Фукс купив у ФГВФО борги "Росави" і "Яблуневого дару"

Все про економіку та фінанси

Бізнесмен Павло Фукс в в інтерв`ю для “Радіо НВ” таким чином відповів на питання, чи згоден він з оцінкою його статків українським Forbes у $155 млн:

«Все залежить від капіталізації нашої країни: чим більше коштує країна, тим дорожче коштують активи всіх бізнесменів. Тому, ну, плюс-мінус, так, може колись більше, колись менше».

При цьому Фукс відмовився назвати компанії, акціонером яких він є.

«Я об`єдную, я зараз об`єдную активи, — сказав Фукс. — Я збираю, я зараз роблю одну компанію». Він пообіцяв у майбутньому розкрити її назву.

Також Фукс заявив про те, що джерелом його доходів є нафтогазовий бізнес і дистрес-активи (проблемні активи, що продаються зі значним дисконтом, — ред.). «Я купую дуже багато дистрес-активів», — сказав бізнесмен.

Він підтвердив, що є бізнес-партнером Ігоря Коломойського і Віталія Хомутинника в компанії Укрнафтобуріння, проте відмовився назвати розмір своєї частки, пославшись на комерційну таємницю.

Говорячи про дистрес-активи, Фукс заперечив, що коли-небудь купував активи Віктора Януковича або його соратників.

«Ніколи не купував активи, пов’язані з Януковичем, пов’язані з його якимись соратниками, з його урядом… Ніколи в житті, в жодної людини я нічого не купував», — сказав він.

На прохання журналіста уточнити, про які ж активи тоді йде мова, Фукс підтвердив, що перепродав борг Київського метрополітену, а також розповів про те, що купує активи у Фонду гарантування вкладів.

«Різні активи, боргів купа різних, я не знаю… "Росава", "Яблуневий дар", багато. Трохи дрібних, але я не можу, не пам’ятаю їх там всі, не знаю. Є пули, які продає Фонд, я беру участь у різних як інвестор», — сказав він.

Контекст

Як писав Finbalance, 20.10.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль” і ТОВ “Танк Транс” (в справі №910/5251/20) та визнав недійсними результати електронних торгів з продажу Фондом гарантування пулу активів банку “Фінанси та кредит”, Дельта Банку, “Надра” (частина з активів - у заставі НБУ), який відбувся 07.11.2019 на майданчику FFN (переможцем відповідного аукціону було ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” з пропозицією 849,4 млн грн).

За даними ФГВФО, у вказаний пул активів входили права вимоги на 18,1 млрд грн (тіло і відсотки за кредитами), у т.ч. заборгованість групи “Росава” Костянтина Жеваго (з ним пов’язане згадане ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль”) і групи «Яблуневий дар» (як і згадане ТОВ “Танк Транс”, пов’язане з T.B. Fruit львівського бізнесмена Тараса Барщовського).

НБУ повідомляв, що він мав отримати 368,7 млн грн з 849,4 млн грн, за які ФГВФО продав вказаний пул активів трьох банків-банкрутів.

Госпсуд м. Києва вирішив, що продаж пулу активів відбувся з низкою порушень. Зокрема, за оцінками суду, “не було дотримано принципу об`єднання активів за спільним предметом забезпечення (застави, іпотеки)”, що “призвело до штучної зміни (збільшення) пропорції розподілу застави відносно заборгованості за кредитними договорами, які включені до складу лоту” (цитата).

04.12.2018 Госпсуд Київської області визнав банкрутом ПрАТ “Росава” та відкрив ліквідаційну процедуру.

21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн (як забезпечені), вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на 2,65 млрд грн (як забезпечені), вимоги Офісу великих платників податків на 1,27 млрд грн (шоста черга задоволення). Крім того, суд задовольнив заяву ТОВ «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» про заміну кредитора - банку «Фінанси та кредит» в межах вимог у сумі 2,65 млрд грн.

ТОВ “Яблуневий дар” - теж у процедурі банкрутства. ТОВ “Танк Транс” - на самоліквідації.

У жовтні 2018 року Фонд гарантування публічно заявляв, що за місяць до визнання Дельта Банку неплатоспроможним група пов’язаних компаній ТОВ «Яблуневий Дар»/ТОВ «Танк Транс» вчинили більше десяти операцій із зарахування зустрічних вимог (т.зв. «схлопування») на загальну суму більше 100 млн євро. Відповідне “схлопування” своїх боргів перед Дельта Банком компанії з групи T.B. Fruit мотивували в т.ч. отриманням прав вимоги до Дельта Банку від Cargill (за акредитивами).

Серед засновників ТОВ “Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" - Андрій Волков (екс-глава Альфа-Банку; на ринку його пов’язують в т.ч. з Павлом Фуксом).

Як писав Finbalance, 16.09.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" та залишив без змін постанову Північного апеляційного госпсуду від 24.06.2020 (у справі №911/593/20), якою було задоволено апеляційну скаргу ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль" та скасовано ухвалу Госпсуду Київської області від 14.04.2020 про відкриття (на вимогу фінкомпанії "Інвестохіллс Веста") провадження в справі про банкрутство ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль" (пов`язують з Костянтином Жеваго).

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” заявляло про вимоги до ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль” на 1,25 млрд грн, які вказана фінкомпанія викупила в банку “Фінанси та кредит”. Як уточнювалося, заявлені вимоги не є забезпеченими в повному обсязі (згідно з договором іпотеки від 28.04.2007, вартість предмету іпотеки була узгоджена на рівні 654,5 млн грн).