РФ зменшила транзит газу через Україну і відмовилася від транзиту через Польщу

Все про економіку та фінанси

Російський "Газпром" зменшив заявку на транзит газу через Україну до 53 млн кубометрів, повідомив очільник Оператора ГТС України Сергій Макогон у Facebook, пише "БізнесЦензор".

За його словами, маючи можливість транспортувати 77,2 млн кубометрів газу на добу через точку входу "Суджа", "Газпром", незважаючи на форс-мажор, продовжує подавати номінації на точку входу "Сохранівка", які українська сторона вимушена відхиляти.

"Тому обсяг транзиту через "Суджу" складає лише 53 млн на добу, хоча навіть без будь-яких змін до контракту "Газпром" має можливість транспортувати до ЄС 77,2 млн на добу. Лише потрібно подати відповідні заявки", – наголосив Макогон.

Представник "Газпрому" Сергій Купріянов повідомив журналістам, що компанія здійснює подачу російського газу для транзиту через територію України в обсязі, підтвердженому українською стороною через "Суджу", – 50,6 млн. куб. м на 12 травня. Водночас заявку на точку входу "Сохранівка" було відхилено.

Раніше Оператор ГТС заявив, що через втручання окупантів у роботу своїх об’єктів у зоні бойових дій припинить прийом газу з Росії у фізичній точці з’єднання "Сохранівка", яка забезпечує близько третини транзиту російського газу в ЄС. При цьому Оператор ГТС вказував на можливість тимчасово перенести транзит газу з цієї точки на точку входу "Суджа".

Водночас у "Газпромі" заявили, що не вважають втрату "Оператором ГТС України" контролю над своїми об’єктами у зоні бойових дій підставою для оголошення форс-мажору і не буде перенаправляти обсяги газу на інший маршрут, запропонований українською стороною.

Пізніше "Оператор ГТС" повідомив, що "Газпром" взагалі припинив подачу газу через захоплену окупаційними військами ГВС "Сохранівка".

Додамо, що речник "Газпрому" Сєргєй Купріянов заявив, що санкції, які російська влада 11 травня запровадила проти власника польської ділянки газопроводу "Ямал-Європа" компанії EuRoPol GAZ, передбачають заборону для "Газпрому" використовувати потужності цього трубопроводу.

"Встановлено заборону на здійснення угод та платежів на користь осіб, які перебувають під санкціями, зокрема для "Газпрому" це означає заборону на використання газопроводу, що належить компанії EuRoPol GAZ, для транспортування російського газу через Польщу", – сказав Купріянов.

Він нагадав, що Польща 26 квітня запровадила санкції проти "Газпрому", якому належить 48,82% акцій EuRoPol GAZ.

Як повідомлялося, Росія з осені минулого року майже не використовувала трубопровід "Ямал-Європа" для постачання газу в ЄС, внаслідок чого він переважно працював у реверсному режимі, постачаючи газ з Німеччини до Польщі.

27 квітня російський "Газпром" повністю призупинив постачання газу компаніям "Булгаргаз" (Болгарія) та PGNiG (Польща) через відмову переходити на оплату в рублях.

Газопровід "Ямал-Європа" протяжністю понад 2 тисячі кілометрів від Торжка до Франкфурта-на-Одері виведений на проєктну потужність – 33 млрд куб. м на рік – у 2006 році. Польська ділянка включає 683 км лінійної частини та п`ять компресорних станцій, ним володіє спільне підприємство EuRoPol Gaz, ним управляє окремий оператор польської ГТС Gaz System.

11 травня уряд Росії визначив список санкцій, в який потрапила 31 європейська компанія. Більшість цих компаній пов`язані з групою Gazprom Germania, нещодавно взятою під контроль урядом ФРН. Після цього "Газпром" припинив постачати газ за контрактами з цими компаніями. Також під санкції потрапила компанія EuRoPol GAZ.