ФГВФО продає 1,5 млрд боргу фірм, які прокуратура пов`язує з будівництвом ТРЦ "Гулівер"

Все про економіку та фінанси

20 квітня відбудеться “голландський” аукціон з продажу прав вимоги банку “Фінанси та кредит” за кредитним договором №677v-01-08 від 31.07.2008 на суму 1,48 млрд грн (лот F07GL18283). У заставі - майнові права на депозит і договори поруки, укладені з юрособами.

22.06.2016 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» й на підставі вказаного кредитного договору вирішив стягнути солідарно з ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" (як позичальника) і ТОВ «Група «Український стандарт» (як поручителя) 45 млн грн; з ТОВ "Еко-Буд Сервіс" і ТОВ «Конті Інвест» (як поручителя) - 25 млн грн; 1,34 млрд грн – з ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс".

Як писав Finbalance, 10.10.2017 Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання прокуратури міста Києва та в рамках кримінального провадження №42016100000001186 надав слідчим прокуратури дозвіл на вилучення копій документів у кількох банків щодо трьох їх клієнтів:

- у банку «Фінанси та кредит» - щодо рахунків ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" і ТОВ "Гермес Інвест Холдінг";
- в Ощадбанку, Приватбанку, Терра Банку, ВТБ Банку, Правекс-Банку, Райффайзен Банку Аваль – щодо рахунків ТОВ "Гермес Інвест Холдінг" і ТОВ "Гермес Інвест Буд".

Згідно з судовими матеріалами, за даними слідства, "службові особи та засновники ТОВ «Гермес Інвест Буд», ТОВ «Гермес Інвест Холдинг», ТОВ «Компанія «Еко-Буд Сервіс», ТОВ «Три О» та інші пов`язані з ними юридичні і фізичні особи привласнили кошти ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», отримані у якості кредиту відповідно до Договору про відновлювальну кредитну лінію №1253-01-08 від 27.11.2008, Договору про невідновлювальну кредитну лінію №677v-01-08, Договору про невідновлювальну кредитну лінію № 1262-02-10 від 29.12.2010 для подальшого використання цих коштів у будівництві офісного центру «Гулівер», яке здійснювалось ТОВ «Три О»" (цитата).

ТОВ «Три О» - власник та управляючий торгово-розважальним центром «Гулівер». У держреєстрі власниками істотної участі в цій структурі значаться компанія "Бадлі Коаст Лімітед" (ПАР) та компанія "Подемос" (ПАР), а кінцевим бенефіціаром - В`ячеслав Ігнатенко і компанія "Хетібер Файненс Лімітед" (Кіпр).

У пресі власником/співвласником ТРЦ «Гулівер» неодноразово називали бізнесмена Віктора Поліщука, який був власником збанкрутілого банку «Михайлівський» і з яким пов’язують мережу «Ельдорадо» (про борги ТОВ “Лізингова компанія “Ельдорадо” перед банком “Михайлівський” див. тут).

У 2012 році газета «Коммерсант» писала з посиланням на власні джерела, що власником «Три О» став В. Поліщук, викупивши частки у Вагіфа Алієва, Олексія Кучеренка, Сергія Веселова. Як зазначалося, будівництво Gulliver фінансувалося за рахунок кредитних коштів Ощадбанку (про борги В. Поліщука перед Ощадбанком читайте тут).

У листопаді-2016 В. Поліщук публічно називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гулівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

Згідно з судовими матеріалами, згадане на початку ТОВ “Компанія “Еко-Буд Сервіс” було іпотекодавцем по кредиту НБУ для банку К. Жеваго.

У держреєстрі засновником ТОВ «Компанія Еко-Буд Сервіс» значиться Нішонходжаєв Бобір Алішерович (Узбекистан). Серед засновників ТОВ “Конті Інвест” - ЗАТ "Гермес Ассет Менеджмент", "Граф Лімітед", ТОВ "КУА "Сіті Кепітал". Серед засновників ТОВ «Група «Український стандарт» - Веселов Сергій Олегович, ТОВ “КУА “Сіті Кепітал”, ТОВ “Гермес Інвест Буд”, ТОВ "Трипільське підприємство "Пролетарська правда".

