

Необхідно зазначити, що з 1 липня 2020 року функції Національного банку України суттєво розширилися. До них додалося регулювання та нагляд у небанківському фінансовому секторі стосовно страхових, лізингових, фінансових компаній, кредитних спілок та ломбардів.

Активно йде процес перезавантаження та удосконалення законодавчої бази із регулювання ринків небанківських фінансових послуг.

Національний банк України спільно із Комітетом провели величезну роботу із підготовки нових редакцій основних законів, які регулюють зазначену сферу.

Верховною Радою України вже прийняті за основу такі законопроекти:

1. Проект Закону України про фінансові послуги та фінансові компанії (реєстр. № 5065);

2. Проект Закону України про кредитні спілки (реєстр. № 5125);

3. Проект Закону України про страхування (реєстр. № 5315).

Дякую Вам та Вашій команді за плідну співпрацю із Комітетом, зусилля у досягненні фінансової стабільності держави та бажаю наснаги та успіхів у Вашій роботі".