ФГВФО масово подає позови до екс-керівників банків-банкрутів

Все про економіку та фінанси

Нещодавно Finbalance писав про позов Фонду гарантування до 35 осіб – членів наглядової ради, правління, кредитного комітету збанкрутілого Брокбізнесбанку про відшкодування шкоди та солідарне стягнення на користь банку 8,9 млрд грн. Серед відповідачів – у т.ч. брати Буряки і Сергій Курченко (екс-власники фінустанови).

Аналогічний позов – на 1,99 млрд грн – був поданий, зокрема, до екс-посадовців банку «Форум». Серед відповідачів – 27 осіб. А от нардепа Вадима Новинського (який і був останнім власником «Форума») у переліку немає...

Екс-заступник глави правління банку «Форум» Олександр Ярецький на своїй сторінці у Facebook висловив думку, що подаючи відповідні позови, Фонд гарантування поводить себе не завжди коректно.

Публікуємо звернення О. Ярецького у зв’язку з цим до Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської:

ЗВЕРНЕННЯ

"Шановна Валеріє Володимирівно, вимушений звернутись до Вас, як Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в зв’язку із масовим порушенням Фондом гарантування вкладів фізичних осіб вимог чинного законодавства України та прав людини.

Вказані порушення полягають в наступному.

19 грудня 2017 року я отримав від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (надалі – Фонд) з посиланням на ч.5 ст.52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вимогу (надалі – Вимога) про відшкодування шкоди (вих. №27-24658/17 від 06.12.2017 р.) щодо відшкодування начебто завданої моїми діями шкоди ПАТ «Банк «Форум» та кредиторам цього банку в сумі 1 989 777 893 грн. 67 коп. (копія додається).

У вказаній вимозі Фонд запропонував мені протягом лише 7 календарних днів сплатити вищевказану суму без наведення жодних доказів моєї вини у визнанні банку «Форум» неплатоспроможним.

При цьому Фонд, діючи свідомо, навмисно та упереджено, наперед знаючи, що я просто фізично не встигну в межах відведеного ним 7-ми денного терміну (тобто по 13.12.2017 року) а ні отримати вказану вимогу, а ні вжити жодних заходів досудового врегулювання спору (наприклад, направити уточнюючий запит до Фонду з цього питання), а ні сплатити по ній (якщо б навіть вважав себе винним, а вимоги Фонду - обгрунтованими), вже на наступний день, 14 грудня 2017 року направив до Печерського суду м.Києва позовну заяву про стягнення з мене та інших пов’язаних осіб ПАТ «Банк «Форум» начебто завданих моїми діями банку та його кредиторам збитків (справа №: 757/75153/17-ц від 14.12.2017).

Встановлюючи такий безпрецедентно короткий строк в 7 календарних днів, який не передбачений жодним законом чи підзаконним нормативним актом, для можливого реагування на незаконні та жодним чином необгрунтовані вимоги, Фонд свідомо та навмисно, порушив вимоги, встановлені ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» щодо обов’язкової процедури досудового врегулювання та моє право на досудовий захист від протиправних дій та на отримання від Фонду інформації, що надало б мені змогу здійснити такий захист у найбільш ефективний спосіб.

Масовість вказаних Фондом порушень полягає в тому, що так само Фонд вчинив і по інших пов’язаних особах банку «Форум» (всього 28 осіб) та інших банків, які також отримали вказані вимоги із такими ж короткими та заздалегідь неможливими для реагування строками.

Загалом, станом на 12 грудня, Фондом таким чином було пред’явлено вимоги в судовому порядку без додержання реальної процедури досудового врегулювання спору на суму 15,6 млрд грн до 205 пов’язаних з 7 неплатоспроможними банками осіб, з порушенням їх прав на досудовий захист та врегулювання спору.

Це менш ніж десята частина банків, відправлених на ліквідацію протягом 2013-2015 року в період так званої «чистки банківської системи», і якщо таку ганебну практику Фонду не буде терміново припинено, то таким чином можуть бути порушені права ще тисяч колишніх працівників таких банків.

Недотримання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб реальної процедури досудового врегулювання, обов’язковість якої встановлена частиною п’ятою статті ст.52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» при пред’явленні Фондом невмотивованих та необгрунтованих вимог до всіх без винятку пов’язаних осіб банків, без визначення конкретної вини кожної такої окремої особи, призводить також до значних та необгрунтованих витрат на судовий розгляд справи не тільки такими особами, а і самого Фонду в частині сплати судового збору.

Враховуючи викладене, у відповідності до ст.13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», прошу Вас вжити відповідних заходів з метою усунення в діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб такої ганебної практики, що масово порушує права фізичних осіб, в тому числі права на досудовий захист від протиправних дій".

Крім того, як додає О. Ярецький, Фонд гарантування в своєму листі фактично підтвердив, що немає рішень Фонду, в яких було б аргументовано й зафіксовано міру відповідальності менеджерів банку: