Фіала про зовнішні борги України: за три роки потрібно виплатити $14 млрд

Все про економіку та фінанси

Президент Європейської бізнес-асоціації, гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала в інтерв’ю «Економічній правді» зазначив, що завдяки реструктуризації більшої частини зовнішнього держборгу, 2016 рік був найлегшим з точки зору виплат.

«З кожним наступним роком витрати на погашення боргу будуть рости. Рік виборів - 2019 - піковий в цьому плані.

Протягом цих трьох років (2017-2019) Нацбанк, Мінфін, держбанки і Укрзалізниця повинні виплатити 14 млрд дол за зовнішніми боргами, з урахуванням відсотків. У золотовалютних резервах у нас зараз 15,5 млрд дол. З цих 15,5 млрд чистий резерв - 4 млрд дол, решта - це гроші МВФ.

У минулому році державний борг зріс до 72 млрд дол. Оціночно. Фінальних даних поки немає. Основне зростання стався в кінці року через "Приват". Так, близько 46 млрд дол складе зовнішній борг, ще близько 4 млрд дол - внутрішній валютний борг (мова про доларові ОВДП). Ще 22 млрд дол в еквіваленті гривневого боргу - це в основному ОВДП, включаючи ті 107 млрд грн, які були випущені для капіталізації "Привату"», - констатував Т.Фіала.

За його словами, Україна не зможе виконати свої боргові зобов’язання без залучення нових траншів від МВФ.

«Навіть до президентських виборів не зможемо дійти. Без траншів резерви почнуть танути. Ринки і населення будуть цей тренд "розігрівати", і почнеться спіраль, яка у нас була в січні-лютому 2015 року, коли курс не можна було зупинити. Тому президент і уряд, якщо вони хочуть бути переобраними, повинні працювати з МВФ і збільшувати подушку резервів перед 2019 роком.

ЗВР потрібно нарощувати, потрібно виконувати програму МВФ, хочемо ми того чи ні. Інших джерел фінансування у нас немає. Росія, як це було до 2013 року, гроші нам не дасть. І це добре.

Зрозуміло, що війна - це великий мінус. Але те, що ми вже не будемо бігати в Росію за грошима, це дуже добре. Зараз ми можемо отримати гроші тільки від кредиторів розумних, які дають гроші виходячи з економічних калькуляцій, і тільки тим, хто проводить політику, що дозволяє ці гроші повернути. Росія ж давала гроші з політичних міркувань», - констатував фінансист.

Говорячи про ймовірність повторної реструктуризації боргів, Т. Фіала зазначив, що «напередодні виборів буде дуже некрасиво таке робити, бо ці реструктуризації завжди інтерпретуються в українських медіа як дефолт, а слово "дефолт" погано впливає на курс гривні, на імідж влади».

«Я не думаю, що Порошенко захоче закінчити свій перший термін дефолтом і повторною реструктуризацією. Це знизить шанси на переобрання.

Щоб залишитися при владі, йому потрібно максимально використовувати 2017 рік для структурних реформ і отримання траншів МВФ. Одночасно це означає отримання кредитів від Світового банку, Євросоюзу. Від ЄС, до речі, ми не отримали в минулому році два транші макрофінансової допомоги по 600 млн євро.

Тільки залишаючись в програмі МВФ і отримуючи більш-менш ритмічно транші, ми зможемо вийти на зовнішній ринок і випустити єврооблігації на 1-1,5 млрд дол. Програма з МВФ дозволяє нам зробити це протягом 2017 року. Мінфін до цього вже готується. Я знаю, що вони зустрічаються з великими західними інвестбанками, вирішують, хто стане менеджером емісії», - зауважив інвест-банкір.

Нещодавно Т. Фіала озвучував прогноз, що в 2017 році гривня може девальвувати не більш ніж на 10%.