ФГВФО: T.B. Fruit хоче "схлопнути" борги і права вимоги до Дельта Банку на 100 млн євро

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування вкладів повідомив, що 30 жовтня Велика Палата Верховного Суду розгляне справу №914/3217/16 за позовом Дельта Банку до ТОВ «Яблуневий дар» про визнання недійсним одностороннього правочину про зарахування зустрічних однорідних вимог на суму більше 0,5 млн євро.

За даними ФГВФО, цим спірним зарахуванням, здійсненим за два дні до введення тимчасової адміністрації в Дельта Банк, товариство-позичальник намагалося заявити банку про припинення своїх зобов’язань щодо сплати коштів за кредитами на загальну суму 508 748,64 євро.

"Згадувана заява ТОВ «Яблуневий дар» про зарахування зустрічних вимог була визнана недійсною рішенням Господарського суду Львівської області від 10.05.2017, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 17.10.2017. Позов АТ «Дельта Банк» було задоволено повністю, тим самим – підтверджено незаконність припинення зобов’язань боржника перед АТ «Дельта Банк» за кредитними договорами на суму понад 0,5 млн євро.

На переконання Фонду гарантування та АТ «Дельта Банк», розгляд цієї справи Великою Палатою Верховного Суду має надзвичайно важливе значення для вкладників і кредиторів банку. Позитивне вирішення спору на їхню користь дасть можливість не тільки повернути кредитні кошти ТОВ «Яблуневий дар», але і стати свого роду прецедентом для формування усталеної судової практики у подібних правовідносинах між банками та їх недобросовісними позичальниками", - констатує ФГВФО.

За його інформацією, всього за місяць до настання неплатоспроможності АТ «Дельта Банк», група пов’язаних компаній ТОВ «Яблуневий дар»/ТОВ «Танк Транс» вчинили більше десяти операцій із зарахування зустрічних вимог (так зване, «схлопування») на загальну суму більше 100 млн євро.

"Від рішення судів залежить можливість повернення кредитних коштів на суму понад 6 млрд грн, що сприятиме задоволенню вимог кредиторів за рахунок продажу прав вимог за цими кредитами чи ж за рахунок ліквідного заставного майна.

Крім того, висновки Верховного Суду у справі №914/3217/16 матимуть ключове значення не лише для АТ «Дельта Банк», а й усіх неплатоспроможних банків у подібних справах про «схлопування»", - наголошує ФГВФО.

Контекст

Як писав Finbalance, 09.07.2018 Фонд гарантування провів “голландський” аукціон з продажу прав вимоги Дельта Банку за низкою кредитних договорів з юрособами на 6 млрд грн. Попри те, що ціна на актив знижувалася в 5 разів (до 1,2 млрд грн), покупців не знайшлося.

У заставі - в т.ч. товари в обороті (концентрат яблуневого соку у Львівській, Вінницькій та Хмельницькій областях); цехи розливу соків, з переробки ягід та фруктів, з виробництва плодово-ягідного пюре, консервів (Львівська область), обладнання з виробництва яблучного концентрату (Львівська область), земельні ділянки, транспорт тощо.

Із судових матеріалів випливає, що боржниками за вказаними кредитними угодами (№ВКЛ-2005880, №ВКЛ-2005880/11, №ВКЛ-2005469, №НКЛ-2005469/2, №ВКЛ-2005469/4, №НКЛ-2005469/5) є ТОВ “Танк Транс” і ТОВ “Яблуневий дар”, пов’язані з групою T.B. Fruit Тараса Барщовського.

Згідно з судовими матеріалами, Дельта Банк передавав борги ТОВ “Яблуневий дар” і ТОВ “Танк Транс” у заставу для Ощадбанку та ДІУ (як забезпечення зобов’язань перед цими держструктурами).

Крім того, предметом спору в рамках численних судових процесів було можливе отримання “Яблуневим даром” і “Танком Транс” прав вимоги до Дельта Банку за його зобов’язаннями перед Cargill за акредитивами, що в свою чергу давало привід згаданим позичальникам банку ставити перед ним питання про зарахування зустрічних однорідних вимог.