Дельта Банк не знайшов покупців на 1,5-мільярдний борг "Дніпрометалсервісгруп"

Все про економіку та фінанси

09 липня Фонд гарантування провів "голландський" аукціон з продажу прав вимоги Дельта Банку за кредитними договорами (№НКЛ-2006078/1, №ВКЛ-2006078/2, №НКЛ-2006078/3) з юрособою на 1,5 млрд грн. Попри те, що ціна на актив знижувалася в 5 разів (до 304 млн грн), покупців не знайшлося.

Як випливає із судових матеріалів, боржником є ТОВ "Дніпрометалсервісгруп". У держреєстрі вказано, що ця компанія припинена (ліквідована), причому ліквідатор Дельта Банку заявляв про кредиторські вимоги до неї на 3,64 млрд грн.

24.05.2018 Київський апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та залишив без змін постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 17.05.2017, якою представнику Фонду гарантування було відмовлено в задоволенні позову до структурного підрозділу Мін’юсту щодо скасування запису держреєстратора в держреєстрі про припинення ТОВ "Дніпрометалсервісгруп".

За даними ФГВФО, в заставі за вказаними кредитами - об’єкти нерухомого та рухомого майна в Криму (м. Севастополь), у т.ч. будівля комплексу з виготовлення деталей вітрогенераторів площею 9 610,90 кв. м., інфраструктурні об’єкти, крани, тягачі тощо.

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 03.06.2015, слідчі МВС здійснювали досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015100060003249 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу («Службове підроблення»).

Як зазначалося, згідно з показами директора ТОВ «Дніпрометалсервісгруп», ця компанія не надавала згоди на отримання Дельта Банком рефінансування в НБУ під заставу кредитних зобов’язань ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» перед Дельта Банком, “а документи щодо такої згоди, службовими особами ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» не підписувались і не направлялись, та є підробленими” (цитата).

“Окрім того, ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» у 2014 році вчиняло дії, направлені на заміщення зобов`язання по кредиту через погашення вкладниками депозиту, у чому Дельта Банком Товариству було відмовлено та в, подальшому, службові особи Банку, таким чином, мали можливість скористатись наявність діючого валютного кредиту ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» для отримання рефінансування, оскільки, зазначена обставина є однією з підстав рефінансування.

Також, відповідно до інформації в електронних реєстрах НБУ кредит ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» має оцінку в 2 млрд. грн. Однак, в дійсності, це майно коштує в декілька разів менше. Така завищена оцінка була надана Банком, з метою ухилитись від формування резервів під даний кредитний портфель, а також під такий дорогий актив легко було отримати рефінансування”, - йшлося в судових матеріалах.

За даними держреєстру, серед засновників ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» - ТОВ "Науково-виробниче об’єднання "Екотех", ТОВ "Фірма "Енергетичні технології", ТОВ "Еколін".

Серед засновників ТОВ "Науково-виробниче об’єднання "Екотех" - Сергій Ганзелинський та Олександр Дементієнко, а ТОВ "Еколін" - Сергій Ганзелинський та Павло Ганзелинський.

За даними ЗМІ, раніше Сергій Ганзелинський був директором з продажів «Інтерпайпу». Олександр Дементієнко – колишній молодший партнер В. Пінчука по тому ж «Інтерпайпу». Мав бізнес не лише в Україні, але й у т.ч. в Росії.

Контекст

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.04.2018 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн. Про судові вимоги НБУ до М. Лагуна - тут.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

ФГВФО визнав нікчемними правочини з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн; з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн; з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн. Також нікчемними визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ – 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрд грн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

Про намагання Дельта Банку продати борги групи T.B. Fruit на 6 млрд грн - тут, іллічівські активи на 4,5 млрд грн - тут, борги "Дніпрометалсервісгруп" на 1,5 млрд грн - тут, борги групи "АвтоКрАЗ" на 1,3 млрд грн - тутПро продаж мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, читайте тут.

Про спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - туттуттут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут, з Укргазвидобуванням - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут.

Коментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.

Про боргові вимоги Ощадбанку до М. Лагуна - тут, а Укрексімбанку до його сестри - тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут. 

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут.

Про взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.