Франція обіцяє Україні 1,2 млрд євро проектного фінансування

Все про економіку та фінанси

Франція надасть Україні 1,2 млрд євро програмного фінансування, яке може бути використане на конкретні проекти розвитку, повідомив заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма.

«Сьогодні президент Франції оголосив нову програму фінансового співробітництва з Україною. Додатково до вже виділеної макрофінансової підтримки в 1,2 мільярда євро від Європейського Союзу французька сторона виділяє ще 1,2 мільярда євро програмного фінансування», – пояснив він.

Зокрема, за словами заступника керівника Офісу глави держави, Міністерство економіки та фінансів Франції надасть уряду України 200 млн євро кредиту, а також фінансові гарантії на 1 млрд євро. Під ці гарантії наша держава зможе отримати кредити у французьких банках на пільгових умовах.

Як зазначив Ростислав Шурма, ці кошти можуть бути спрямовані на конкретні проекти розвитку, погоджені з французькою стороною.

«Напрямки, на які можуть бути використані ці кошти, будуть додатково погоджені з французькою стороною й передбачатимуть залучення французьких постачальників та підрядників», – розповів він.

Як зауважують в Офісі президента, крім того, підписані документи щодо фінансування та постачання в Україну 130 електровозів компанії Alstom на суму 900 млн євро, постачання пожежно-рятувальної техніки й будівництва патрульних катерів (компанії Desautel SAS, - ред.) для ДСНС, на що передбачене окреме фінансування (300 млн євро, - ред.).

"Укрзалізниця" інформує, що сьогодні в присутності президента України Володимира Зеленського та президента Франції Еммануеля Макрона був підписаний протокол про співробітництво, який фіксує ключові домовленості між УЗ і компанією Alstom щодо закупівлі 130 французьких локомотивів. Протокол був підписаний головою правління АТ «Укрзалізниця» Олександром Камишіним та генеральним директором компанії Alstom Анрі Пупар-Лафаржем.

"Проєкт є частиною пакету макрофінансової підтримки Французької Республіки для України, яка, в тому числі, включає цільове пільгове кредитування. Завдяки цьому Україна найближчим часом зможе оновити парк вантажних електровозів.

У разі успішної реалізації намірів, українські залізничники зможуть отримати 130 нових електровозів, з них 50 електровозів, які працюють на змінному струмі і 80 двосистемних (які можуть працювати і на змінному і на постійному струмі)", - йдеться в повідомленні УЗ.

Перемовини щодо цієї угоди почалися ще в 2018 році, тривали три роки і завершились минулого року підписанням відповідної міжурядової угоди. Також був ухвалений закон «Про ратифікацію Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки оновлення парку вантажних електровозів акціонерного товариства «Українська залізниця» № 1607-ІХ, який Верховна Рада підтримала 1 липня 2021 року.

"Протокол передбачає унікальні умови для поставок, зокрема надання фінансової позики на 14 років казначейством Франції та банківським консорціумом у розмірі 85% від вартості контракту. Авансовий платіж за поставку електровозів складає 15%", - кажуть в УЗ.

Як констатується, оновлення парку локомотивів є одним з пріоритетів програми президента «Велике будівництво», оскільки локомотивний парк української залізниці зношений на 95%, середній вік електровозів та тепловозів складає 40 років.