ФГВФО: продаж пулів активів банків-банкрутів і розрахунки з кредиторами можуть зупинитися

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування вкладів заявив, що "в Україні створюється небезпечний прецедент, який повністю зруйнує систему пулових продажів проблемних активів" та "зупинить розрахунки з кредиторами неплатоспроможних банків" (цитата).

ФГВФО констатує, що сьогодні Північний апеляційний господарський суд розглядає апеляційну скаргу ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", ПАТ "Дельта Банк", Фонду гарантування вкладів та НБУ на рішення Господарського суду м. Києва від 20.10.2020 у справі №910/5251/20. Цим рішенням Госпсуд м. Києва визнав недійсними торги, на яких був реалізований найдорожчий за ціною продажу лот – пул кредитів АТ "Дельта Банк", ПАТ "КБ "Надра", АТ "Банк "Фінанси та кредит", частина з яких знаходиться у заставі НБУ. Ціна продажу лоту склала майже 850 млн грн, що були спрямовані на розрахунки з кредиторами.

Нижче - офіційне повідомлення ФГВФО:

"Розгляд цієї справи матиме колосальні наслідки не лише для Фонду гарантування вкладів, а й для кредиторів банків, всіх учасників банківського ринку та держави в цілому. Оскільки суд за позовами ПАТ "Білоцерківська Теплоелектроцентраль" та ТОВ "Танк Транс" поставив під сумнів загальновизнану у світі практику, що довела свою ефективність, - об`єднання проблемних активів (NPL) в пул. Європейська та світова практика показує, що саме продажі у складі пулів є найефективнішим шляхом реалізації NPL, і лише такі пули привертають увагу професійних гравців.

Основними активами, включеними до згаданого пулу, стала заборгованість за кредитами групи компаній «Яблуневий дар» перед АТ «Дельта Банк» (її стягнення залежить від рішень судів за відповідними позовами) та ПрАТ «Росава». До того ж одна з компаній, що входять до групи «Яблуневий дар», ТОВ «Танк Транс», на момент продажу лоту ініціювала процедуру банкрутства. ПрАТ «Росава», боржник перед АТ «Банк «Фінанси та Кредит», також, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на момент продажу розпочала процедуру ліквідації.

Усі активи, включені до пулу, до того неодноразово виставлялись на торги, спершу вроздріб, потім у складі дрібніших пулів, та оскільки покупців і тоді не було знайдено, були об’єднані у єдиний пул.

Тож у разі винесення негативного рішення судом апеляційної інстанції, це фактично зупинить продажі NPL не лише банків, що виводяться з ринку, а й діючих, які мають в портфелі NPL (за даними НБУ, станом на початок 2021 року обсяг NPL у працюючих банках перевищував 40%); зупинить розрахунки з кредиторами банків (як відомо, такі розрахунки здійснюються саме за рахунок реалізації активів); а у ширшій перспективі підірве довіру потенційних покупців до надійності інвестиційного поля України.

Довідка: Нагадаємо, ринок NPL в Україні був створений з нуля Фондом гарантування вкладів під час банківської кризи 2014-2016 рр., коли Фонд розпочав виведення з ринку 97 неплатоспроможних банків (на той час – половину банківської системи України). Інвентаризація активів банків, переданих в управління Фонду, показала, що левова частка їхніх активів – непрацюючі кредити, зокрема, беззаставні, видані пов’язаним особам, або юридичним особам, що пішли в контрольоване банкрутство".

Контекст

Як писав Finbalance, 20.10.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль” і ТОВ “Танк Транс” (в справі №910/5251/20) та визнав недійсними результати електронних торгів з продажу Фондом гарантування пулу активів банку “Фінанси та кредит”, Дельта Банку, “Надра” (частина з активів - у заставі НБУ), який відбувся 07.11.2019 на майданчику FFN (переможцем відповідного аукціону було ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” з пропозицією 849,4 млн грн).

За даними ФГВФО, у вказаний пул активів входили права вимоги на 18,1 млрд грн (тіло і відсотки за кредитами), у т.ч. заборгованість групи “Росава” Костянтина Жеваго (з ним пов’язане згадане ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль”) і групи «Яблуневий дар» (як і згадане ТОВ “Танк Транс”, пов’язане з T.B. Fruit львівського бізнесмена Тараса Барщовського).

НБУ повідомляв, що він мав отримати 368,7 млн грн з 849,4 млн грн, за які ФГВФО продав вказаний пул активів трьох банків-банкрутів.

Госпсуд м. Києва вирішив, що продаж пулу активів відбувся з низкою порушень. Зокрема, за оцінками суду, “не було дотримано принципу об`єднання активів за спільним предметом забезпечення (застави, іпотеки)”, що “призвело до штучної зміни (збільшення) пропорції розподілу застави відносно заборгованості за кредитними договорами, які включені до складу лоту” (цитата).

04.12.2018 Госпсуд Київської області визнав банкрутом ПрАТ “Росава” та відкрив ліквідаційну процедуру.

21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн (як забезпечені), вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на 2,65 млрд грн (як забезпечені), вимоги Офісу великих платників податків на 1,27 млрд грн (шоста черга задоволення). Крім того, суд задовольнив заяву ТОВ «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» про заміну кредитора - банку «Фінанси та кредит» в межах вимог у сумі 2,65 млрд грн.

ТОВ “Яблуневий дар” - теж у процедурі банкрутства. ТОВ “Танк Транс” - на самоліквідації.

У жовтні 2018 року Фонд гарантування публічно заявляв, що за місяць до визнання Дельта Банку неплатоспроможним група пов’язаних компаній ТОВ «Яблуневий Дар»/ТОВ «Танк Транс» вчинили більше десяти операцій із зарахування зустрічних вимог (т.зв. «схлопування») на загальну суму більше 100 млн євро. Відповідне “схлопування” своїх боргів перед Дельта Банком компанії з групи T.B. Fruit мотивували в т.ч. отриманням прав вимоги до Дельта Банку від Cargill (за акредитивами).

Серед засновників ТОВ “Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" - Андрій Волков (екс-глава Альфа-Банку; на ринку його пов’язують в т.ч. з Павлом Фуксом).

Як писав Finbalance, 01.12.2020 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів на рішення Госпсуду м. Києва від 16.07.2020 (у справі №910/1935/20), яким було частково задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" та визнано незаконним рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів про скасування результатів аукціону з продажу пулу активів чотирьох банків-банкрутів (“Фінанси та кредит”, ВТБ Банку, Дельта Банку, Фідобанку), який відбувся 22.11.2019.

Обсяг прав вимоги за відповідним пулом активів - 3,9 млрд грн (по тілу кредитів - 1,1 млрд грн, відсотки - 1,4 млрд грн, штрафи - 1,4 млрд грн). Йдеться в т.ч. про борги ПАТ “Кременчукм`ясо”, ПАТ “Стахановський вагонобудівний завод”, ПрАТ “Креатив” тощо.

Спершу переможцем відповідного аукціону вважалося ТОВ “Бізнесресурс-Україна”, яке запропонувало 304 млн грн. Однак ця компанія не заплатила за придбаний пул, хоча мала на це цілий місяць, констатував ФГВФО.

Потім переможцем було визнане ТОВ "ФК "Інвестохіллс Веста" (з пропозицією 150,5 млн грн). Згідно з судовими матеріалами, 21.01.2020 покупець уклав договір з ліквідатором банку “Фінанси та кредит” і сплатив за відповідну частину пулу 132,4 млн грн. Проте 22.01.2020 виконавча дирекція ФГВФО скасувала результати аукціону.

Госпсуд м. Києва вирішив, що у ФГВФО не було підстав для прийняття вказаного рішення: “Суд не погоджується із твердженням відповідачів, що несплата одним із учасників торгів - ТОВ «Бізнесресурс-Україна» - гарантійного внеску та не надання банківської гарантії організатору аукціону Товарній біржі «Універсальна товарно-сировинна біржа» призвела до спотворення результатів вищевказаного аукціону”.

Північний апеляційний госпсуд додав, що рішення Фонду "не містить будь-яких причин та обґрунтувань підстав для його прийняття та скасування результатів відкритих торгів (аукціону) та прийняте з перевищенням встановлених Положенням щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються № 388 від 24.03.2016 повноважень” (цитата).

Про інші мільярдні активи, які викупили структури Волкова у Фонду гарантування, - туттуттуттуттуттуттуттут.

За даними ФГВФО, Північний апеляційний госпсуд залишив в силі рішення Госпсуду м. Києва від 12.10.2020 (у справі №910/6939/20), яким було задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Скай" та визнано укладеним між позивачем і Дельта Банком договір про відступлення прав вимоги за 5-мільярдним пулом активів Дельта Банку, що був реалізований на аукціоні в червні 2019 року.

Йдеться в т.ч. про заборгованість за кредитними договорами ПАТ "Іллічівський олійножировий комбінат", ПАТ "Одеський олійножировий комбінат", ТОВ "ВКФ "Олір" ЛТД". У забезпеченні – 39 тис. м² промислової нерухомості (олійножировий комбінат з обладнанням) та земельна ділянка (площа 8,6 га) у м. Чорноморськ Одеської області; олійножировий комбінат площею 31 тис. м², з обладнанням з виробництва маргарину, кулінарних та кондитерських жирів, соняшникової олії та майонезу, розташований в м. Одеса на земельній ділянці площею 5,34 га.

Частина спірних активів - у заставі НБУ й Укрексімбанку.

ТОВ “ФК “Скай” (кінцевий бенефіціар - Андрій Веревський) стало переможцем вказаного аукціону з пропозицією 182,5 млн грн (відповідно дисконт становив 96%).

ФГВФО заявляє, що суд апеляційної інстанції "по суті, визнав правомірною купівлю пулу кредитів АТ «Дельта Банк» з заставою у вигляді працюючих потужностей олійно-жирових комбінатів в Одеській області та інфраструктури порту м. Чорноморська покупцем, який штучно витіснив конкурентів з боротьби за актив" (цитата).

Фонд гарантування повідомляє, що готує касаційну скаргу.

Пряма мова ФГВФО:

"У березні 2019 року вказані активи, що перебувають у заставі НБУ та АТ «Укрексімбанк», були вкотре виставлені на електронні торги, переможцем яких стала ТОВ «ФК «Скай», запропонувавши у ході конкурентної боротьби найвищу ціну у 906,2 млн грн. Однак угоду з переможцем не було підписано, оскільки через кілька днів після аукціону оприлюднюється заборона Окружного адміністративного суду м. Києва на продаж цього лоту, датована днем до проведення торгів. Причому рішення ухвалено за позовом компанії, яка взагалі не брала участі в торгах (деталі цих маніпуляцій – за посиланням). А вже за 4 місяці, у червні 2019 р., те ж ТОВ «ФК «Скай» знову перемагає в торгах з продажу цього лоту, однак тепер уже – з ціною всього у 182,5 млн грн і за наявності всього одного конкурента, який, фактично, не боровся за лот.

Ці події вказують на методичні намагання окремих гравців ринку позбавити інших претендентів можливості боротись за актив. Тому після ухвалення рішення НБУ про скасування погодження реалізації згаданого пулу активів Фонд скасував результати торгів, а сплачені «переможцем» 182 452 527,76 грн були йому повернуті у повному обсязі у липні 2019 р.

Тепер же Господарський суд м. Києва та Північний апеляційний господарський суд скасовують вказані рішення Фонду та НБУ та визнають укладеним договір між ТОВ «ФК «Скай» і ПАТ «Дельта Банк» про відступлення прав вимоги, хоча кошти за лот на цей час залишаються у покупця. Ці судові рішення створили ситуацію, за якої ПАТ «Дельта Банк» позбавлено можливості скерувати кошти від продажу активу на розрахунки з кредиторами, оскільки фактично закріплюють реалізацію активів «без оплати»".

Заступник директора-розпорядника ФГВФО Ольга Білай: «У даному випадку у можливих конкурентів відбили бажання брати участь в аукціоні, а кредитори «Дельта Банку» - державний «Укрексімбанк», Фонд гарантування вкладів та Національний Банк - фактично втратили сотні мільйонів гривень».

Радник голови правління АТ «Укрексімбанк» Олександр Калініченко: «Постанова Північного апеляційного господарського суду від 27.01.2020 р. у цій справі фактично позбавляє зразу три державні інституції: Національний банк України, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та власне АТ «Укрексімбанк» можливості повернути практично мільярд кредитних коштів.

Суддями Північного апеляційного господарського суду було свідомо проігноровано ряд клопотань представника АТ «Укрексімбанк» та прийнято рішення в межах одного судового засідання, що свідчить про упереджене ставлення судової колегії та поверхневе дослідження нею доводів, зазначених в апеляційній скарзі банку.

Такі рішення судів першої та апеляційної інстанції дали зелене світло для ТОВ «ФК «Скай» та зобов`язують ПАТ «Дельта Банк» укласти договір, за яким фінансова компанія набуває право вимоги за кредитними договорами та дебіторською заборгованістю на суму 4,8 млрд. грн., всього лише за 182 млн. грн., що в 26 разів менше від загального розміру прав вимог.

АТ «Укрексімбанк» продовжить захист порушених інтересів у цій справі всіма способами аж до повного задоволення своїх законних претензій».

Зауважимо, що Укрексімбанк звернувся в Госпсуд м. Києва з позовом до Фонду гарантування (справа №910/17999/20), в якому просить суд скасувати рішення ФГВФО №643 від 22.03.2019 про затвердження умов продажу активів Дельта Банку. Причому держбанк обгрунтовує позовні вимоги тим, що ФГВФО не отримав згоди на відчуження заставленого майна (у 2019 році ФГВФО заявляв, що тодішнє керівництво Укрексімбанку підтримало угоду з фінкомпанією А. Веревського).

Загальний обсяг кредиторських вимог Укрексімбанку до Дельта Банку, які були забезпечені в т.ч. згаданими олійно-жировими активами, - 1,44 млрд грн.

За даними НБУ, на початок грудня 2019 року борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 4,9 млрд грн.

Фонд гарантування виплатив вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми 15,9 млрд грн (97% запланованих виплат).

Історію з продажем Фондом гарантування олійно-жирових активів Дельта Банку для фінкомпанії А.Веревського розслідувало ДБР.