ФК "Ворскла" переконує суд, що не пов’язаний з покійним банком Жеваго

Все про економіку та фінанси

10 лютого Господарський суд м. Києва порушив провадження в справі за позовом ТОВ «Футбольний клуб «Ворскла» до банку «Фінанси та кредит» (наразі на ліквідації) про визнання недійсним протокольного рішення правління банку від 15.06.2015 в частині визнання ТОВ «ФК «Ворскла» пов`язаною особою з банком «Фінанси та кредит» з моменту прийняття відповідного рішення. Як третя особа в справі на стороні відповідача бере участь НБУ.

У судових матеріалах серед іншого згадується про кошти на рахунку позивача в банку «Фінанси та кредит», заборгованість за договором №1516V14 про відновлювальну кредитну лінію від 06.08.2014 і звернення до банку із заявами про зарахування, заявлення кредиторських вимог.

Водночас Господарський суд Полтавської області розглядає позов банку «Фінанси та кредит» до ТОВ "Футбольний клуб "Ворскла" про стягнення 4,1 млн грн.

У держреєстрі кінцевими бенефіціарами ТОВ «Футбольний клуб «Ворскла» значаться Едуард Шалаєв і Деметра Косма Ігл. Водночас серед засновників фігурує в т.ч. ТОВ «Феррекспо», яке асоціюється саме з К. Жеваго.

На сайті ФК «Ворскла» К. Жеваго фігурує як почесний президент клубу, а «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», «Росава», КрАЗ, Кременчукм’ясо (підконтрольні К. Жеваго) – як спонсори клубу.

Як писав Finbalance, Е. Шалаєв у держреєстрі значиться як один з кінцевих бенефіціарів ТОВ «Ініціатор-Ріелті», яке було майновим поручителем банку «Фінанси та кредит» по кредиту рефінансування, залученого в НБУ. Серед засновників ТОВ «Ініціатор-Ріелті» є в т.ч. ПрАТ "F&C Realty" – одна з компаній, через яку К. Жеваго належали акції банку «Фінанси та кредит».

Довідково

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що 80% кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" - це були позики структурам, пов`язаним з К. Жеваго.

При цьому кілька гірничо-збагачувальний комбінатів К. Жеваго (у т.ч. Полтавський ГЗК) у суді домагаються віднесення їх кредиторських вимог до банку «Фінанси та кредит» до 7-ої черги кредиторів (в яку включаються вимоги в т.ч. юросіб-вкладників банку, які не є пов’язаними особами банку), а не до 9-ої черги (вимоги пов’язаних з банком осіб).

Компанія Ferrexpo заявляла, що мала на рахунках в збанкрутілому банку «Фінанси та кредит» 174 млн дол. Про намагання "Полтавського гірничо-збагачувального комбінату" Жеваго стягнути 200 млн грн з Фонду гарантування див. тут.

Зі звітності банку та ФГВФО випливає, що з 1 липня до 18 вересня 2015 року (тобто перед введенням тимчасової адміністрації) обсяг коштів юросіб у банку «Фінанси та кредит» зменшився на 3,6 млрд грн. У Фонді гарантування у відповідь на запит Finbalance повідомляли, що це було зумовлено «виконанням зобов’язань відповідно до договорів».

Джерело, знайоме із ситуацією в банку, запевняло Finbalance, що скорочення обсягу коштів юросіб відбулося через погашення акціонером фінустанови за їх рахунок найбільш «проблемних кредитів». Чи був це вклад Ferrexpo й чи йдеться про погашення інсайдерських кредитів, співрозмовник не уточнював.

У середині серпня-2015 НБУ офіційно повідомляв, що банк «Фінанси та кредит» зменшив обсяг кредитів пов’язаним особам на 3,6 млрд грн.

Зі звітності банку та ФГВФО випливає, що з 1 липня до 18 вересня 2015 року кредитний портфель юросіб у "Фінанси та кредит" зменшився на 3,832 млн грн, фізосіб - збільшився на 0,326 млрд грн (без врахування сформованого резерву під кредитні операції).

Водночас як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», «потребує ретельної перевірки інформація ринкових джерел, що за цей період [між зняттям з банку "Фінанси та кредит" статусу "проблемний" і визнанням його неплатоспроможним] компанія Ferrexpo пана Жеваго, що мала в банку депозит у розмірі близько 150 млн дол., могла перейти в статус забезпеченого кредитора, тобто дістати права вимоги за рядом кредитів інших позичальників банку».

Слідчі ГПУ та поліції здійснюють досудове розслідування по низці кримальних проваджень щодо видачі банком «Фінанси та кредит» інсайдерських кредитів. Як писав Finbalance, одне з них (№12016100080004902) було відкрите за фактом вчинення шахрайських дій не лише посадових осіб банку, але й власника фінустанови. У кримінальному провадженні №12015100010000279 (за підозрою в т.ч. екс-глави правління банку «Фінанси та кредит» В. Хливнюка в привласненні та розтраті коштів цієї фінустанови) фігурував у т.ч. колишній помічник К. Жеваго.

01 лютого Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №12015100010000279 наклав арешт на низку об’єктів нерухомості, що належать ПАТ «АвтоКрАЗ», ПрАТ «Росава» і ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод» (основним бенефіціаром вважається К. Жеваго), а 26 січня було накладено арешт на торгові марки, власниками яких є ТОВ «Артеріум ЛТД», ПАТ «Галичфарм», ПАТ «Київмедпрепарат» (теж пов’язують з К. Жеваго).

Про отриману цими фармкомпаніями відстрочку на виплату боргів банку «Фінанси та кредит» див. тут. Про визнання припиненою поруки "Росави" по кредиту, виданому банком "Фінанси та кредит", див. тут.

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01 січня 2017 року вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,8% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду №1153 від 07.07.2016 року затверджено ліквідаційну масу банку "Фінанси та кредит" станом на 01 травня 2016 року:

- балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) – 45,065 млрд грн.;
- оціночна вартість – 9,944 млрд грн.

Про боргові претензії Фонду гарантування до компаній Жеваго читайте тут, тут і тут.

Борг «Фінанси та кредит» перед НБУ по рефінансуванню на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

Господарський суд м. Києва розглядає позов ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» до банку «Фінанси та кредит» і НБУ про визнання недійсним іпотечного договору від 16.02.2015.

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані в т.ч. під заставу Білоцерківської ТЕЦ як цілісного майнового комплексу (ТЕЦ пов`язують з Жеваго).

18 листопада 2016 року Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн заборгованості банку «Фінанси та кредит» по рефінансуванню.

Раніше В. Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія», - зазначала глава Нацбанку.

Про спроби НБУ стягнути нерухомість зі структур, пов’язаних з К. Жеваго, див. тут і тут.

Нещодавно в інтерв’ю К. Жеваго висловив думку, що на сьогодні держава не може вимагати від нього жодних коштів за борги збанкрутілого банку "Фінанси та кредит".