ФГВФО продав кредити "Надра" на 2,6 млрд з дисконтом 70%, в заставі по яким ТРЦ "Республіка"

Все про економіку та фінанси

5 лютого Фонд гарантування провів "голландський" аукціон з продажу прав вимоги банку "Надра" за кредитними договорами №37/2012-KK та №2/1/2-1/2013/980-КЛ/25, в заставі по яким - недобудований ТРЦ “Республіка” (знаходиться за адресою м. Київ, вул. Кільцева дорога, 1, 1а, 1в).

Переможцем аукціону стало ТОВ "Солтекс Капітал". Його пропозиція - 777,1 млн грн (стартова ціна була 2,59 млн грн, яка, за даними ФГВФО, відповідає сумі заборгованості за вказаними кредитами). Наразі очікується протокол торгів.

У держреєстрі засновником ТОВ "Солтекс Капітал" значиться ТОВ "Галєон Інвест", а його кінцевим бенефіціаром - Джонсон Роберт Алан (Велика Британія).

Як пише liga.net, директором компанії значиться Андрій Лехіцький (екс-голова правління банку «Стандарт», визнаний неплатоспроможним в 2015-му), уповноваженим підписантом - Василь Астіон, тезка депутата Дніпропетровської облради. Як зазначається, Астіон став підписантом «Солтекс Капітал» 5 лютого - в день аукціону по «Республіці». Сім`я Астіон володіє групою компаній Dnipro Agro Group (Дніпро). До травня 2018 роки її співвласником був народний депутат Віталій Хомутинник. Бенефіціаром банку «Стандарт» був ще один дніпровський бізнесмен - Віталій Таран. Зараз він в міжнародному розшуку у справі про махінації в банку.

Перший заступник глави Мінекономрозвитку Максим Нефьодов повідомив, що "ще окремо буде аукціон по продажу корпоративних прав на об‘єкт, вони в заставі у НБУ".

Як писав Finbalance, 19.12.2018 Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив заяву ТОВ "Мегаполісжитлобуд" і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" про відмову від позову до Фонду гарантування вкладів (справа №640/20827/18), в рамках якого позивачі просили суд зобов’язати ФГВФО припинити дії щодо продажу активів банку “Надра”, а саме прав вимоги

- за кредитним договором №37/2012-КК від 24.09.2012, укладеного між ПАТ “Банк “Кліринговий дім”, ПАТ “КБ “Надра” та ТОВ “Мегаполісжитлобуд”;
- за кредитним договором №2/1/2-1/2013/980-КЛУ25 від 09.08.2013, укладеного між ПАТ “КБ “Надра” та ТОВ “ДХ Інвест Нерухомість”.

13.12.2018 Окружний адмінсуд м. Києва в рамках ще однієї подібної справи - №640/20828/18 (за позовом ТОВ "Мегаполісжитлобуд" і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" до ФГВФО та банку “Надра”) - задовольнив клопотання позивачів про відкликання “як передчасної” (цитата) заяви про забезпечення позову шляхом заборони для ФГВФО продавати вказані активи банку “Надра”.

Як писав Finbalance, 13 грудня Фонд гарантування вже намагався продати кредити банку "Надра", в заставі по яким ТРЦ "Республіка". Причому - теж через “голландський” аукціон. Стартова ціна була такою ж (2,59 млрд грн), проте передбачалася можливість її зниження в ході торгів до 518 млн грн (20% від стартової ціни).

Водночас під час торгів 13 грудня виконавча дирекція ФГВФО скасувала аукціон на підставі рішення НБУ від 12 грудня, яким було скасовано погодження Нацбанком умов продажу зазначених прав кредитної вимоги (вони - в заставі НБУ по боргам банку "Надра" по рефінансуванню).

27 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відмовився відкривати провадження в справі за позовом ТОВ "Фінансова компанія "Мустанг Фінанс" до НБУ та Фонду гарантування про скасування вказаних рішень від 12 та 13 грудня.

Суд дійшов висновку, що “спір в цій справі не є публічно-правовим і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а належить до господарської юрисдикції” (цитата).

