ФРС прискорює згортання програми викупу активів, очікує три підвищення ставки в 2022-му

Все про економіку та фінанси

ФРС США планує три підвищення відсоткових ставок у 2022 році та прискорює темпи згортання програми викупу активів, що, власне, й відкриває двері для більш раннього підвищення процентної ставки - вже навесні, пише The Wall Street Journal.

Такі рішення та плани американського центробанку відображають його стурбованість через високу інфляцію та її можливий стійкий характер.

Ще у вересні чиновники ФРС вважали, що підвищення ставок не буде виправданим кроком до 2023 року, наразі ж більшість з них очікують підвищення ставки щонайменше на три чверті відсотка в 2022 році.

На початку листопада посадовці ФРС погодилися скоротити купівлю облігацій на 15 млрд дол на місяць - до 90 млрд дол у грудні. Проте в середу центробанк США заявив, що прискорить це згортання з наступного місяця, зменшивши придбання на 30 млрд дол на місяць. Як наслідок у січні ФРС зможе викуповувати до 60 млрд дол казначейських та іпотечних цінних паперів, що дозволить завершити програму вже до березня.

ФРС характеризує свою мету помірного перевищення інфляції 2% як досягнуту, що є одним із двох ключових критеріїв, які центральний банк виклав для виправдання підвищення ставок. Чиновники центробанку заявили, що ще не виконали інший критерій, за яким умови ринку праці відповідають максимальній зайнятості. Але глава ФРС Джером Пауелл припустив, що ця мета може бути досягнута незабаром. «Ми швидко просуваємося до максимальної зайнятості», — сказав він.

Вперше після того, як ФРС знизила ставки майже до нуля, коли пандемія вразила США в березні 2020 року, Пауелл не сказав нічого, щоб розвіяти очікування, що чиновники можуть розглядати підвищення ставок у найближчі кілька місяців.

Жвавий попит на товари, порушення ланцюгів поставок, тимчасові дефіцити і відновлення подорожей підштовхнули 12-місячну інфляцію до найвищих показників за останні десятиліття. Базові споживчі ціни, які виключають нестабільні продукти харчування та енергоносії, у жовтні зросли на 4,1% порівняно з роком раніше, згідно з бажаним показником ФРС.

Більшість посадових осіб ФРС прогнозують, що базова інфляція досягне 4,4% наприкінці цього року, а потім знизиться до 2,7% наступного року та 2,1% до кінця 2024 року. У вересні були прогнози, що інфляція сповільниться з 3,7% до 2,3% наприкінці наступного року.

Пауелл сказав, що в останні місяці він був здивований серією гарячих економічних даних, які натякають на посилення попиту в економіці США, а не просто на особливі обмеження пропозиції, які також підштовхують до зростання цін. Різке зростання вартості житла, акцій та інших активів збільшило статки багатьох американців, посиливши попит і потенційно дозволивши деяким громадянам вийти на пенсію раніше, ніж вони очікували.

Водночас залишаються питання щодо ринку праці, особливо тому, що важко сказати, скільки саме людей могло залишити роботу. За три місяці, що закінчилися в листопаді, рівень безробіття знизився на 1 процентний пункт - до 4,2%.

Чиновники ФРС стикаються з двома протилежними ризиками. Один полягає в тому, що вони посилюють монетарну політику, що спричиняє сповільнення економіки на додаток до різкого падіння темпів інфляції наступного року. Другий - інфляція залишається високою, а домогосподарства та підприємства очікують, що ціни продовжуватимуть зростати, що призведе до спіралі зростання зарплат.

Коли пандемія вдарила, «на початку це виглядало так, ніби це може спричинити глобальну депресію, і тому ми надали їй велику підтримку, — сказав пан Пауелл. - Те, що зараз виходить, — це дійсно сильне зростання, дійсно сильний попит, високі доходи… Через 25 років люди будуть судити, чи перестаралися ми, чи ні, але ми там, де є».