"ГарПок" - про "зелений" тариф: рівень розрахунків за лютий-березень - на рівні 19-20%

Все про економіку та фінанси

ДП "Гарантований покупець" продовжує виплати виробникам зеленої електроенергії, їхній рівень за березень-квітень становить 19-20%, повідомив керівник підприємства Андрій Пилипенко в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна". 

"Виплати ми не зупинили. Попри те, що "Укренерго" не сплатило нам жодного авансу за березень і квітень. Ми зараз виплачуємо ті кошти, які збираємо з ринку. За наказом Міністерства енергетики платимо кожному виробнику різний відсоток – від 15% СЕС до 60% біостанціям. Якщо ці суми звести докупи, взяти середній тариф, то в цілому ми платимо орієнтовно на рівні 19-20%", - сказав Пилипенко.

За його словами, в умовах профіциту електроенергії та ускладненого прогнозування вироблення, зокрема через бойові дії та диспетчерські обмеження, підприємству вдається продати на ринку двосторонніх договорів та ринку "на добу наперед" сумарно 45-49% зеленої електроенергії.

"Теоретично, за березень і квітень ми будемо винні по 80%. Хоча до кінця незрозуміло, скільки електроенергії вироблено, який обсяг обмежено, остаточних даних іще немає. До війни ми чітко розуміли обсяги генерації. Зараз ці цифри не такі сталі", – пояснив Пилипенко.

Водночас, на думку керівника "ГарПоку", вихід ВДЕ-виробників із його балансувальної групи ситуацію з надходженням коштів для них не покращить.

"Якщо всі вийдуть і будуть продавати на ринку, то в середньому вони продаватимуть так, як і ми, – заробляти з ринку на рівні 20%. Це значить, що СЕС і ВЕС покриватимуть свою собівартість, а малі ГЕС і біоТЕС будуть змушені зупинитися. Більше грошей на ринку не зароблять", - описав проблему голова ДП.

Він припустив, що вихід може бути прийнятним для тих, хто утворить пул клієнтів.

Водночас Пилипенко зазначив, що жоден виробник досі не вийшов із групи, бо "всі чудово розуміють цю проблематику".

За його словами, відпуск "зеленої" електроенергії в Україні за перший місяць війни знизився на 8,4%.

"У цілому по Україні відпуск зеленої електроенергії за перший місяць війни порівняно з таким самим періодом минулого року знизився на 8,4%. 861 тис. МВт-год проти 940 тис. МВт-год", – сказав керівник "ГарПока".

На його думку, якщо порівнювати за фактом, то падіння не значне, але якщо враховувати, скільки потужностей через війну не буде введено, то показник падіння буде вже більш суттєвим.

Нинішні показники глава "Гарпоку" пояснив приростом потужностей протягом 2021 року, а також приростом обсягів відпуску в усіх регіонах, окрім південного.

"Ми бачимо падіння обсягів тільки в південному регіоні, яке становить близько 41%, Найбільше - в Запорізькій і Херсонській областях, на рівні плюс-мінус 70%. Але водночас у Миколаївській та Одеській бачимо навіть зростання на 15% і майже 38% відповідно", – описав ситуацію Пилипенко.

Водночас на заході відпуск зріс майже на 70%, на півночі – майже на 54%, на сході – трохи більше ніж на 36%, у центрі – майже на 10%.

"Звісно, треба врахувати, що в абсолютних значеннях обсяги виробництва в рази менші, ніж на півдні", – зауважив глава "ГарПоку".