Fitch про Укрсоцбанк і "Правекс": частка проблемних кредитів – біля 70%

Все про економіку та фінанси

За даними Fitch, на кінець 2015 року частка непрацюючих кредитів у портфелі «Укрсоцбанку» та «Правекс-банку» сягала 70%, причому мало місце помірне їх покриття резервами (на рівні відповідно 43% та 72%).

За оцінками фахівців агентства, на фоні докапіталізації з кінця 2014 року ситуація в Укрсоцбанку з буфером капіталу поліпшилася, хоча цього було недостатньо для поліпшення покриття кредитів NPL до 80%. Разом з тим, експерти очікують подальшу докапіталізацію «Укрсоцбанку» до його продажу. Fitch прогнозує, угода щодо поглинання Укрсоцбанку з боку "Альфа-Груп" буде завершена в другій половині 2016 року (передбачає передачу частки Unicredit Group в Укрсоцбанку в обмін на 9,9% акцій АВНН – фінансового підрозділу «Альфа-Груп»).

Говорячи про «Правекс-банк», аналітики агентства констатують, що його буфер капіталу після значної докапіталізації є достатнім для повного охоплення простроченої заборгованості, хоча цей запас, швидше за все, буде витрачено, з огляду на операційні збитки. Разом з тим у Fitch очікують, що зрештою «Правекс-банк» буде проданий.

Довідково

За даними НБУ, під час останнього стрес-тесту було встановлено, що частка кредитів 4 категорії (ймовірність дефолту 51% ─ 99%) та 5 категорії (дефолт) у кредитних портфелях 20 найбільших банків становила 53%.

Як писав Finbalance, за даними АУБ, збиток "Укрсоцбанку" в січні-квітні склав 320,8 млн грн (в січні-березні декларувався прибуток 96,8 млн грн). Звернемо увагу, що Укрсоцбанк одержав в квітні збиток 417,6 млн грн на фоні зменшення резервів під кредити та заборгованість клієнтів на 697 млн грн.

Відповідно до звітності за 2015 рік ПАТ «Укрсоцбанк», його торішній збиток був 3,22 млрд грн. (у 2014 році – 3,38 млрд грн). Водночас зі статистики АУБ випливає, що в грудні «Укрсоцбанк» скоротив торішній збиток майже на 6,5 млрд грн., тоді як ще за 11 місяців-2015 року він був 9,7 млрд грн. Прес-служба «Укрсоцбанку» не відповіла на запит Finbalance з цього приводу. Разом з тим у ВТБ Банку, коментуючи свою подібну ситуацію, пояснювали це статистичним ефектом від переходу на міжнародні стандарти фінзвітності.

В аудиторському ж висновку компанії Deloitte до звітності «Укрсоцбанку» за 2015 рік зверталася увага на потребу доформування резервів Укрсоцбанком за підсумками минулого року на 3,55 млрд грн.

Як писав Finbalance, згідно зі звітністю Укрсоцбанку, за підсумками І кварталу 2016 року значення окремих економічних нормативів та лімітів загальної відкритої валютної позиції банку, не відповідали нормативним вимогам НБУ. Зокрема

- норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2) не відповідає нормативним вимогам починаючи з березня 2016 року, - станом на кінець дня 31 березня 2016 року значення складає 6,77% при нормативному значенні не менше ніж 10%;
- норматив короткострокової ліквідності (Н6) - станом на кінець дня 31 березня 2016 року значення складав 45,48% при нормативному рівне не менше ніж 60%;
- норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) – не відповідає нормативним вимогам починаючи січня 2016 року, станом на кінець дня 31 березня 2016 року значення складало 90,53% при нормативному рівні не більше ніж 25%;
- ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1) - станом на кінець дня 31 березня 2016 року значення складав 166,59% при нормативному рівне не більше ніж 0,1%;
- ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2) - станом на кінець дня 31 березня 2016 року значення складав 13,02% при нормативному рівне не більше ніж 10%.

