FT: виведення військ США з Афганістану може стати трагедією

Все про економіку та фінанси

Під час свого недавнього візиту до Європи президент США Джо Байден не втратив можливості нагадати про те, що «Америка повернулася». Але реальні вчинки скажуть більше, ніж слова. Для Афганістану Америка зникає. Наслідки виведення американських військ можуть бути трагічними для Афганістану та небезпечними для США і решти світу, пише Financial Times, констатує zn.ua.

Президент США не робить вигляд, що Америка залишає стабільний і успішний Афганістан. Розмовляючи з пресою на початку цього місяця, Байден визнав, що «Талібан» зараз «найсильніший у військовому відношенні з 2001 року» - коли сили США і союзників прибули до Афганістану і вигнали уряд талібів з Кабула.

На думку Байдена, «дуже малоймовірно», що «Талібан» завоює всю країну. Але американський генерал Марк Міллі не надто впевнений у цьому, він не виключає можливості захоплення країни «Талібаном».

Якби «Талібан» повністю відвоював Афганістан, це було б катастрофою для жителів країни, зокрема жінок, і приниженням для США. При цьому, адміністрація Байдена могла б уникнути цього ризику за відносно низької ціни.

Президент США згадав про 2 448 американців, які втратили життя протягом 20-річної війни, і про понад 20 тисяч поранених, а також про наслідки для ветеранів війни. Союзники Америки теж зазнали значних втрат, для прикладу, Велика Британія втратила 457 військових.

Але за останні 17 місяців в Афганістані не загинув жоден американець. Байден стверджує, що такий низький рівень жертв є наслідком того факту, що США брали участь у мирних переговорах з «Талібаном», які зосереджувалися навколо виведення американців з країни. Президент вважає, що якби США оголосили про свій намір залишитися, «Талібан» відновив би напади на американські війська.

Але прямі переговори між США і Талібаном розпочалися лише в 2018 році - і з 2015 року людські жертви були відносно низькими, за останні п`ять років загинуло менше 100 американських військових.

Реальність така, що кілька тисяч військ США та НАТО, що залишилися в Афганістані, вже кілька років не беруть участі в прямих боях. Справжні бойові дії взяла на себе афганська армія. Однак виведення американських та інших військ НАТО згубно позначилося на моральному дусі афганського уряду та військових. Зараз зростає кількість військових Афганістану, які шукають будь-якої можливості виїхати з країни.

Таліби, навпаки, відчувають тріумф і швидко роблять успіхи на полі бою. Ісламістські бойовики захопили контроль над життєво важливими пунктами перетину кордону і зараз контролюють приблизно половину 419 районів Афганістану. Вони ще не захопили жодної столиці провінції. Але напади на великі міста можуть статися протягом декількох тижнів, із захопленням столиці Кабулу - кінцевою метою талібів. Навіть якщо «Талібан» не зможе контролювати великі міста, Афганістан явно опиниться в періоді посиленої громадянської війни.

Наслідки для прав людини після наступу «Талібану», ймовірно, будуть жахливими. Вже є повідомлення про те, що організація проводить страти. Жінки в Афганістані часто ставали жертвами нападів талібів.

За 20 років після падіння Талібану мільйони афганських дівчат змогли ходити до школи. Жінки складають понад чверть членів парламенту Афганістану. Якщо таліби повернуть владу, усі ці здобутки будуть втрачені.

Президент США розуміє всі ризики. Нещодавно він згадав про «душевну» зустріч в Афганістані зі школяркою, яка хотіла стати лікарем, і благала його залишити в країні американські війська. Але президент США вважає, що він не може просити американських солдатів продовжувати боротися і вмирати за права людей з іншого боку світу.

Дійсно, першим моральним обов’язком Байдена є американський народ. Але це не означає, що після 20-річної присутності США не мають постійних моральних зобов`язань перед народом Афганістану. І, маючи втрати військ на низькому рівні, реального внутрішнього тиску на те, щоб повністю вийти з країни, не було.

Існують також прямі американські національні інтереси. Терористична загроза, яка втягнула США в Афганістан, не зникла. Якщо таліби знову контролюватимуть країну, це цілком може стати надійним притулком для таких організацій, як Аль-Каїда та Ісламська держава.

Відродження руху «Талібан» також може спричинити нову кризу біженців, оскільки мільйони афганців прагнуть покинути країну. Зараз європейські уряди побоюються, що 500 тисяч або більше афганців можуть прибути до кордонів ЄС протягом кількох місяців.

Байден вважає, що відхід від афганської війни дозволить США сконцентруватися на більш нагальних проблемах. Але існує можливість того, що він просто створив нову афганську кризу, яка повернеться проти нього, резюмує видання.