Фінансовий лізинг житла та іпотечні кредити: як буде працювати "Укрфінжитло"

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів підготувало проект постанови Кабміну про регламент роботи держкомпанії "Укрфінжитло", яка повинна буде забезпечувати громадян житлом на умовах фінансового лізингу та іпотечного кредитування [зрештою документ був схвалений урядом, - ред.].

Згідно з документом, претендувати на забезпечення житлом зможуть громадяни, які

- отримують зарплату (грошове забезпечення) за рахунок коштів держбюджету або місцевих бюджетів;

- відомості про яких внесені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Для отримання житла на умовах фінансового лізингу заявник повинен перебувати на обліку в органі забезпечення житлом та відповідати таким вимогам (ці ж умови поширюються й на іпотечне кредитування):

- розмір середньомісячного сукупного доходу сім`ї заявника за останні шість місяців не повинен перевищувати 10-кратного розміру середньомісячної зарплати у відповідному регіоні, де розташоване житло, розрахованої згідно з офіційними даними Держстату;

- вік заявника на дату повного виконання зобов`язань за договором фінансового лізингу не повинен перевищувати 70 років;

- заявник та члени його сім`ї не мають та не мали протягом останніх п`яти років у власності житлової нерухомості (або ж потребують поліпшення житлових умов - загальна площа житла у власності сім`ї менша ніж 50 кв метрів на одиного громадянина України чи сім`ю з двох осіб та 20 кв метрів - на кожного наступного члена сім`ї), - крім тієї, що розташована у населених пунктах, що зазначені у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, або переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, або житло яких зруйноване чи непридатне для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або операції Об`єднаних сил.

Фінансовий лізинг житла

Договори фінансового лізингу укладаються на строк від 1 до 20 років.

На умовах фінлізингу передається житло, яке перебуває в експлуатації не довше 20 років, або реконструкцію (капітальний ремонт) якого здійснено не раніше ніж за 10 років до укладення договору фінансового лізингу, та такий, що відповідає нормативній площі житла, яка становить не більше 21 кв метра загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв метрів загальної площі житла на сім`ю, але не більше 94,5 кв метра.

Вартість 1 кв метра загальної площі житла, що передається на умовах фінансового лізингу, не може перевищувати опосередковану вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Мінрегіоном та збільшену для

- Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова - в 1,75 разів;

- обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис осіб і населених пунктів, які розташовані в районах, прилеглих до меж Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, - в 1,5 разів;

- міст обласного значення з населенням від 100 тис до 300 тис осіб - у 1,25 разів;

- інших населених пунктів - у межах опосередкованої вартості у відповідній області.

Нормативна площа житла, яке є однокімнатною квартирою та надається на одиноку особу, становить не більше ніж 52,5 кв метра загальної площі.

У разі перевищення нормативної площі житла лізингоодержувач сплачує для "Укрфінжитло" вартість понаднормативної площі авансовим платежем за рахунок власних коштів згідно з договором фінансового лізингу.

Лізингові платежі включають суму, розмір якої визначається з урахуванням вартості залучених (запозичених) фінансових ресурсів "Укрфінжитлом" та яка відшкодовує частину вартості житла, та суму винагороди лізингодавцю за отримане в лізинг житло за фіксованою відсотковою ставкою, що розраховується "Укрфінжитлом" з урахуванням платежів та/або витрат, що безпосередньо пов`язані з виконанням договору фінансового лізингу та передбачені таким договором.

Органи забезпечення житлом приймають від заявників заяви разом з документами, необхідними для отримання житла на умовах фінансового лізингу, перевіряють їх, а також ведуть облік заявників.

Органи забезпечення житлом надсилають "Укрфінжитлу" перевірені заяви заявників разом з документами, необхідними для отримання житла на умовах фінансового лізингу.

Заявник обирає житло самостійно. "Укрфінжитло" може запропонувати житло, що перебуває в його власності, в разі відповідності такого житла параметрам, зазначеним у заяві.