Сергій Веселов у 2012 році і 2013 році він зайняв 57-е та 53-е місце в рейтингах найзаможніших українців за версією журналів Forbes і Корреспондент. Як писали ці видання, на початку бізнес-шляху С. Веселов здавав в оренду літак Іл-86, який був придбаний спільно з майбутнім міністром ЖКГ Олексієм Кучеренком (сьогодні – близький до Юлії Тимошенко, яку, як мінімум, раніше підтримував К. Жеваго). У 1990-х торгував газом як один з молодших компаньйонів І. Бакая; був партнером К. Жеваго по Полтавському ГЗК та АвтоКрАЗу; мав частку в бізнес-центрі «Гулівер».

За даними держреєстру, кінцевий бенефіціар ТОВ «Трипільське підприємство «Пролетарська правда» - Кучеренко Андрій Юрійович. Особа з таким ім’ям була помічником згаданого Олексія Кучеренка – в часи його нардепства.

ТОВ КУА "Сіті Кепітал" пов’язували в т.ч. з В. Поліщуком. Хоча в офіційному переліку учасників (засновників) ТОВ «КУА «Сіті Кепітал» В. Поліщук не фігурує, але за даними держреєстру, на 31.12.2014 до числа засновників ТОВ «Екосіпан» (через яке В. Поліщук контролював банк “Михайлівський”), входила в т.ч. Шевченко Анна Ігорівна, яка на вказану дату також була одним з учасників (засновників) ТОВ «КУА «Сіті Кепітал».

У лютому-2017 нардеп Костянтин Жеваго, який контролював збанкрутілий банк «Фінанси та кредит», публічно заявляв, що екс-менеджмент фінустанови видав «шахрайські кредити» (цитата) на $120 млн (з відсотками) для Віктора Поліщука.

Про продаж Фондом гарантування мільярдних боргів збанкрутілих позичальників банку “Фінанси та кредит”, які в пресі знову ж таки пов’язували з В. Поліщуком, читайте тут.

Про податкові претензії прокуратури до ТОВ "Три О" (власник ТРЦ «Гуллівер») - тут.

Про кримінальні провадження щодо сумнівних операцій банку "Михайлівський" та арешти нерухомості у т.ч. ТОВ "Три О", ТОВ "Альянс Новобуд", ТОВ "Лізингова компанія "Ельдорадо", ТОВ "Техенерготрейд" (у держреєстрі кінцевим бенефіціаром останнього значиться В. Поліщук) читайте тут і тут.

P.S.

За даними системи "Прозорро.Продажі", згаданий на початку аукціон 20 квітня був безрезультатним.

Нагадаємо, за даними Фонду гарантування, на 01.03.2018 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,9 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,5 млрд грн).

За даними НБУ, борг банку К. Жеваго по рефінансуванню - 6,3 млрд грн.

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

Про викуп людьми Жеваго його боргу перед банком “Фінанси та кредит” на 650 млн грн з дисконтом 77% читайте тут.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут і тут.

Про намагання групи Ferrexpo К. Жеваго домогтися в судах визнання її непов`язаною з банком "Фінанси та кредит" особою та заявлені нею вимоги на 3,9 млрд грн до Фонду гарантування - тут.

Про спроби К. Жеваго вивести Білоцерківську ТЕЦ з-під застави НБУ - тутПро намагання готелю К. Жеваго визнати недійсним кредитний договір з банком "Фінанси та кредит" - тут.

Про невдалу спробу вкладника банку "Фінанси та кредит" відсудити свої кошти в К. Жеваго - тут.

Про картковий борг К. Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" на 8 млн грн - тут.

Про втрату Мінфіном коштів у банку "Фінанси та кредит" - тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.