Генпрокуратура взялася за НБУ через виведення 4,1 млрд грн рефінансування з Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

Наразі Господарський суд м. Києва розглядає позов «Дельта Банку» (знаходиться на стадії ліквідації) до ТОВ «Факторіал М» щодо стягнення боргу за договором кредитної лінії в розмірі 94 млн дол. (в гривневому еквіваленті – 2,13 млрд грн.) та 434,7 млн грн. Тобто сукупний обсяг претензій Фонду гарантування вкладів (в особі ліквідатора «Дельта Банку») сягає 2,5 млрд грн.

Згідно з матеріалами справи, ТОВ «Факторіал М» ще кілька місяців тому називалося ТОВ «Боні та Клайд» (ЄДРПОУ 37102089). Основний вид його діяльності, згідно з офіційними даними, - виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм. Засновником цієї компанії (як і до слова, ТОВ «Трансінвест Україна») значиться Карт Світлана Гарівна (зареєстрована в м. Сімферополь).

Як писав Finbalance, ТОВ «Боні і Клайд» фігурує у кримінальному провадженні, відкритому Генеральною прокуратурою, щодо незаконного заволодіння і розтрати службовими особами «Дельта Банку» в 2014-2015 рр. держкоштів в особливо великих розмірах.

Досудовим розслідуванням досліджуються обставини отримання «Дельта Банком» в 2014 р. від НБУ рефінансування в обсягах більше 10 млрд. грн., з яких за 4,1 млрд. грн. з числа вказаних коштів, за даними слідства, «Дельта Банк»перерахував на 12 пов`язаних між собою українських суб`єктів господарювання (причому окремі службові особи яких були працівниками «Дельта Банку») у вигляді фіктивних кредитів. У подальшому ці підприємства придбали в «Дельта Банку» 535,3 млн. дол та перерахували їх за кордон – нібито на виконання контрактів.

За даними слідства, на рахунки в латвійському JSC Baltic International Bank ТОВ «Боні і Клайд» (ТОВ «Факторіал М») перерахувало 116 млн. дол., ТОВ «Трансінвест Україна» - 41,4 млн. дол., ТОВ «Ріал Істейт Компані» - 17,4 млн. дол.; ТОВ «Еплада» - 51 млн. дол.; ТОВ «ТІ ЕЛ СІ Сістемс» - 67,4 млн. дол.; ТОВ «САБ-Р» (ТОВ «Еквіті Ін») - 45,6 млн. дол.; ТОВ «Український Бізнес-Франчайзинг» - 33,1 млн. дол.; ТОВ «Мерчант Хауз» - 19,5 млн. дол.; ТОВ «Зерноінтерторг» - 34,5 млн. дол.; ТОВ «Агроновоком» (ТОВ «Марількомфрукт») - 8,4 млн. дол. Ще 3,9 млн. дол. перераховані в Amsterdam Trade Bank NV, відкритому ТОВ «Віса-Нова, та 75,2 млн. дол. – у латвійському AS Trasta Komercbanka, відкритому ТОВ «Домо-тех-опт».

Що важливо. Судячи з усього, наразі в слідчих та прокуратурів ГПУ є претензії не тільки до службових осіб «Дельта Банку», але й до посадовців НБУ, без відома яких вказані вище операції не могли бути проведені.

Так, 13 листопада 2015 року Печерський райсуд м. Києва ухвалив рішення надати слідчим і прокурорам Генпрокуратури тимчасовий доступ до низки документів, які перебувають у володінні НБУ з можливістю вилучення їх копій. Йдеться не лише, скажімо, про інформацію щодо платежів від/на «Дельта Банк», але й про

- документи та відомості про службових осіб НБУ, до компетенції яких у період з 01.01.2013 до 11.11.2015 входило здійснення контролю за фінансовою діяльністю АТ «Дельта Банк», контролю за виконанням відомчих актів НБУ, виявлені порушення чинного законодавства та вжиті НБУ заходи для їх усунення;

- документи, які підтверджують здійснення Нацбанком за період 2012-2015 років планових та позапланових перевірок АТ «Дельта Банк»; забезпечення моніторингу щодо повернення банками стабілізаційних кредитів, застосування до банків адекватних заходів впливу; здійснення фінансового моніторингу; контролю за проведенням операцій щодо яких НБУ видано ліцензії, дозволи погодження тощо;

- документи, які підтверджують виконання службовими особами Служби фінансового моніторингу НБУ в період з 01.01.2013 до 11.11.2015 функцій щодо АТ «Дельта Банк», їх банків-контрагентів, а саме: нагляду за дотриманням вимог законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму;

- документи та відомості у паперовій та електронній формі щодо акціонерів АТ «Дельта Банк» протягом 2013-2015 років; документів, які підтверджують купівлю-продаж акцій вказаних банків, відповідних дозволів (погоджень) НБУ; усі наявні в НБУ відомості про акціонерів АТ «Дельта Банк» з 01.01.2013 до 11.11.2015.

