Гелетій: НБУ обговорює з МВФ свою роль у розвитку вторинного ринку ОВДП

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Юрій Гелетій в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна" повідомив, що Нацбанк обговорює з МВФ роль НБУ в розвитку вторинного ринку ОВДП, "але, безумовно, ми не можемо припустити ситуацію, у якій ми якимось чином фінансуватимемо бюджет" (цитата).

Пряма мова Ю. Гелетія:

"Ми вважаємо, що вторинний ринок – це все ж ринок для банків та торговців цінними паперами. Національний банк не планує конкурувати з приватним сектором. Центробанк – це регулятор, у нас інші завдання. Ринок розвивається і наше втручання тут непотрібне.

Важливо розуміти, що розвивати цей ринок швидкими діями неможливо. Розвиток вторинного ринку ОВДП – це довготривалий еволюційний процес, який вже запущений. Ми активно співпрацюємо у цьому напрямку з Мінфіном і новою командою НКЦПФР.

Зараз ми бачимо хорошу динаміку розвитку ринку ОВДП. Для прикладу: частка портфелю гривневих ОВДП у власності іноземних інвесторів зросла до 12% на 1 липня 2021 року з 1% на 1 січня 2019 року, у фізосіб-резидентів – до 1% із 0,2%. Одночасно відбулося скорочення частки портфелю гривневих ОВДП у власності НБУ: на 1 липня – 36%, тоді як на початок 2019 року вона складала 56%.

Про розвиток ринку свідчить також підвищення середньоденних обсягів торгів гривневими ОВДП, які у першому півріччі 2021 року були майже вдвічі вищими ніж у першій половині 2019 року.

Для розвитку ринку ОВДП ринок "РЕПО" є дуже важливим. Ми уже бачимо підвищення попиту на ньому, наприклад, за підсумками першого півріччя цього року обсяги операцій "РЕПО" склали 146 млн грн, тоді як за аналогічний період 2019 року вони були у 1,4 меншими.

Також на початку року РЦ (Розрахунковий центр) запустив сервіс з обслуговування договорів на фінансових ринках "РЕПО з контролем ризиків". Ми, зі свого боку, максимально допомагаємо РЦ, який продовжує вдосконалювати цей інструмент та розвиває свої продукти та сервіси.

<...> [Щодо зобов’язання первинних дилерів купувати якийсь обсяг ОВДП на вторинному ринку та підтримувати їх двосторонні котирування] Встановлення такого зобов`язання – це міжнародна практика. Такі дилери мають ексклюзивний доступ до первинного ринку ОВДП, відповідно вони мають підтримувати котирування на вторинному ринку. Водночас все ж це питання знаходиться у зоні відповідальності Мінфіну, бо саме він встановлює вимоги до первинних дилерів.

[Щодо депозитарію НБУ, який зараз обліковує ОВДП]. Так, поки у нас [він залишатиметься]. Ви знаєте, що, згідно з положеннями закону про ринок капіталу, муніципальні облігації будуть передані до НДУ (Національного депозитарію України) до кінця поточного року. Поки ми активно дискутуємо з НДУ можливість передачі ОВДП, а також проговорювали це питання на засіданнях наглядової ради Депозитарію, до складу якої я входжу. Ми від цього не відмовляємося, і, хоча терміни ще будуть визначатися, чітко розуміємо, що ця ініціатива повинна бути реалізована.

Нам потрібен один сучасний, надійний та ефективний депозитарій.

[У який термін це може бути реалізовано? П`ять років?] Я не думаю, що п’ять років. Це коротший горизонт".