Фінтехкомпанія з Казахстану купує в Україні БТА Банк

Все про економіку та фінанси

Найбільша фінтехкомпанія Казахстану Kaspi.kz підписала договір купівлі-продажу 100% БТА Банку (Україна), пише "НВ" з посиланням на Інтерфакс-Казахстан.

Банк, на придбання якого націлився Kaspi.kz, є «дочкою» казахстанського БТА Банку і належить Кенесу Ракішеву.

Закрити угоду сторони планують в першому півріччі 2022 року, зазначає агентство.

«Ми уклали договір купівлі-продажу 100% БТА Банку Україна. Він отримується виключно для отримання банківської ліцензії в Україні. Це дозволить нам запустити фінтехродукти, відкривати мобільні гаманці, рахунки тощо», — зазначили в Kaspi.kz.

Зазначається, що БТА Банк Україна веде обмежену операційну діяльність. У фінустанови немає відділень і кредитного портфеля.

За даними компанії, угода не матиме істотного фінансового впливу на Kaspi.kz. В 2021 році казахстанський фінтех-гігант планує отримати 445 млрд тенге (27,5 млрд грн) прибутку.

У Kaspi.kz сподіваються, що банківська ліцензія та платіжні ліцензії Portmone Group допоможуть їм повторити стратегію Super App в Україні.

Нагадаємо, Kaspi.kz купила український платіжний сервіс Portmone. Про плани компанії з придбання Portmone стало відомо в липні цього року. Тоді угоду оцінювали в $10- $20 млн.

Контекст

У грудні 2020 року НБУ повідомив, що відмовив громадянину Білорусі Мікалаю Варабью (Mikalai Mikalaevich Varabei) в погодженні набуття істотної участі в розмірі 100% статутного капіталу БТА Банку.

"Рішення прийняте в зв’язку з тим, що ділова репутація заявника не є бездоганною. Так, 17 грудня 2020 року рішенням Ради ЄС № 2020/2130 Мікалая Варабья віднесено до переліку осіб, до яких застосовано персональні обмеження (санкції).

Відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку застосування санкцій до особи є підставою втрати нею бездоганної ділової репутації протягом строку дії санкцій та трьох років після їх скасування.

Також однією з підстав ухваленого рішення стало неподання достатніх документів та інформації для підтвердження відповідності фінансового стану заявника та джерел його власних коштів вимогам законодавства України", - йшлося в заяві НБУ.

Як повідомлялося, Микола Воробей був партнером "медведчуківців" по нафтопродуктопроводу "ПрикарпатЗахідтранс".

За даними НБУ, на 01.09.2021 обсяг активів БТА Банку становив 360 млн грн. Збиток банк за січень-серпень склав 25,2 млн грн.