Додамо, що зі статистики НБУ випливає, що в 2014 році за період керівництва Нацбанком Ігоря Соркіна (до 24 лютого) «Дельта Банк» отримав від НБУ під заставу держоблігацій по операціям РЕПО 1,42 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Степана Кубіва (з 24 лютого до 20 червня 2014 року) – 4,15 млрд грн кредитів для збереження ліквідності під заставу майнових прав по кредитним договорам. Крім того, «Дельта Банк» під заставу держоблігацій по операціям РЕПО одержав ще 786 млн грн, а на тендерах під заставу держоблігацій, облігацій ДІУ та облігацій підприємств з гарантією Кабміну – 2,6 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Валерії Гонтаревої (з 20 червня 2014 року) «Дельта Банк» отримав від Нацбанку стабкредит на 960 млн грн (такі позики видаються як мінімум на два роки), а також 1 млрд грн – під заставу держоблігацій на тендерах.

За даними НБУ, в 2015 році "Дельта Банк" рефінансування на строк більше 30 днів не отримував.

На початку липня на запит Finbalance прес-служба Нацбанку повідомила, що із 9,3 млрд грн загальної суми заборгованості «Дельта Банку» перед НБУ станом на 01 березня 5,2 млрд грн – це були стабілізаційні кредити терміном на два роки, а 4,1 млрд грн - короткострокові кредити для підтримки ліквідності на строк до одного року. При цьому в прес-службі НБУ запевняли, що «кредити рефінансування надаються під прийнятне забезпечення відповідно до умов законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку».

На днях у Фонді гарантування інформували, що вкладникам «Дельта Банку» вже виплачено 15,1 млрд грн або 94% гарантованої суми. Зокрема, протягом проведення виплат у період ліквідації (вони розпочались 08 жовтня) вкладники вже отримали 6,6 млрд грн із 7,6 млрд грн запланованих, а у період тимчасової адміністрації - 8,5 млрд грн.

Як відомо, відповідні компенсації вкладникам "Дельти", як й інших банків-банкрутів, переважно здійснюються за рахунок емісійних коштів – кредитів НБУ для ФГВФО та позик Мінфіну, який випускає держоблігації (ОВДП), а монетизовує їх той-таки Нацбанк. Це до питання, чому в т.ч. курс гривні продовжує лихоманити.

Знову ж таки на днях заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Андрій Оленчик запевняв, що повернення коштів до «Дельта Банку» можна очікувати не лише від реалізації його активів, а й завдяки зверненням Фонду до власників та пов’язаних осіб з вимогою про відшкодування шкоди заподіяної банку.

Нагадаємо, за даними Асоціації українських банків, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні склав 50,6 млрд грн. 

У 1-му півріччі його збиток становив 44,05 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів на коштів в інших банках (-37,6 млрд грн); відрахування до резерву під знецінення дебіторської заборгованості та інших фінансових активів (-9,2 млрд грн); негативний результат від переоцінки інших фінансових інструментів (-1,1 млрд грн).

При цьому цікаво, що позитивний результат банку від операцій з іноземною валютою в січні-червні склав 1,14 млрд грн (за рахунок операцій в І кварталі; в ІІ кварталі був «мінус», хоча й досить символічний – 806 тис грн). Крім того, позитивний результат він переоцінки валюти становив 2,5 млрд грн (у ІІ кварталі – 2,13 млрд грн).

На фоні всіх торішніх фінансових проблем за нацстандартами фінзвітності Дельта Банк за 2014 рік задекларував… прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності (які більші жорсткі, зокрема, в контекстів формування резервів) виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року.

Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня, а Фонд гарантування, відповідно, ввів тимчасову адміністрацію 03 березня.