"Енергоатом" продав е/е для трейдера Коломойського, Герус називає ціну низькою

Все про економіку та фінанси

"Енергоатом-Трейдинг" (трейдер НАЕК "Енергоатом") на аукціоні 11 вересня на Українській енергетичній біржі продав 1,46 млн МВт-год електроенергії з поставкою в жовтні-листопаді, йдеться в аукціонному бюлетені біржі, пише "БізнесЦензор".

Середньозважена ціна продажу склала 1120 грн за МВт-год. Це на 26% нижче від середньозваженої ціни електроенергії на Ринку на добу вперед, яка становить 1518 грн / МВт-год.

Мінімальний лот становив 1000 МВт-год. Крім того, учасники повинні були надати фінансове забезпечення і передоплату в розмірі 20% від ціни електроенергії.

Весь обсяг електроенергії викупило ТОВ "Юнайтед Енерджі" з групи "Приват" Ігоря Коломойського. Компанія повинна заплатити за електроенергію 1,640 млрд грн.

Коментар глави комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово- комунальних послуг Андрія Геруса:

"Така низька ціна - це не внаслідок конкурентного аукціону, а саме через обмеження конкуренції при проведенні аукціону. Компанія укрупнила лот до 1000 МВт, таким чином цей аукціон був заточений під суперкрупних покупців, отже покупців було мало, а ціна утворилася низька. Оскільки такі фокуси вже не вперше, то це вже певна системність.

Як треба. Звичайно, якби компанія виставила на продаж лоти по 50 МВт, то на аукціони прийшло би десятки підприємств, а ціна була би набагато вища. Доступ до електроенргіі за ринковою ціною мають отримати всі, а не окремі обрані рівніші інших.

Хочу звернутися до керівників підприємства, зокрема до керівника Енергоатом-трейдингу. Тільки внаслідок сьогоднішнього «прозорого аукціону» Енергоатом втратив 300-400 млн грн. А це вже не перший такий аукціон.

В сьогоднішніх умовах Енергоатому це межує із мародерством. Як ви будете дивиться в очі своїм колективам, що у вас немає коштів на зарплату? Або що не можете заплатити підрядникам за обладнання та виконані роботи?

Цікаво, а в акціонеру (Кабміну) та органу управління (Міненерго) немає запитань до таких аукціонів Енергоатому? Антимонопольний комітет у хорошому настрої?".

Нагадаємо, 14 серпня ПАТ "Центренерго" на аукціоні реалізувало 4,6 млрд кВт-год електричної енергії з поставкою в четвертому кварталі 2020 року середньозваженою ціною 1,07 грн за кВт-годину. Це на 34% нижче заявленої главою компанії Олександром Корчинським собівартості виробництва при спалюванні вугілля (1,62 грн за кВт-годину).

Сумарна вартість проданої "Центренерго" електроенергії на четвертий квартал 2020 року склала 4,99 млрд грн.

Найбільшим покупцем, за даними біржі, стало "Синтез Ойл", пов`язане з "приватівцями". Ця структура раніше була постачальником вугілля на ТЕС "Центренерго" і виступає одним з операторів нафтоперевалочного комплексу в порту Одеси.

Саме на "Синтез Ойл", за інформацією програми "Схеми", були зареєстровані номерні знаки автомобіля охорони, який на початку 2019 року супроводжував кандидата в президенти Володимира Зеленського.

Нагадаємо, ПАТ "Центренерго" знаходиться під операційним контролем групи "Приват" з липня 2019 року.