ФГВФО: Платинум збанкрутував через інсайдерські кредити

Все про економіку та фінанси

Директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін під час брифінгу заявив, що саме корпоративні кредити (з яких 90% - інсайдерські) «потопили» Платинум Банк.

«Вони фактично порожні, там немає ні застав, а де є, якість застав дуже низька. Цей портфель фактично і потопив Платинум, тому що він або не обслуговувався, або обслуговувався за заниженими процентними ставками. Близько 90% цього портфелю – інсайдерські. Там є певна нерухомість», - зазначив К. Ворушилін.

Довідково

Як писав Finbalance, поліція здійснює досудове розслідування в кримінального провадженні №42016000000000885 щодо розтрати службовими особами «Платинум Банку» понад 1,1 млрд грн шляхом укладання з грудня 2013 року по лютий 2014 року (тобто в період, коли в правлінні банку працювала К. Рожкова) кредитних договорів з ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс» без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань. За даними слідства, службові особи цих структур підконтрольні пов`язаним з «Платинум Банком» особам і мали ознаки фіктивності.

У матеріалах кримінального провадження №12015100000000334, пов’язаного зі згаданою справою, йшлося, зокрема, про те, що Платинум Банк видавав кредити для купівлі товару (мав перейти в заставу банку), який фактично не купувався; під заставу цінних паперів, торгівлю якими зупиняла Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку; під заставу майнового комплексу, експертна оцінка вартості якого фальшувалася…

У «спрослушці Рожкової» був такий епізод:

Рожкова: з приводу рефінансу. Один з об’єктів – «Молдова», який був оцінений в 500 млн. «Ризики» готові взяти за 100 млн. У 500 млн був оцінений майбутній проект інвестиційний. Оцінку натягувал. І робили її дохідним методом. Там буде збудоване «котеджне містечко». Є там другий метод, по якому оцінювали, - земля, але проблема в тому, що земля ж в оренді.

Зінков: «Коліерс» готовий «Молдову» ось так з ходу оцінити в 120 млн, але вже не у 80… Ми ще попрацюємо, щоб… Я хочу, щоб вона була мільйонів 250-300. І тоді вже решту доведеться докладати.

Як констатували журналісти телеканалу «24», «Молдова» - це санаторій, розташований біля узбережжя Чорного моря в Одесі, власником якого себе називав Борис Кауфман. А за адресою «Молдови» зареєструвалися чотири десятки підприємств, «левова частка яких має ознаки фіктивності».

«Не випадково, що саме вони заборгували Платинуму кругленькі суми. За даними слідства, за допомогою таких прокладок акціонери змоги вивести понад мільярд гривень. Утім в самій «Молдові» про фірми – ні сном ні духом», - йшлося в сюжеті телеканалу «24».

Заступник глави НБУ Катерина Рожкова повідомляла, що в листопаді з Платинум Банку був знятий статус проблемного.

У жовтні НБУ визнав Б. Кауфмана особою, яка здійснює значний вплив на управління і діяльність «Платинум Банку» та є власником істотної участі незалежно від формального володіння (за неофіційними даними, Б. Кауфман мав вплив на банк з кінця 2013 року, коли змінися його власники - до речі, за участі групи ICU, співвласником якої була Валерія Гонтарева до призначення главою НБУ).

Б. Кауфман також був серед акціонерів Фінбанку в період, коли в ньому (до переходу в Платинум Банк) працювала Катерина Рожкова. Наразі мажоритарний акціонер Фінбанку – Олександр Грановський, партнер Б. Кауфмана в т.ч. по готельному бізнесі.

У заяві про віднесення Платинум Банку до категорії неплатоспроможних НБУ нагадував, що в серпні 2016 року Борис Кауфман подав до Нацбанку пакет документів для погодження набуття істотної участі у банку в розмірі більше 75% через підконтрольні йому компанії. «Національний банк не погоджував Борису Кауфману придбання акцій банку з огляду на неподання окремих документів, зокрема, через відсутність дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію. За інформацією Національного банку, Антимонопольний комітет у грудні 2016 року повернув без розгляду пакет документів щодо набуття Борисом Кауфманом контролю у ПАТ "Платинум Банк", - йшлося в заяві Нацбанку.

Екс-директор директор департаменту реєстраційних питань та ліцензування НБУ Олександр Завадецький зазначав, що з огляду на юридичну складову, навіть при теоретичному бажанні (якщо б воно було, - ред.), держава навряд чи змогла б розраховувати на стягнення з Б. Кауфмана коштів, які будуть витрачені на виплати вкладникам Платинум Банку (4,9 млрд грн):

«Якщо до нього будуть пред`являтися претензії, він дуже красиво виходить із ситуації, і цілком правомірно. Він може сказати, що не знає, чому НБУ його кимось там визнав. Тим більше, що він писав, що тільки збирається купити. Нацбанк в якихось своїх цілях визнав його, але юридично він не несе ніякої відповідальності», - зауважував О. Завадецький.