У разі відмови в задоволенні заяви "Укрфінжитло" повідомляє про це орган забезпечення житлом із зазначенням причини.

Обране заявником житло є предметом договору фінансового лізингу між "Укрфінжитлом" та заявником. Якщо "Укрфінжитло" не є власником обраного заявником житла, "Укрфінжитло" має набути право власності на таке житло.

Органи забезпечення житлом можуть приймати рішення щодо здійснення компенсації (відшкодування) ними частини лізингових платежів заявникам.

Житло, що передається на умовах фінансового лізингу, підлягає обов`язковому страхуванню від ризиків випадкового знищення або випадкового пошкодження на повну оціночну вартість. Страхування такого житла здійснюється "Укрфінжитлом".

Витрати на утримання житла, пов`язані з його експлуатацією, технічним обслуговуванням, ремонтом, та витрати на спожиті житлово-комунальні послуги населе лізингоодержувач протягом строку дії договору фінансового лізингу.

Договір фінансового лізингу може бути достроково розірвано з підстав, передбачених договором фінансового лізингу та законом "Про фінансовий лізинг".

Житлом, що є предметом фінансового лізингу, переходить у власність лізингоодержувача після повного виконання ним зобов`язань за договором фінансового лізингу і повної сплати лізингових платежів за умови, що договір фінлізингу на момент останнього платежу не був розірваний чи припинений.

Іпотечне кредитування

Надання кредиту здійснюється "Укрфінжитлом" або кредитором.

Умови кредиту повинні відповідати таким вимогам:

- відсоткова ставка - фіксована на весь строк дії кредитного договору;

- розмір відсоткової ставки визначається з урахуванням вартості залучених (запозичених) фінансових ресурсів "Укрфінжитлом";

- порядок погашенням кредиту та відсотків - ануїтет, щомісяця;

- максимальний строк кредиту - 240 місяців;

- мінімальний перший (початковий) внесок позичальник сплачує за рахунок власних коштів - 20% нормативної вартості предмета іпотеки.

Нормативна площа предмета іпотеки - 50 кв метрів на одинокого громадянина чи сім`ю з двох осіб та 20 кв м - на кожного наступного члена сім`ї

Нормативна вартість предмета іпотеки під час розрахунку збільшується для

- Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова - в 1,75 разів;

- обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис осіб і населених пунктів, які розташовані в районах, прилеглих до меж Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, - в 1,5 разів;

- міст обласного значення з населенням від 100 тис до 300 тис осіб - у 1,25 разів;

- інших населених пунктів - у межах опосередкованої вартості у відповідній області.

У разі перевищення нормативної площі/нормативної вартості предмета іпотеки, позичальник сплачує продавцю авансовим платежем за рахунок власних коштів вартість понаднормативної площі/понаднормативної вартості предмета іпотеки.

Кредити, видані кредиторами відповідно цих умов, можуть бути рефінансовані "Укрфінжитлом" на умовах, визначених генеральною угодою.

Контекст

У травні Верховна Рада прийняла, а президент підписав закон про можливість докапіталізації держкомпанії "Укрфінжитло" за рахунок випуску ОВДП (фігурувала сума 20 млрд грн).

Також відповідний закон передбачає приєднання Державної іпотечної установи (ДІУ) до "Укрфінжитло".

У Міністерстві фінансів заявляли, що ПрАТ «Українська фінансова житлова компанія» (“Укрфінжитло”) створено “для розробки та втілення механізму доступної іпотеки”. “Зокрема йдеться про фінансові інструменти з можливістю отримання іпотечного кредиту до 7% річних строком до 20 років із залученням до співпраці банків за державного посередництва”, - констатували в Мінфіні.

Глава правління “Укрфінжитло” Василь Шкураков заявляв, що “очікувана ставка за лізингом нерухомості перебуває в межах 5% річних, що дасть можливість нею скористатися максимально широкому колу громадян” (цитата).