Герус - про взаємні борги ДТЕК і держкомпаній

Все про економіку та фінанси

ДП "Гарантований покупець" ("ГарПок") має виплатити 3,04 млрд грн "ДТЕК ВДЕ", але при цьому група "ДТЕК" має погасити свої борги перед НЕК "Укренерго" та НАК "Нафтогаз України", вважає голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус, пише "Енергореформа".

"Моя позиція така: держава в особі ДП "Гарантований покупець" має виплатити ці 3 млрд грн, але водночас одночасно, і це буде справедливо, компанія "ДТЕК" має заплатити держпідприємствам те, що має", – сказав Герус в ефірі "24 каналу".

При цьому він зазначив, що боргами ДТЕК, які слід погасити, є борги щодо оплати тарифу на передачу "Укренерго" при експорті та за газ, поставлений "Нафтогазом". 

"Його (тариф на передачу) при використанні ліній для експорту з острова "Бурштинська ТЕС" ДТЕК не платить з 2019 року. Інші експортери платили, люди навіть платять за транспортування газу. (…) Також є борг ДТЕК перед "Нафтогазом", яку вона взяла для своєї електростанції", – пояснив голова енергокомітету.

За його словами, це можна зробити найближчим часом, і це буде результатом домовленості.

"Це можна зробити навіть завтра. Я вірю, що завжди необхідно домовлятися. Це не домовленість, коли держава заплатила, а коли треба платити державі, то є 150 причин та десятки судових процесів, і це триває роками", – сказав депутат.

"Я за те, щоб усі чинили цивілізовано. І держава заплатила, і їй заплатили. Це було б чесно і справедливо", – резюмував Герус.

Раніше близький до "Слуг народу" екс-депутат Сергій Лещенко назвав погашення боргів ДТЕК перед держкомпаніями умовою виплати їй за вироблену "зелену" електроенергію, вказавши на ті ж борги, що й Герус.

"Держава готова заплатити олігарху (3,5 млрд грн), але олігарх має погасити свої борги перед державою (2,8 млрд грн). Це звучить справедливо, олігархи мають заплатити за боргами перед державою", - написав він у своєму Facebook 16 листопада .

Лещенко зазначив, що ДТЕК заборгувала "Укренерго" 2,1 млрд грн за тариф на передачу електроенергії при її експорті, а також 0,7 млрд грн - "Нафтогазу України" за газ.

Щодо тарифу при експорті, то Верховний Суд скасував рішення Окружного адмінсуду Києва та ухвалу Шостого апеляційного адмінсуду, якими були задоволені позовні вимоги АТ "ДТЕК Західенерго" щодо скасування плати за передачу електроенергії мережами "Укренерго" при її експорті. Водночас у "ДТЕК Енерго" наголошували на наявності протилежного рішення арбітражного суду, і точку в цьому питанні має поставити Велика Пплата Верховного Суду.

Щодо боргів за газ, то, судячи з усього, йдеться про те, що Луганська ТЕС ("ДТЕК Східенерго") у 2019-2020 рр. через відсутність постачання антрациту з РФ переходила на використання природного газу. У березні 2020 року "Нафтогаз" оцінював прострочену заборгованість ЛуТЕС за газ у 707 млн ​​грн.

Борги за вироблену електроенергію ДП "ГарПок" має перед "ДТЕК ВДЕ" – операційною компанією, що управляє активами ДТЕК у сфері відновлюваних джерел енергії. За даними її голови Маріса Куніцкіса, за 2020-2021 роки цей борг становить близько EUR115 млн, що еквівалентно приблизно 3,5 млрд грн.

Призначені "ДТЕК ВДЕ" 3,04 млрд грн залишаються на рахунках "ГарПоку" після того, як на прохання ДП за нового керівника Вадима Уліда вони були повернуті Ощадбанком.

Це кошти від єврооблігацій "Укренерго". Усього компанія перерахувала "ГарПоку" 19,3 млрд грн, з яких 16,3 млрд грн отримали виробники "зеленої" електроенергії, за винятком "ДТЕК ВДЕ".

Компанія заявила про намір відстоювати свої права у вітчизняних та міжнародних судах.