Гетманцев: на базі одного з держбанків можна було б створити аналог німецького KfW

Все про економіку та фінанси

Україні в рамках плану відновлення необхідно серйозно подумати над створенням аналога державному банку уряду Німеччини "Кредитна установа для відновлення" (KfW), яка була заснована після Другої світової війни та фінансувала відновлення, вважає секретар Нацради з відновлення, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, пише "Інтерфакс-Україна".

"Такий банк можна створити на базі одного з державних банків. Це був би правильний проєкт. До такого банку можна було б застосувати знижені нормативи ліквідності, забезпечуючи ризикове кредитування бізнесу", - сказав нардеп в інтерв`ю агентству.

Розповідаючи про інші держбанки, Гетманцев виступив за зменшення частки держави у банківському секторі.

"Слід приватизувати державні банки. Це діяльність, що не властива державі, - управління банками", - сказав глава фінкомітету ВР.

Наразі держава в Україні контролює чотири банки: Приватбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк та Укргазбанк, які за розміром активів на кінець квітня цього року посідали відповідно 1-3 та 5 місця серед 69 українських банків, а сумарна частка їхніх активів становила на цю дату 52% від усіх активів банківської системи.

KfW був заснований у 1948 році і, як наголошується в інформації на його сайті, за цей час надав понад EUR1,7 трлн у вигляді кредитів. У 2021 році виділені ним кошти становили $107 млрд.

KfW не має філій та не залучає депозитів клієнтів, фінансуючи свій рекламний бізнес майже повністю через міжнародні ринки капіталу. У 2021 році KfW залучив з цією метою EUR82,6 млрд.

У штаб-квартирі у Франкфурті-на-Майні, у двох філіях у Берліні та Бонні, у дочірніх компаніях KfW IPEX-Bank, DEG та KfW Capital працюють понад 7,3 тис. співробітників. Він представлений приблизно у 80 точках у всьому світі. 

За словами Д. Гетманцева, Національна рада з відновлення України пропонує донорам реалізувати ще до завершення війни одну з концепцій військового страхування як основу залучення інвестицій, заявив секретар Нацради.

"У рамках Ради ми вивчаємо досвід інших країн зі страхування військових ризиків. Це буде одним із наріжних пунктів плану. Хоча це недешева страховка, але вона має бути, якщо ми хочемо залучити інвестиції в країну", – сказав він.

Нардеп додав, що існують міжнародні організації, що страхують від військових ризиків, є варіант із допуском на український ринок міжнародних страхових компаній, а також варіант створення з міжнародною фінансовою організацією MIGA (Multilateral Investment Guarantee Agency, член Групи Світового банку – ІФ) загального трастового фонду, як в Ізраїлі.

"У плані (відновлення) вже прописані ці підходи...Є кілька життєздатних концепцій, які ми пропонуємо і нашим донорам, і нашому суспільству", – наголосив секретар Нацради.

Він уточнив, що план відновлення України заплановано вперше подати на конференції у Лугано (Швейцарія) 4-5 липня цього року. І перша частина цього плану, найбільш деталізована, міститиме заходи, які необхідно вживати вже зараз, не очікуючи завершення бойових дій.