Кабмін затвердив фінплан ДП "Оператор ринку" на 2021 рік

Все про економіку та фінанси

14 квітня Кабмін розгляне фінансовий план держпідприємства "Оператор ринку" на 2021 рік (доповнено: як повідомляється, зрештою уряд схвалив документ, - ред.).

Фінпланом передбачено отримання "Оператором ринку" чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на 54,83 млрд грн.

Чистий прибуток планується в розмірі 41,9 млрд грн.

Виплати на користь держави мають скласти 178 млн грн.

Капітальні інвестиції передбачені в розмірі 11,9 млн грн.

Чистий дохід ДП "Оператор ринку" за три квартали 2020 року становив 43,43 млрд грн, а чистий прибуток - 10,5 млн грн.

Контекст

Держпідприємство "Оператор ринку" утворене 18 червня 2019 року відповідно до закону "Про ринок електричної енергії". Воно відповідає за організацію купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, допомагає забезпечити баланс між попитом та пропозицією на ринку електричної енергії. "Оператор ринку" працює за принципом біржі.

На ринку «на добу наперед» купівля-продаж електроенергії здійснюється на наступну добу за днем проведення торгів. Ціна на цьому сегменті ринку визначається за принципом граничного ціноутворення із забезпеченням мінімізації ціни та максимізації обсягів торгівлі. Жоден учасник не бачить заявлені ціни та обсяги купівлі/продажу електричної енергії іншими учасниками.

На внутрішньодобовому ринку купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електроенергії. Цей сегмент ринку дає змогу учасникам ринку скорегувати свої торгівельні позиції та працює за принципом «на кожен товар є свій покупець». Тобто продавці та покупці заявляють обсяги та ціни, за якими бажають продати/купити електроенергію, і чекають свого контрагента.