Гелетій: нова програма з МВФ наразі не обговорюється

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій в інтерв`ю для zn.ua розповів, що на перемовинах з МВФ не обговорюється питання нової програми для України. 

"Ми ще не обговорюємо цього питання з МВФ, працюємо зараз у рамках чинної програми. Наше завдання — рухатися вперед в її межах", - зауважив Ю. Гелетій.

Нагадаємо, нещодавно міністр фінансів Сергій Марченко говорив, що поточна програма МВФ stand-by, яка має завершитися в цьому році, може бути подовжена щонайменше на півроку.

Ще пряма мова заступника глави Нацбанку Юрія Гелетія:

"Вважаю, що на даному етапі вкрай важливою є підтримка МВФ, бо успішна робота з МВФ тягне за собою продовження співпраці з іншими міжнародними партнерами. Ви знаєте, що це і фінансування від Світового банку (близько 700 мільйонів доларів), і макрофінансова допомога ЄС (другий транш у 600 мільйонів євро). З практики я розумію, що цих грошей може не бути, якщо не буде співпраці з МВФ. А щодо продовження співпраці, то ми ще цього не дискутували, але, безумовно, при напрацюванні нашої позиції та бачення враховуватимемо макроекономічну ситуацію, позицію ліквідності.

<...> Всі розуміють важливість продовження співпраці з МВФ, і всі розуміють, що для продовження співпраці з МВФ треба показати конкретні досягнення.

Основні питання, на яких зараз фокусується МВФ, — це перш за все антикорупційна складова: Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції та Вища рада правосуддя. Це напрацювання відповідних законодавчих змін, їх узгодження з колегами з МВФ і прийняття у Верховній Раді.

Ми зараз працюємо над законодавчими змінами, які спрямовані на посилення корпоративного управління в Нацбанку. Йдеться про внесення змін до закону про НБУ для посилення, покращення, вдосконалення співпраці між Радою НБУ і Правлінням. Там багато технічних моментів, але основні — це деталізація повноважень Ради, визначення частоти її засідань, запровадження принципу колегіальної відповідальності Ради. Питання по критеріях до осіб, які можуть ставати членами Ради. Нині обговорюємо це з МВФ. Ми вже надали певні коментарі та пропозиції. Думаю, що цей процес десь мінімум двох-трьох тижнів, щоб ми вийшли на фінальний варіант і рухались із законопроєктом далі.

Ще одна важлива тема — це питання банківського нагляду. Ми ініціювали, а МВФ підтримав самооцінку за деякими Основними базельськими принципами. Працюють з нами експерти МВФ в онлайн-режимі. Гадаю, що до кінця квітня завершимо перший етап самооцінки і до кінця липня отримаємо від МВФ звіт із рекомендаціями.

Питання до Міністерства фінансів — це питання фіскальної політики. Питання до Міністерства економіки — це питання приватизації. Ви знаєте, що вдалося, завдяки прийняттю закону минулого тижня, розблокувати велику приватизацію. Є ще питання енергетичне — це стан справ на ринку електроенергії та обмеження ціни на газ, яке з 1 квітня вже перестало діяти".