ФГВФО подав позов до Лагуна та екс-посадовців Кредитпромбанку на 533 млн грн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд м. Києва розглядає справу №910/14734/18 за позовом ліквідатора Кредитпромбанку до Миколи Лагуна, Олени Попової, Віталія Масюри, Алли Шульги та інших колишніх посадовців вказаного банку про стягнення 532,9 млн грн.

Раніше Фонд гарантування подав позови до колишніх акціонерів і топ-менеджерів низки інших збанкрутілих банків, у т.ч. Брокбізнесбанку (8,9 млрд грн) та банку “Форум” (2 млрд грн).

НБУ визнав Кредитпромбанк неплатоспроможним у березні 2015 року, а в червні того ж року відправив його на ліквідацію.

Як заявляв Фонд гарантування, на 03.03.2015 обсяг активів Кредитпромбанку становив 1,43 млрд грн (у т.ч. 851 млн грн - інвестиційна нерухомість та 142 млн грн - кредитний портфель юросіб). Обсяг коштів фізосіб - 19 млн грн, юросіб - 690 млн грн, банків - 452 млн грн.

За даними ФГВФО, на 01.10.2018 вкладники Кредитпрмбанку отримали компенсації в межах гарантійної суми на 3,8 млн грн (24,1% запланованих виплат).

За інформацією НБУ, на 01.01.2015 власником 100% акцій Кредитпромбанку був Микола Лагун (який також був мажоритарним акціонером збанкрутілого Дельта Банку).

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 02.11.2017, Головне слідче управління Нацполіції здійснювало досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015100060007940 за фактами ймовірного заволодіння у 2013 році головним акціонером Дельта Банку «за попередньою змовою з невстановленою групою осіб із метою приховання та маскування незаконного походження коштами, одержаними злочинним шляхом, через офшорні компанії Kalouma Holdings Limited і Rabiturna Limited та інші, банківські установи на території України (ПАТ «Кредитпромбанк», «Банк 3/4» та «Астра Банк»), країн СНД та Балтії» (цитата) - коштами вкладників цих банків і подальшої легалізації (відмивання) відповідних доходів в особливо великому розмірі, одержаних злочинним шляхом, у сумі 241,8 млн дол.

У документі вказувалося, що 01.03.2013 головний акціонер Дельта Банку придбав 100% акцій Кредитпромбанку за номінальну вартість 1 дол. При цьому в тому ж році кіпрська компанія Kalouma Holdings Limited надала для Дельта Банку три субординовані кредити на 241,8 млн дол (21.03.2013 – на 96,4 млн дол; 14.05.2013 – на 73,3 млн дол; 20.05.2013 – на 72,3 млн дол).

«Прокурор зазначив, що є підставі вважати, що посадові особи ПАТ «Дельта Банк» використовували компанію Kalouma Holdings Limited з березня по травень 2013 року для відмивання 241,8 млн дол, так як походження цих коштів невідоме», - йшлосяв ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 02.11.2017.

Як писав Finbalance, компанія Kalouma Holdings Limited фігурувала в кримінальному провадженні ГПУ №12014100000000703 про виведення з Дельта Банку 4,1 млрд грн рефінансування НБУ.

За даними НБУ, на 01.01.2013 компанія Kalouma Holdings Ltd була власником 47,78% акцій Кредитпромбанку. Бенефіціарами цієї компанії були Cargill, ЄБРР та ще 26 структур (серед яких ЗМІ називали в т.ч. Raiffeisen, Fortis, BNP Paribas, Commerzbank тощо).

Kaluoma Holdings Ltd представляла інтереси іноземних кредиторів Кредитпромбанку, частина вкладів яких була конвертована в акції банку після кризи 2008-2009 років в рамках реструктуризації боргу фінустанови на $400 млн.

На 01.01.2013 серед акціонерів Кредитпромбанку були також Homertron Trading (23,5%; кінцевий бенефіціар – Віктор Нусенкіс) та Fintest Holding (28,72%; пов’язували з сім’єю екс-генпрокурора Геннадія Васильєва). Між цими акціонерами банку, як вважається, був конфлікт, що ускладнювало можливість відновлення стабільної роботи банку.

Як писали ЗМІ, М. Лагун придбав 100% акцій Кредитпромбанку за 1 долар, водночас Дельта Банк надав фінустанові кредит для підтримки ліквідності на сотні мільйонів гривень. 

Також була інформація (12), що пов’язана з М. Лагуном компанія Clever Management за сприяння Cargill (міноритарний акціонер і в Дельта Банку, і Кредитпромбанку) могла викупити в Kalouma Holdings Ltd права вимоги по вкладам на 134 млн дол за 19,3 млн дол. Як стверджувалося, після цього Clever Management нібито переступила частину вимог іншій компанії, пов’язаній з М. Лагуном, – Rabiturna Ltd, яка в свою чергу пред’явила їх Кредитпромбанку і він, як зазначалося, оплатив рахунок на 96,6 млн дол. Після чого фактично така ж сума з’явилася у вигляді субкредиту Kalouma Holdings для Дельта Банку.

У січні 2018 року ФГВФО заявляв, що пов’язані особи Дельта Банку причетні до проведення «сумнівних операцій з коштами, залученими на умовах субординованого боргу від пов’язаної особи Калума Холдінгз Лімітед».

«Так, за рахунок коштів субординованого боргу, що мали бути спрямовані на оплату акцій, відбувалось погашення кредитів великих позичальників, окремі суми перераховувались власникам банку та пов’язаним особам. Внаслідок цього, на оплату акцій надійшла не вся сума, яка була вилучена з регулятивного капіталу в іноземній валюті, а за рахунок курсової різниці здійснювались операції, що призвели до зменшення активів банку», - констатував Фонд гарантування.

Як писав Finbalance, Kalouma Holdings Ltd фігурує в кримінальному провадженні НАБУ щодо сумнівної схеми залучення Дельта Банком субординованого боргу та супровідні операції з коштами на коррахунку в австрійському Meinl Bank на 87 млн дол.

Після придбання Кредитпромбанку М. Лагуном між ним та одним з вкладників банку – ТОВ «КУА «Практика» (повідомлялося, що діяла в інтересах громадян США; у держреєстрі одним з кінцевих бенефіціарів значився Анатолій Юркевич) – спалахнув конфлікт. КУА «Практика» подала позов про визнання недійсним депозитного договору, який діяв ще з часів, коли Кредитпромбанк був підконтрольний Kalouma Holdings Limited, Fintest Holding Limited та Homertron Trading Limited. Позивач у суді вимагав від банку повернення 217 млн грн, тоді як його новий власник фінустанови, як зазначалося, пропонував повернути лише 20% від суми вкладу.

23.09.2015 Госпсуд м. Києва лише частково задовольнив позов ТОВ «КУА «Практика» та розірвав депозитний договір, відмовившись задовольнити вимоги щодо стягнення коштів та звернення стягнення на майно. Суд вирішив, що задоволення кредиторських вимог ТОВ «КУА «Практика» до Кредитпромбанку може відбуватися лише в межах процедури ліквідації банку та в порядку, передбаченому Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

У судових матеріалах щодо вказаного спору (до речі, як третя особа в ньому фігурувала згадана на початку Kalouma Holdings Limited) зверталася увага, що ТОВ «КУА «Практика» в рамках процесу ліквідації Кредитпробанку заявило про вимоги до банку на 400 млн грн.

Водночас Міжнародний центр з урегулювання інвестиційних спорів розглядав позов компаній Praktyka Asset Management Company LLC, City-State N.V., Crystal-Invest LLC та Prodiz llc проти держави Україна (у 2014 році повідомлялося про «ціну питання» на 500 млн грн). На думку позивачів, держава не вжила практично ніяких заходів для захисту прав іноземних і українських компаній та громадян. Вони хочуть повернути депозит у розмірі 211 млн грн, який був розміщений в Кредитпромбанку. Позивачі вважають, що М. Лагун вивів кошти з Кредитпромбанку через кіпрські компанії Rabiturna Limited та Kalouma Holdings Limited у Дельта Банк.

Про судові спори НБУ з Анатолієм Юркевичем та кримінальні провадження щодо сумнівних операцій збанкрутілого "Українського професійного банку" ("імені" Юркевича) читайте тут, тут, тут.