Гелетій: у банківській системі - профіцит ліквідності, кредитування економіки зростає

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій в інтерв’ю агентству “РБК-Україна” констатував, що наразі в банківській системі спостерігається профіцит ліквідності й відповідно кредитування економіки – це вже зона відповідальності банків.

“Якщо говорити про механізм довгострокового рефінансу, який запустився у квітні 2020 року, то це був саме антикризовий захід. Ми мали дати банкам чіткі сигнали під час кризи, що у них є підтримка ліквідності. І що у випадку непередбачуваних подій та розгортання ситуації з пандемією банки можуть на нас розраховувати.

Ми бачимо на даному етапі, що у банків достатньо ресурсів, їхня ліквідність дозволяє кредитувати економіку. І ми вже бачимо зростання кредитного портфелю”, - наголосив Ю. Гелетій.

Він уточнив, що 30% залученого банками антикризового рефінансування було спрямовано на кредитування економіки, а на купівлі ОВДП - 65-70%.

“Банки самостійно вирішують, куди спрямовувати свій ресурс, враховуючи власну ліквідність, бізнес-моделі, ліміти на купівлю ОВДП та інше.

Рефінансування не було цільовим – під ОВДП чи під кредитування. Принциповим було надати антикризовий інструмент.

Зараз економіка відновлюється, а в банківській системі спостерігається структурний профіцит ліквідності, тож ми цей інструмент згорнули – останній тендер відбувся у вересні.

Щоб мінімізувати ризики для банківської системи, ми згортали рефінансування поступово: як по строковості (з 5-ти років до 3-х) так і за обсягом тендерів (спочатку 5 млрд гривень, потім 4 млрд гривень та 3 млрд гривень)”, - зауважив заступник глави НБУ.

Контекст

За даними НБУ, банківська система в серпні збільшила портфель гривневих кредитів для корпоративного сектору на 3,8%, а з початку року - на 16,6% до 490,1 млрд грн. Портфель валютних кредитів для корпсектору в серпні зріс на 1,8%, але з початку року зменшився на 6,8% - до 10,44 млрд дол.

Портфель гривневих кредитів для населення в серпні збільшився на 3,5%, за 8 місяців - на 20,5% до 202,9 млрд грн. Портфель валютних позик для фізосіб у серпні скоротився на 7,8%, а за 8 місяців - на 20,4% до 877 млн дол.