Гарантії безпеки: делегація України озвучила свої пропозиції

Все про економіку та фінанси

Україна хоче отримати такі гарантії безпеки від країн-підписантів, які будуть жорсткішими, ніж 5 стаття НАТО, заявив глава української делегації Давид Арахамія на брифінгу після перемовин з РФ, пише "Українська правда".

Пряма мова Арахамії:

"Тема безпеки в Європі дала велику тріщину, вона не працює.

Ви вийшли з офіційною пропозицією. Одразу кажу, ми нічого не підписували, ми просто доносимо нашу позицію як перемовники до Росії

Про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був договір, який будуть підписувати всі гаранти безпеки, які будуть ратифікувати (парламенти країн – ред.), щоб не повторювати помилку, яка була в Будапештському меморандумі, що це виявився просто папірець.

Хочемо, щоб це був працюючий міжнародний механізм з конкретними гарантіями безпеки для України, де країни-гаранти будуть за аналогом 5 статті НАТО, але навіть жорсткіше, бо є механізм мотивації. Ми кажемо – протягом трьох днів мають відбуватися консультації, це може бути агресія, гібридна війна, замаскована війна під будь-який формат.

Після цього країни-гаранти мають надати нам військову допомогу збройними силами, озброєнням, закритим небом – усього того, що нам зараз так необхідне і ми не можемо отримати.

Така наша пропозиція. Кого ми бачимо серед гарантів – країни Радбезу ООН (Британія, Китай, Росія, США, Франція), Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль.

Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантій: якщо інші країни хочуть приєднатися, ми дамо їм таке юридичне право.

Звісно, у нас неврегульовані питання із ОРДЛО та Кримом, тому тимчасово гаранти не будуть працювати на ці території.

Деякі країни дали вже попереднє погодження, але ми чекаємо офіційних повідомлень.

Це та система на якій ми хочемо побудувати нове майбутнє України з точки зору безпеки.

Також ці гаранти мають допомагати вступати Україні до ЄС".

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що договір про гарантії безпеки України має бути схвалено на референдумі, пише "Інтерфакс-Україна":

"Імплементація рішення договору щодо гарантій безпеки буде йти за такою процедурою: спочатку це буде референдум, на якому всі громадяни України висловлять свою позицію щодо цього договору, щодо того, як він має працювати. Після цього буде йти ратифікація парламентами країн-гарантів та парламентом України. Це ключове. Тобто ми маємо отримати підтримку суспільства, щоб цей договір дійсно був консолідуючий для нас".

Колишній заступник міністра закордонних справ України Олександр Чалий на брифінгу в Стамбулі зазначив, що гарантії безпеки для України є можливим дипломатичним форматом завершення війни.

За його словами, "ключова вимога - чіткі юридично зобов`язальні гарантії Україні, які за своїм змістом і формою мають бути аналогічними частині 5 статуту НАТО.

"Якщо Україна буде об`єктом будь-якої агресії, будь-якого військового нападу або операції, ми маємо право впродовж трьох днів вимагати міжнародних консультацій, і якщо впродовж трьох днів ці консультації не дали ніякого результату, країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу, зброю або навіть закрити повітряний простір", - сказав Чалий.

"Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, Україна буде в позиції зафіксувати свій статус фактично позаблокової та без`ядерної держави у формі постійного нейтралітету", - сказав він.