«У зв’язку з порушенням вище вказаних нормативів у березні 2016 року банком була підписана угода з Національним банком України «Про вжиття заходів щодо забезпечення дотримання нормативів поточної та короткострокової ліквідності Н5 і Н6, ліміту загальної довгої відкритої валютної позиції Л13-1 та зменшення обсягу негативно класифікованих активів ПАТ «Укрсоцбанк» , яка містить в собі плани приведень нормативів Н5, Н6, Л13-1 у відповідність до вимог, встановлених Національним банком а також план зменшення обсягу негативно класифікованих активів», - констатувалося в звітності Укрсоцбанку.

Наприкінці лютого ця фінустанова повідомила, що погодила з НБУ план докапіталізації на 10,65 млрд грн (3,8 млрд грн до 1 квітня; 4,1 млрд грн до 1 вересня; 2,75 млрд грн до 1 січня 2018 року). Нагадаємо, торік навесні Укрсоцбанк був докапіталізований на 500 млн дол. через переоформлення в капітал кредитів, раніше отриманих Укрсоцбанком від групи Unicredit.

31 березня 2016 року збори акціонерів "Укрсоцбанку" ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 3,8 млрд грн. 06 квітня правління фінустанови затвердило результати нарощування «статутника» на вказану суму. 99.99% акцій відповідного випуску придбав УніКредит Банк Австрія АГ. На днях Укрсоцбанк повідомив, що 30 червня на зборах його акціонерів планується збільшити капітал банку на 5,2 млрд грн. 

Щодо "Правекс-банку". Як писав Finbalance, його збиток у І кварталі 2016 року становив 83,8 млн грн (у І кварталі-2015 – 471,9 млн грн), тоді як загалом за минулий рік - 798,5 млн грн. (у 2014 році – 911,6 млн грн).

Чисте збільшення резервів під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів, коштів в інших банках у січні-березні склало 78,8 млн грн (у І кварталі-2015 – 278,6 млн грн).

За даними банку, на кінець березня він дотримувався всіх нормативів НБУ, у т.ч. – нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу.

У травні минулого року група Intesa Sanpaolo повідомляла, що розірвала договір продажу 100% акцій «Правекс-банку» компанії Centragas Holding Gmbh, яка афілійована з Д. Фірташем.

Водночас Д. Фірташ запевняв, що «ми самі відмовилися». «А сенс, якщо у нас «Надра» забирають? Навіщо? Коли був «Надра», ми мали програму розширення, і хотіли купити ще «Правекс», і об`єднати два банки. Коли забрали «Надра», навіщо тоді «Правекс»? Кому він потрібен?», - зазначав бізнесмен.

Кілька місяців тому в Intesa Sanpaolo заявляли, що банк готовий брати участь в розміщенні російських держоблігацій всупереч рекомендаціям влади США і ЄС.

Рейтинг банків за відтоком вкладів населення в І кварталі-2016 читайте тут, а коштів юросіб - див. тутУ яких банків був найбільший відтік депозитів у 2015 році читайте тут

Рейтинг найбільш прибуткових і збиткових банків у 2015 році див. тут, а в І кварталі-2016 - тут.

У яких банків процентні витрати перевищують процентні доходи див. тут. Які банки найбільше витрачають на рекламу та маркетинг - тут.

У кого найбільші борги перед НБУ на кінець І кварталу - тут.  

ТОП-50 банків за обсягом активів за підсумками 2015 року - тут.  

Читайте детальніше, як фінансово почуваються Приватбанк,  Укрексімбанк,  Ощадбанк,  Укргазбанк,  ВТБ Банк,  ПромінвестбанкСбербанкАльфа-банкРайффайзен Банк АвальУкрсиббанкОТП БанкПУМБПлатинум БанкПівденний,  Діамантбанк,  Мегабанк,  Кредит ДніпроА-банкВостокУніверсал БанкКреді Агріколь, Кредобанк, ІНГ Банк, СітібанкКліринговий дім,  Місто  Банк,  Форвард,  Авангард,  Міжнародний  інвестиційний  банкАкордбанкФінбанк,  Прокредит,  СЕБ Корпоративний