ФГВФО - про сумнівні операції "Енергобанку"

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування в офіційній заяві констатував, що колишні власники та службові особи «Енергобанку», "зловживаючи службовим становищем, заволоділи коштами банку на загальну суму 561,37 млн грн шляхом надання кредитів підконтрольним юридичним особам з ознаками фіктивності на придбання незабезпечених і неліквідних цінних паперів інших, підконтрольних колишньому власнику банку, компаній".

"Щодо цього зараз триває досудове розслідування в кримінальному провадженні за статтею 190 Кримінального кодексу України («Шахрайство»)", - уточнюють у Фонді.

Крім того, як зауважують у ФГВФО, під час тимчасової адміністрації у ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» Фондом гарантування вкладів фізичних осіб також було встановлено, що на кореспондентському рахунку банку в Bank Frick & Со (Ліхтенштейн) розміщено кошти у сумі 15,7 млн доларів США.

"Незважаючи на неодноразове звернення ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» до Bank Frick & Со із вимогою їх повернути, 30.06.2015 вся сума коштів була списана, оскільки, виступала заставою за кредитом, наданим офшорній компанії ACANTER INVESTMENT LTD, яка на вказану дату цей кредит не сплатила. При цьому, ще у квітні 2014 року (майже за рік до визнання банку неплатоспроможним) за результатами перевірки Національний банк України зобов`язав керівництво ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» відобразити в обліку кошти на коррахунку в Bank Frick & Со та вжити заходів щодо термінового їх повернення, однак голова правління цих вимог не виконала.

20 червня 2017 року Подільський районний суд м. Києва визнав колишню голову правління ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» винуватою у вчиненні злочину передбаченого ч.2 ст. 367 Кримінального Кодексу України (службова недбалість) і призначив покарання у виді трьох років позбавлення волі умовно. Однак, кошти у сумі 15,7 млн доларів США, які могли бути використані для задоволення вимог кредиторів, це не повернуло", - зазначили у ФГВФО.

Нагадаємо, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів затверджено ліквідаційну масу ПАТ «ЕНЕРГОБАНК» станом на 12.06.2015. Балансова вартість активів банку склала 2 288,86 млн грн, а незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх майже у чотири рази дешевше – 620,97 млн грн.

При цьому, вкладникам банку, станом на початок січня 2018 року, виплачено 492,9 млн грн гарантованого відшкодування за вкладами. Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку склала 1 388,14 млн грн. До цієї суми ввійшли вимоги семи черг кредиторів ПАТ «ЕНЕРГОБАНК». На 01.01.2018 за рахунок коштів, одержаних у результаті ліквідації та продажу майна банку, погашено лише вимоги першої і другої черги та 30% вимог третьої черги, тобто Фонду гарантування вкладів.