"Фінбанк" в 2014-2015 рр. скоротив активи в 4 рази

Все про економіку та фінанси

За даними ПАТ «Фінбанк», його збиток в 2015 році склав 23,52 млн грн., що на 28% менше, ніж було в 2014 році (32,71 млн грн.).

На кінець 2015 року обсяг активів банку становив 764,2 млн грн., що в 2,35 разів менше, ніж було на кінець 2014 року (1,799 млрд грн). На кінець 2013 року обсяг активів фінустанови складав 2,96 млрд грн.

Таким чином, в 2014-2015 рр. Фінбанк скоротив активи в 3,87 рази. Причому слід зважати, що реальне скорочення активів («очищене» від курсових переоцінок) було ще більшим, адже на кінець грудня 2013 року частка валютних активів у фінустанові була 41,5% (1,23 млрд грн).

За даними НБУ, 79,7% акцій «Фінбанку» контролює одеський бізнесмен Олександр Грановський.

Довідково:

О. Грановському, а також його партнеру Б. Кауфману неофіційно "приписують" вплив на «Платинум Банк». У цьому контексті показовим може бути, зокрема, той факт, що наразі главою правління "Платинум Банку" є Костянтин Смольський, який раніше очолював Фінбанк.

За даними НБУ, в 2014 році Платинум банк залучив у регулятора стабкредити на 400 млн грн. При цьому в аудиторському висновку до річної фінзвітності Платинум Банку за 2014 рік за МСФЗ вказувалося, що позаторік Платинум Банк згідно з договорами про відступлення прав вимог придбав кредити юридичних та фізичних осіб, балансова вартість яких станом на 31 грудня 2014 року складала 1,23 млрд грн.

Торік тодішній в.о. глави правління Платинум Банку (а сьогодні – в.о. заступника глави НБУ) Катерина Рожкова розповідала Finbalance, що придбанням портфелю у Фінбанку «ми почали займатися в грудні 2014 року, сума угоди – близько 1 млрд грн (розмір викупленого кредитного портфелю)». Водночас тоді вона відмовилася уточнити, скільки було заплачено за відповідні активи.

Також К. Рожкова спростовувала причетність Грановського і Кауфмана до «Платинум Банку».

Як писав Finbalance, відповідно до матеріалів Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Фінбанк фігурує в переліку банків (разом, зокрема, з «Платинум Банком», а також банком «Авангард»), у яких були відкриті рахунки компаній, щодо яких ДФС здійснює слідство в контексті можливого сприяння мінімізації оподаткування суб`єктами господарювання реального сектору економіки, зокрема ТОВ «ТК «Мегаполіс-Україна». Йшлося про 254 млн грн.

Коментар банку "Авангард" з приводу вказаної справи див. тут.

"Мегаполіс-Україна" - найбільший диcтриб`ютор тютюнових виробів в Україні. У компанії повідомляли, що серед її співвласників є згаданий вище одеський бізнесмен Борис Кауфман.

У лютому повідомлялося про затримання в Ізраїлі офіційного акціонера "Платинум Банку" - Григорія Гуртового (за даними НБУ, на 03.08.2015 він володів 9,21% акцій фінустанови).

Як зазначалося, Г. Гуртовий є мажоритарним акціонером ізраїльської інвестиційної компанії BGI. Його затримання і допит відбувалися в зв’язку з розслідуваннями, пов`язаними з дочірніми структурами BGI: інвестиційною компанією B.S.D. Crown Ltd. та ізраїльським харчовим гігантом Willi Food. За даними ЗМІ, Гуртового підозрювали в протизаконному використанні коштів підконтрольних йому компаній, а також в наданні неправдивої інформації про активи.

Наприкінці лютого прес-служба «Платинум Банку» в коментарі для Finbalance повідомляла, що Г. Гуртовий «знаходиться в Ізраїлі, вдома». Також уточнювалося, що 28.12.2015 довіреність на надання Г. Гуртовому повноважень акціонера з часткою 100% у статутному капіталі «Платинум Банку» була продовжена (попередня діяла до 20 грудня).

Незадовго до цього в.о. заступника глави НБУ Катерина Рожкова повідомляла, що Г. Гуртовий подав пакет на придбання 70% акцій "Платинум Банку", і він "на завершальній стадії узгодження". «Але поява в ЗМІ інформації про його затримання змусила нас відкласти узгодження. Ми плануємо звернутися до МЗС за підтвердженням, і залежно від цього прийматимемо рішення», - констатувала чільний представник Нацбанку.

Торік в інтерв’ю для ЗМІ Г. Гуртовий не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU (яка, до речі, володіє згаданим вище банком «Авангард» і серед співвласників якої до призначення главою НБУ в 2014 році була В. Гонтарева), брала участь в операції продажу «Платинум Банку». А після продажу партнер ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».

«Мене пов`язують з ICU тривалі ділові відносини. Команду ICU я знаю ще з часів їхньої спільної роботи в ING. Ставлюся до них з великою повагою. Двох нинішніх керуючих партнерів ICU я неодноразово намагався взяти до себе на роботу, тому що вважаю їх одними з кращих фахівців на цьому ринку. Гонтареву знаю також з часів її роботи в ING. Але за весь час перебування Валерії Олексіївни на позиції глави НБУ я бачив її один раз», - розповідав у березні 2015 року Г. Гуртовий, уточнюючи, що В. Гонтареву «можу з допомогою cмс привітати або висловити коментар з приводу якоїсь події».

На такому фоні була інформація, що МВС займалося досудовим слідством по кримінальному провадженні щодо сумнівних кредитних операцій «Платинум Банку» на користь сумнівних структур (у т.ч. деяких з перерахованих вище, які фігурують у провадженні ДФС щодо «Мегаполіс-Україна»), коли в ньому в.о. глави правління була К. Рожкова.

На початку березня К. Рожкова публічно заявила, що проти неї немає відкритих кримінальних справ. «Проти мене не відкриті кримінальні справи. Я думаю, проти інших членів правління НБУ також – ми про це б знали», - зауважила заступниця В. Гонтаревої.

Слід звернути увагу, що з раніше поширюваною інформацією, зазначене кримінальне провадження нібито було відкрите по факту, а не проти конкретної особи (що, однак, як мінімум, не знімало б потенційну відповідальність за правопорушення з конкретної персони, якщо воно мало місце). Наразі ж вказане кримінальне провадження може бути закрите (якщо закрите).