Глава Держпродспоживслужби: штрафу для "Нової пошти" на 325 млн грн не буде

Все про економіку та фінанси

Управління Держпродспоживслужби в Харківській області оштрафувало "Нову пошту" на 325,85 млн грн через розбитий акваріум за 500 грн та ще одне порушення. При цьому голова Держпродспоживслужби повідомила, що штрафу не буде, пише "НВ".

«Такого штрафу не буде. Бо він неадекватний порушенню. Юристи готують відповідне рішення. Сьогодні буду мати особисту зустріч із представниками Нової пошти та бізнес-спільноти», — написала сьогодні вранці в Facebook голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька.

Вона додала, що потрібно терміново міняти законодавство, інакше такі випадки «можуть повторитися через виконавців на місцях».

«З "винуватцями" скандалу в Харківській області розбираємося. Мене особисто цікавлять мотиви такого рішення. Наголошую: в ДПСС ніхто не буде "рвати" бізнес, поки я очолюю цю структуру», — заявила Магалецька.

Вчора Держпродспоживслужба опублікувала на своєму сайті роз’яснення про те, за що співробітники управління в Харківській області оштрафували Нову Пошту. Йдеться про два штрафи за два окремих епізоди.

Епізод 1. 27 січня громадянин поскаржився, що акваріум, який доставляла Нова пошта, прийшов розбитим, проте компанія відмовилася компенсувати вартість товару, зазначену у поштовій декларації. 15 березня працівники Держпродспоживслужби прийшли до відділення № 49 у Харкові з позаплановою перевіркою, але керівник відділення не надав необхідні документи. Держпродспоживслужба звернулася до керівництва відділення з вимогою надати документи для проведення перевірки протягом трьох днів, але так їх і не отримала. У відомстві розцінили це як створення перешкод законній діяльності службових осіб. За це передбачено штраф в розмірі від 1 до 10% вартості продукції, реалізованої компанією за попередній календарний місяць. В результаті Нову Пошту оштрафували на 151 млн грн (10% від обсягу реалізованої продукції за лютий 2021 року).

Епізод 2. 10 березня громадянин подав скаргу до головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області на те, що його обрахували у відділенні Нової пошти № 3 в місті Чугуїв. 8 квітня працівники відомства прийшли до відділення для проведення перевірки, проте документи їм також не надали. Компанію оштрафували на 174 млн грн (10% від обсягу реалізованої продукції за березень).

"Нова пошта" 8 липня заявила, що «розцінює дію контролюючого органу як маніпуляцію державою своїми повноваженнями» і оскаржує штраф у Харківському окружному адміністративному суді.

В компанії вважають, що співробітники Держпродспоживслужби мали звернутися до керівництва компанії, а не до керівника харківського відділення № 49.

«Крім того, ми вважаємо неправомірним, що штраф було розраховано від обороту усієї компанії, а не відділення, у якому здійснювалася перевірка. До того ж контролюючий орган одразу обрав максимальний з можливих штрафів, хоча за практикою навіть суд не обирає найвищу міру покарання, особливо, якщо порушення було здійснено вперше», — йдеться в заяві.

Співзасновник Нової Пошти Володимир Поперешнюк на своїй сторінці в Facebook звинуватив Держпродспоживслужбу в «рекеті».

«Звісно, будуть суди, ми будемо відбиватися, витрачати для повернення справедливості свої власні сили, час, гроші та емоції. Але чи понесуть відповідальність посадові особи за рекет? Звісно, ні. Бо вони у законі. Бо вони ж ці закони й пишуть. А значить, їм можна. Quod licet Iovi non licet bovi, що дозволено Юпітеру, те не дозволено бику. Тому звичайна людина не може накласти штраф або обкласти податками чиновника. А він може. Бо є люди, а є надлюди», — написав він.

Поперешнюк також заявив, що незадоволений роботою влади, яка погіршує бізнес-клімат, «залишає українців у злиднях і змушує їх емігрувати».

«Я незадоволений тим, що будь-який клерк може накласти штраф на підприємців. Тим, що підприємці живуть зі страхом, що будь-якої миті будуть прийняті закони про нові податки, регуляції. Я незадоволений тим, що Україна найбідніша країна Європи. Поверніть мені сплачені мною податки. Ви на них не заслуговуєте» — резюмував він.

Сьогодні вранці свою позицію з приводу скандалу опублікувало Мінекономіки. Відомство вважає, що застосування до компанії максимальних санкцій порушує «принцип пропорційності порушення і покарання».

«Міністерство засуджує такий підхід до розрахунку штрафів, оскільки він є суб`єктивним та вважає його неприпустимим. Зазначена ситуація буде ретельно вивчена та проведена службова перевірка. Регулюючі державні органи повинні захищати права споживачів, але штраф повинен бути пропорційним порушенню. Впевнені, що такі дії не сприятимуть розвитку приватного бізнесу в Україні та поліпшенню її інвестиційної привабливості», — йдеться в заяві Мінекономіки.

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на своєму каналі в Telegram натякнув, що Нова Пошта сплачує не всі податки, які повинна.

«Я б ще уточнив одне питання безвідносно до розміру санкції. Якщо бізнес великий і успішний — це повністю звільняє його від обов’язку вести облік товарів (читай — платити податки) чи частково? Це вже Європа чи тільки шлях до неї?» — написав Гетманцев.