Фінансовий стан "Приватбанку": оцінки агентства Fitch

Все про економіку та фінанси

Fitch підвищило довгостроковий рейтинг дефолту емітента («РДЕ») Приватбанку в іноземній валюті з рівня «RD» (обмежений дефолт) до «CCC» після завершення реструктуризації зовнішнього боргу банку. Рейтинг стійкості підвищено з рівня «f» до «ccc», що відображає думку Fitch про самостійну кредитоспроможність банку після реструктуризації зовнішнього боргу, йдеться в офіційній заяві агентства.

Валютна ліквідність

Підвищення рейтингу відображає зменшення потреб в рефінансуванні в короткостроковій перспективі, оскільки реструктуризація пріоритетних єврооблігацій банку з початковим терміном погашення у вересні 2015 і субординованих облігацій з початковим терміном погашення в лютому 2016 року (сукупною номінальною вартістю 350 млн. дол., або 3% від зобов`язань за нацстандартами звітності на кінець 3 кв. 2015) привела до подовження профілю погашення зовнішнього боргу.

Як зазначають у Fitch, наприкінці 3 кв. 2015 валютна ліквідність Приватбанку згідно зі звітністю (включає грошові кошти, еквіваленти та короткострокові міжбанківські розміщення) у розмірі близько 930 млн. дол. була з запасом достатня для проведення погашень на ринках капіталу в короткостроковій перспективі, «хоча стабільність високодоларизованого депозитного фондування банку також є ключовим фактором для підтримки валютної ліквідності» (цитата). Без урахування запланованих погашень зовнішнього боргу з ринків капіталу в наступні 12 місяців, валютна ліквідність банку покриває близько 17% валютних депозитів.

Водночас рейтинг стійкості Приватбанку також бере до уваги

(i) зниження тиску з точки зору волатильності депозитів (з коригуванням на вплив валютного курсу відтік депозитів став більш помірним і склав 2% за 9 міс. 2015 після значних 22% в 2014 р. і доступність підтримки ліквідністю у гривні від НБУ, особливо системоутворюючим банкам, таким як Приватбанк (ринкова частка за роздрібними депозитами в 32%);

(ii) дотримання банком пруденційних вимог до капіталу (регулятивний показник капіталу в 10,7% на кінець листопада 2015 підвищився щодо 9,1% наприкінці 1 кв. 2015 року, в той час як мінімальний рівень становить 10%). Цей показник підтримується реструктуризацією субординованого боргу на 150 млн. дол., термін погашення по якому тепер настає в 2021 року і який повністю включений в регулятивний капітал. Субординований борг ще на 70 млн. дол., залучений від акціонерів банку в 4 кв. 2015 (ще не врахований у регулятивному капіталі в очікуванні реєстрації в НБУ), дасть додаткове помірне підвищення показника регулятивного капіталу до рівня більше 11%, констатували в агентстві Fitch.

Рейтинг підтримки Приватбанку «5» й рівень підтримки довгострокового РДЕ «немає рівня підтримки» відображають думку агентства, що на підтримку не можна покладатися зважаючи на обмежену здатність суверенного емітента надавати підтримку, зокрема в іноземній валюті, і обмежену прозорість щодо спроможності акціонерів банку надавати йому підтримку.

Проблемні кредити

Відповідно до звітності Приватбанку, на яку посилаються експерти агентства Fitch, непрацюючі кредити фінустанови (з прострочкою понад 90 днів) на кінець першого півріччя складали 8% валових кредитів, що істотно нижче середнього показника по банківській системі України. Як зазначається, це стало результатом у т.ч. регулярних списань і переведення ризиків по Криму (в 4 кв. 2014 року) в неконсолідовану структуру під контролем акціонерів банку.

Водночас знецінені на індивідуальній основі, ще не прострочені, кредити залишалися на помітному рівні в 28% всіх кредитів в період з кінця 2014 р по кінець першої половини 2015 року.

Покриття непрацюючих і знецінених на індивідуальній основі кредитів резервами знаходилося на низькому рівні в 32% в кінці першої половини 2015.

«Значні рівні концентрації по позичальниках і секторам (на найбільший сегмент нафтотрейдинг припадало 19% кредитів) і значна частка валютного кредитування (43%) позичальників, які в основному не мають доходів у валюті, являють собою додаткові джерела кредитного ризику», - йдеться в аналітичних матеріалах Fitch.

Експерти агентства очікують, що тиск на капітал банку залишиться істотним з урахуванням «значних незарезерврованих проблемних активів, слабких фінансових показників, які стримуються високою вартістю фондування та витратами на створення резервів по кредитному портфелю, а також помірне відновлення економіки, прогнозоване на 2016-2017 рр.».

«Запас капіталу у банку забезпечує незначну здатність абсорбувати збитки, у той час як прибуток до відрахувань під знецінення, скоригований на нараховані доходи, невиплачені в грошовій формі, є негативним (за 1 пів. 2015 року, по МСФО).

Аналіз якості активів і стрес-тест за капіталом, плановані НБУ для українських банків в 2016 році, ймовірно, покажуть додаткові потреби в резервуванні і рекапіталізації.

У той же час регулятивні послаблення дозволять банкам сектора відновлювати фінансову стійкість лише поступово, з нового мінімального вимоги в 5% з січня 2016 до 10% до кінця 2018», - констатували в агентстві Fitch.

Рефінансування НБУ

За даними агентства Fitch, 25% валових кредитів Приватбанку є забезпеченням по фондуванню НБУ.

«У той же час, на думку Fitch, у разі дефолту Приватбанк навряд чи буде підданий процедурі банкрутства або ліквідації та термінового продажу активів, зважаючи на його значну частку на ринку і системоутворююче значення, і це скорочує негативні ризики відносно поворотності активів для власників облігацій», - констатували експерти агентства.

Як писав Finbalance, у 2014 році НБУ надав Приватбанку стабілізаційні кредити на 9,9 млрд грн. Загальний обсяг рефінансування, одержаного банком від регулятора на строк понад 30 днів, торік становив біля 20,8 млрд грн. На 31 грудня 2014 року борг фінустанови перед Нацбанком становив 18,36 млрд грн, збільшившись за минулий рік на 14,9 млрд грн.

У січні-квітні 2015 року Приватбанк залучив у Нацбанка стабкредити на 9,7 млрд грн. На кінець вересня 2015 року заборгованість Приватбанку перед НБУ по кредитам рефінансування складала 27,1 млрд грн.

Довідково:

За 9 місяців 2015 року Приватбанк задекларував прибуток 89,9 млн грн. У 2014 році - 749 млн грн за нацстандартами фінзвітності та 48 млн. грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 7,9%, по фізособам – 43,8%.

На кінець вересня 2015 року значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 9,93% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).