ФГВФО: тимчасова адміністрація в Мегабанку почалася, спроби завадити цьому - незаконні

Все про економіку та фінанси

Директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут під час брифінгу зробила таку заяву щодо визнання Мегабанку неплатоспроможним:

“Відповідно до статті 34 закону України "Про систему гарантування вкладів фізосіб" наступного дня після визнання банку неплатоспроможним ФГВФО повинний запровадити тимчасову адміністрацію перебрати на себе функції правління, наглядової ради, керівних органів і аудиторів.

Повідомляю, що станом на 11:00 ранку до Фонду гарантування не перейшов контроль над банком. Співробітники банку та його керівництво здійснюють перешкоджання доступу Фонду. Тобто станом на 11:00 ранку ми фіксуємо перешкоджання доступу Фонду до неплатоспроможного банку.

Але хочу зазначити, що назалежно від перешкоджання доступу, тимчасова адміністрація почалася. Вона почалася з 9:00 ранку сьогодні. Тобто всі дії, які здійснюють працівники банку, керівництво, наглядові органи вони будуть розглянуті в межах порушення закону "Про систему гарантування вкладів фізосіб" та інших законів і нормативно-правових активів, які починають діяти з 9:00 ранку сьогодні.

Я також хочу наголосити, що незалежно від дій керівництва та працівників [банку], тимчасова адміністрація відбувається. Тобто відповідно дії є абсолютно безсмисленними. Вони тільки уповільнюють законні дії, які все одно будуть зроблені та, власне, прями вплив цього уповільнення - це те, що вкладники, прості люди, не зможуть вчасно отримати свої кошти.

Що я маю на увазі під перешкоджанням доступу. По-перше, правління та керівники не виходять на зв`язок. Не відповідають на повідомлення. Відмовляються приймати офіційні документи Фонду, реєструвати їх. Всі відділення банку зачинені. Також неформально співробітники повідомляють, що їм є команда не приймати жодних документів від Фонду гарантування.

Відповідно до статті 37 закону України "Про систему гарантування", перешкоджанням доступу є перешкоджання доступу до операційних систем. Станом на зараз ІТ-підрозділи та, зокрема, заступник з ІТ-роботи не виходить на зв`язок, а співробітники відмовляються змінювати ключі та доступи на співробітників Фонду, які вже з сьогоднішнього дня є керівниками. Я наголошую. Це фактично перешкоджання [нинішньому/новому] керівництву банку.

Закликаю припинити такі дії та надати можливість ФГВФО, який діє у відповідності до закону, виконувати свої функції та забезпечити захист прав вкладників і кредиторів”. 

Заява ФГВФО: 

"У зв’язку з віднесенням Національним банком України АТ «МЕГАБАНК» до категорії неплатоспроможних Фонд гарантування вкладів розпочинає процедуру виведення його з ринку шляхом запровадження тимчасової адміністрації. Тимчасова адміністрація запроваджується строком на один місяць з 03.06.2022 до 02.07.2022 включно.

Уповноваженою особою Фонду з делегуванням усіх повноважень тимчасового адміністратора АТ «МЕГАБАНК», визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», призначено начальника відділу запровадження тимчасової адміністрації управління раннього реагування департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків Штогріну Ірину Вікторівну.

Нагадуємо, відповідно до Закону України №2180-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб», вкладникам АТ «МЕГАБАНК» буде відшкодовано повну суму вкладів разом з нарахованими відсотками. Вклади в іноземних валютах відшкодовуються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на кінець дня, що передує дню початку виведення Фондом банку з ринку та запровадження тимчасової адміністрації.

Про початок виплат гарантованого відшкодування буде повідомлено додатково на сайті Фонду та сторінках Фонду в соціальних мережах – стежте за нашими оновленнями.

Вкладники і кредитори також можуть звертатися на «Гарячу лінію» Фонду гарантування вкладів фізичних осіб: 0 800 308-108 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України), 044-333-36-55 (згідно з тарифами оператора зв`язку) та до АТ «МЕГАБАНК»: 0-800-50-44-00".

Також ФГВФО зауважує, що виплата відшкодування вкладникам має розпочатися Фондом у визначені законодавством строки – упродовж 20 робочих днів після віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про що буде повідомлено додатково.

На період дії воєнного стану Фонд гарантування вкладів надав вкладникам неплатоспроможних банків можливість отримувати гарантоване відшкодування віддалено – не відвідуючи відділення банків-агентів. Зараз можливість дистанційно отримати гарантовані кошти надають чотири банки-агенти Фонду гарантування вкладів – ПАТ КБ «Приватбанк», АБ «Укргазбанк», АБ «Південний» та АТ «ПУМБ».