Фонд гарантування і "Фокстрот" почали судову війну за мільярдні активи Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

Нещодавно у Фонді гарантування заявили про сумнівні угоди «Дельта Банку», які призвели до виведення з нього активів на 22 млрд грн. За даними ФГВФО, серед структур, на користь яких це було зроблено, – у т.ч. компанія «Фокстрот», в її випадку йшлося про 2,7 млрд грн.

Нагадаємо, як повідомляли в НБУ, в липні-2015 він відмовив співвласнику групи «Фокстрот» Геннадію Виходцеву в погодженні придбання перехідного банку на базі «Дельти». За припущеннями ЗМІ, можливий інтерес бізнесмена до фінустанови зумовлювався спробою повернути кошти «Фокстроту», які нібито зависли в «Дельта Банку». За даними «Форбс», нібито йшлося про депозит на 150 млн дол., водночас в «Фокстроті» цю інформацію спростовували.

У будь-якому разі в січні поточного року Госпсуд м. Києва порушив провадження у справі за позовом ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Фокстрот-Екомерс" (серед засновників – ТОВ «Група компаній «Фокстрот»; Геннадій Виходцев, Валерій Маковецький) про визнання нікчемним договору застави майнових прав №Д-5/2014 від 04.09.2014.

Згідно з даними держреєстру судових рішень, 10.12.2013 між ТОВ «Фокстрот-Екомерс» і «Дельта Банком» був укладений договір банківського рахунку. А 04.09.2014 сторони підписали ще договір застави майнових прав №Д-5/2014, відповідно до якого «Дельта Банк» надав для ТОВ «Фокстрот» майнові права за кредитними договорами, вартість яких встановлена за домовленістю в розмірі 323,4 млн грн. на забезпечення виконання заставодавцем зобов`язань за договором банківського рахунку №26/24879-203 від 10.12.2013.

Крім того, 04.09.2014 між ТОВ «Арсенал Фінанс» (за даними ФГВФО, діяло за договором доручення від імені та в інтересах ТОВ «Фокстрот-Екомерс») та «Дельта Банком» укладено договір відступлення права вимоги №Д-5.1/2014 на суму 323,4 млн грн. Однією ж з підстав для набуття чинності цієї угоди визначено прийняття рішення Нацбанком про віднесення «Дельта Банку» до категорії неплатоспроможних.

Нагадаємо, «Дельта Банк» був визнаний проблемним у жовтні-2014, а тимчасова адміністрація до нього зайшла в березні-2015. З огляду в т.ч. на це, ці угоди виглядають як спроба «Дельта Банку» застрахувати «Фокстрот» від ризику свого банкрутства (та, відповідно, неповерненню клієнту депозиту) через переведення на нього кредитів, за рахунок по ідеї мали б бути повернені вкладені в банк кошти. Це, звичайно, якщо виключати інші мотиви, які могли мати місце в цих операціях, та допускати, зокрема, що майнові права на кредити були оцінені коректно (а зовсім не факт, що було саме так, не виключено, що реальна вартість активів була вищою, - ред.).

У будь-якому разі, якщо передані були більш-менш «живі» кредити, держава лишилася з «носом», оскільки, теоретично, відповідні активи могли б послужити, наприклад, поверненню гарантійних сум вкладникам-фізособам, а не здійснюватися за рахунок емісії НБУ, як це по факту було).

Додамо, що наразі Госпсуд м. Києва розглядає і позов ТОВ «Арсенал Фінанс» до «Дельта Банку» про визнання наявності прав кредитора за зобов`язаннями. У рамках цієї справи «Дельта Банк» подавав заяву про зустрічний позов про визнання недійсним договору відступлення права вимоги від 04.09.2014. Але суд відмовив у прийнятті заяви, оскільки вона надійшла після того, як справа за первинним позовом почала розглядатися по суті. Хоча суд звернув увагу, що «Дельта Банку» не позбавлений право звернутися з позовною заявою в загальному порядку.

Крім того, Госпсуд м. Києва розглядає позов ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Інвестком» про визнання правочину нікчемним. За даними держреєстру, товариств з обмеженою відповідальністю «Інвестком» в Україні є кілька. Одне з них зареєстроване за тією ж адресою, що й ТОВ «Фокстрот-Екомерс»: м. Київ, вул. Дорогожицька, 1. Серед засновників цього ТОВ – у т.ч. Геннадій Виходцев і Сергій Маковецький.

Судячи з усього, судова війна між Фондом гарантування та групою «Фокстрот» за активи «Дельта Банку» тільки розпочинається. Далі буде.

Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол. з "Дельта Банку" читайте тут. Про розслідування Антикорупційного бюро щодо керівництва НБУ через депозит сина В. Гонтаревої в "Дельта Банку" - тут. Про підозрілі операції в "Дельта Банку", проведені під носом НБУ, на 20 млрд грн (за даними ФГВФО) читайте тут.

Про спроби "Дельта Банку" відсудити 3,64 млрд грн в "Дніпрометалсервісгруп" читайте тут2 млрд грн в агрохолдингів ТАКО й "Інсеко" - тут; майже 35 млн дол. у "Донецьксталі" - тут і тут. Про програш у суді компанії Хмельницького-Іванова майже на 600 млн грн - тут.

Довідково. За даними Фонду гарантування, станом на 01.01.2016 за період тимчасової адміністрації та ліквідації вкладники "Дельта Банк" отримали компенсації на 15,36 млрд грн.

Нагадаємо, що відповідні виплати здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики для Фонду гарантування та монетизовує держоблігації, які для Фонду випускає Мінфін. Що зрештою тисне на ціни (провокує інфляцію) та курс (провокує девальвацію).

За даними АУБ, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів.

На фоні всіх позаторішніх фінансових проблем за нацстандартами фінзвітності Дельта Банк за 2014 рік задекларував… прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності (які більші жорсткі, зокрема, в контексті формування резервів) виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року. Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня 2015 року. Рішення ж про ліквідацію банку було прийнято 02 жовтня.

Finbalance