Як повідомлялося, претензії ТОВ "Фінансова компанія "Мустанг Фінанс" до НБУ та ФГВФО зумовлені тим, що за твердженням фінкомпанії, у ході торгів 13 грудня в системі Прозорро.Продажі вона встигла подати пропозицію щодо викупу кредитів банку “Надра” за 544 млн грн.

При цьому ЗМІ писали, що в системі Прозорро.Продажі наводилися дані, що торги по лоту все-таки почалися о 9:36 і продовжилися орієнтовно до 16:00, незважаючи на рішення про скасування торгів, яке надійшло о 10:53. Після чого було визначено переможця, який запропонував ціну в 543,9 млн грн. Але незабаром після цього з`явилося оголошення про скасування торгів.

НБУ заявляв, що рішення про скасування аукціону було прийнято в зв`язку з ризиком реалізації активу за заниженою ціною.

Була інформація, що надалі процес продажу прав кредитної вимоги банку “Надра” "імені" ТРЦ "Республіка" можуть “розбити” на три етапи: на перших торгах ціна може знизитися з 2,59 млрд грн до 1,03 млрд грн, на других торгах - з 2,59 млн грн до 777 млн ​​грн і, нарешті, на третьому аукціоні - з 2,59 млн грн до 518 млн грн.

У держреєстрі засновниками ТОВ "Фінансова компанія "Мустанг Фінанс" вказані Бондарчук Олександр Петрович (внесок у статутний фонд - 4,95 млн грн) та Земляна Ірина Олександрівна (внесок - 50 тис грн).

ЗМІ писали, що О. Бондарчук - дніпровський бізнесмен та пов’язували “Мустанг Фінанс” з “умовною групою компаній "Абсолют", в яку входять “юридичні фірми "Абсолют" і ADS Legal Group, які спеціалізуються в господарському праві і сфері державних закупівель” (цитата).

Нагадаємо, в травні 2018 року ФГВФО також намагався продати зазначені права кредитної вимоги банку "Надра", але тоді не передбачалася можливість зниження ціни: стартова вартість активу була визначена на рівні 1,1 млрд грн. Тоді аукціон не відбувся, як зазначалося, у зв`язку з відсутністю учасників торгів.

Будівництво ТРЦ "Республіка" почалося в 2012 року, здача в експлуатацію спочатку була запланована на 2014 рік, пізніше була перенесена на березень 2015 року. Однак у 2015 році будівництво ТРЦ було зупинено рішенням власника. Забудовник оцінював рівень готовності проекту на 80%. Загальна площа недобудованого ТРЦ мала скласти 298 тис.кв. м, що дозволило б йому у свій час стати третім за величиною в Європі.

ТОВ "Мегаполісжитлобуд" - інвестор, власник та орендар землі під недобудованим ТРЦ "Республіка" (вул. Велика Кільцева, 1, 1а в Києві). Цю компанію пов’язували з Дмитром Фірташем.

Після того, як банк "Надра" (належав Д. Фірташу) став неплатоспроможним і не зміг повернути НБУ борг у розмірі 4,4 млрд. грн, НБУ почав реалізовувати у судовому порядку свої права, як заставодержателя корпоративних прав власника "ТРЦ "Республіка".

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг банку "Надра" перед НБУ по рефінансуванню становив 9,8 млрд грн.

18.05.2017 Госпсуд м. Києва задовольнив позов НБУ до "Берлінотто Лімітед" (Berlinotto Limited; згодом змінено назву на Pora Trading Limited) про звернення стягнення на частку корпоративних прав ТОВ "Мегаполісжитлобуд" (85,2%, що становлять 29,1 млн грн).

19.11.2018 Північний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження у цій справі (№910/3980/16) за апеляційною скаргою ТОВ "Мегаполісжитлобуд".

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2019 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,7 млрд грн (95% запланованих виплат).

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова розповідала, що ще в 2012-2013 рр. Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова. За словами заступниці глави НБУ, складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.