Глава ФГВФО: держава отримає в т.ч. права вимоги Сбера і ПІБа до держкомпаній на 10 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут в інтерв`ю "Економічній правді" розповіла про виведені з ринків "дочки" російських держбанків (МР Банку/Сбербанку та Промінвестбанку) і підтримку Кабміном рекомендації НБУ щодо націоналізації активів цих фінустанов на 26 млрд грн (надалі відповідне рішення має розглянути РНБО):

"Процес виведення банків з ринку почався відразу. Наступного дня після прийняття рішення про неплатоспроможність ми взяли фізичний контроль над банками. Тобто, вони на 100% контролюються Фондом гарантування.

Виплати гарантованих сум по вкладах ми розпочали навіть на тиждень раніше, ніж того вимагав закон. Сьогодні виплатили близько 475 млн грн – це близько 40% від суми депозитів, що гарантується у цих банках.

По "ПІБу" сума гарантованих виплат становить близько 3,4 мільйона гривень. По "МР банку" – 1,2 мільярда.

Активність вкладників щодо отримання цих коштів була високою. Навіть вищою, ніж ми зазвичай бачимо у перші дні. Це, мабуть, пояснюється вимогами часу.

"МР банк" та "Промінвестбанк" не стали чимось особливим для нас. Їхні портфелі мають глибоку прострочу. Це кредити, які не обслуговуються багато років. У обох банках, корпоративні портфелі є домінуючими.

Також ці портфелі мають високу концентрацію. Наприклад, у "Промінвестбанку" на 10 найбільших позичальників приходиться 80% кредитного портфеля. В "МР банку" – близько 65%.

Тобто, дива не відбулося. Ми побачили той портфель, який і звикли бачити. Тому що банки на ринку давно. Від них лишилось це післякризове навантаження.

Крім цього, ми бачимо там відомі імена, компанії, які всі добре знають, які нормально працюють, проте мають прострочення за кредитами. До речі, це завжди "найважчі" контрагенти.

Щодо можливості стягнення з них боргу, то ми розуміємо, що судово-претензійна робота там вестиметься важко, бо за стільки років, скільки ці кредити не обслуговуються, банки відпрацювали роботу зі стягнення по максимуму.

Наша стратегія щодо цих банків наступна: поки не працюють реєстри ми відпрацьовуватимемо ці кредити по стягненню, там де це можливо. А далі рухатимемось відповідно до усталеної практики.

<...> Наразі існує рішення уряду щодо примусового вилучення. Наступні кроки – це рішення РНБО та указ президента щодо введення його в дію.

Згідно з цим рішенням, державою будуть експропрійовані високоліквідні активи. Зокрема, кошти на накопичувальному рахунку в НБУ, на кореспондентських рахунках банків, кредити державних компаній та зобов’язання материнських структур цих банків.

Крім цього, конфіскуються ОВДП, тобто держава (в особі Міністерства фінансів) більше нічого не буде винна "МР банку". Будуть також експропрійовані депозитні сертифікати, тобто Національний банк не повертатиме кошти цим банкам.

Крім цього, держава забере корпоративні права цих банків, щоб мати право на надлишки активів, які залишаться після націоналізації. Тобто, ми очікуємо, що після задоволення всіх вимог кредиторів, неплатоспроможні банки матимуть надлишки активів. Це означає, що всі черги отримають кошти.

У "МР банку" на накопичувальному рахунку лишається 3 мільярди гривень – цього достатньо для задоволення потреб вкладників до 200 тисяч гривень та наступну чергу кредиторів (фізичні особи, що перевищують 200 тис грн). Кредитори сьомої черги – юридичні особи – отримуватимуть виплати за рахунок реалізації портфелю активів банку.

Портфель залишився в межах 20 мільярдів, також є інші активи, зокрема нерухомість. Цього більш ніж достатньо, щоб покрити всі черги кредиторів, за виключенням пов`язаних осіб. І ми сподіваємось, що матимемо надлишки, які також повернемо державі.

Права материнських структур повинні перейти державі Україна. Інших варіантів бути не може. Йдеться про депозити, поточні рахунки або субординований борг материнської структури в банку. Тобто, банк не повинен буде повертати материнській структурі нічого, що є абсолютно логічним.

Також в межах експропріації держава забере у "МР банку" та "Промінвестбанку" кредити, видані українським державним компаніям. Йдеться про чотири державні підприємства, які мають стратегічне значення. Сума цього боргу перед двома банками, без відсотків, становить близько 10 мільярдів гривень. Назви поки що озвучувати не буду. Пропоную дочекатися остаточного рішення".