"Енергоатом" і "Укргідроенерго" будуть постачати е/е для населення, минаючи "ГарПок"

Все про економіку та фінанси

Кабінет Міністрів зобов`язав постачальників універсальних послуг (ПУУ), які здійснюють постачання електроенергії побутовим споживачам, а також НАЕК "Енергоатом" і ПрАТ "Укргідроенерго", на яких покладено спецзобов’язання із забезпечення е/е населення, до 15 травня укласти двосторонні угоди на поставки ресурсу в обсягах, необхідних для споживання в червні. Відповідну постанову №439 від 28 квітня оприлюднено на урядовому порталі, пише "Інтерфакс-Україна".

Таким чином, Кабмін виключив ДП "Гарантований покупець" з переліку суб`єктів господарювання, задіяних у ПСО з населення.

Угоди між постачальниками універсальних послуг (ПУП) і генерацією діятимуть з 1 червня.

Згідно з постановою, ціна е/е, за яку генкомпанії продаватимуть її ПУП, визначається як різниця між середньозваженою фіксованою ціною для населення (1,68 грн / кВт-год) і тарифами на послуги з передачі, розподілу е/е і на послуги ПУП, але не менше 10 грн/МВт-год (0,01 грн / кВт-год).

Зараз для "Енергоатома" встановлено фіксований тариф у 150 грн/МВт-год, для "Укргідроенерго" - 10 грн/МВт-год.

Як повідомлялося, Кабмін на засіданні 28 квітня продовжив ціну е/е для населення 1,68 грн/кВт-год до 30 червня.

Крім того, за словами прем`єр-міністра Дениса Шмигаля, ПУП отримуватимуть ресурс від ПрАТ "Укргідроенерго" і НАЕК "Енергоатом" безпосередньо, минаючи ДП "Гарантований покупець".

Разом із тим, прем`єр не уточнив, з якого числа будуть діяти нові правила.

Водночас, згідно з бюлетенем Української енергетичної біржі, 26 квітня "Енергоатом" вже реалізував "ГарПоку" 3,2 млн МВт-год для населення на травень.

Учасники ринку, аналізуючи рішення уряду, зазначили в коментарях агентству, що з 1 травня проблематично перевести поставки е/е безпосередньо від генерації ПУП - необхідно час для переоформлення договорів і продажу ресурсу. Також залишається неврегульованим питання щодо недопоставок "Енергоатомом" ресурсу для населення "ГарПоку" в січні-лютому 2021 року.

Згідно з чинним ПСО, ДП "Гарантований покупець" ("ГарПок") зараз купує ресурс у НАЕК "Енергоатом" і ПрАТ "Укргідроенерго" за 15 коп/кВт-год і за 1 коп/кВт-год відповідно і продає її постачальникам універсальних послуг для поставок побутовим споживачам.

"ГарПок" неодноразово звинувачував "Енергоатом" у недопоставках необхідного обсягу, в результаті чого йому доводилося закуповувати ресурс на ринку за ринковими цінами, "Енергоатом" зі свого боку наголошував "ГарПоку" на завищених обсягах необхідного населення ресурсу.

Зокрема, в січні-лютому 2021 року "ГарПок" закупив на ринку 734,059 тис. МВт-год електроенергії, крім закупівель у НАЕК "Енергоатом", що склало 6,48% всього обсягу електроенергії, проданої ПУП для потреб населення.

НКРЕКП 10 березня оштрафувала "Енергоатом" на 170 тис. грн за недостатні обсяги продажу "Гарантованому покупцеві" електроенергії для потреб населення в січні цього року в рамках виконання ПСО і зобов`язала його забезпечити в кожному розрахунковому місяці продаж "ГарПоку" електроенергії на електронних аукціонах у погодинних обсягах, необхідних для потреб побутових споживачів в ОЕС.

"Енергоатом" заявив, що буде оскаржувати в суді це рішення. 

ДП "ГарПок" заявляв, що  компенсації послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів у 2021 році перевищили 1 млрд грн – таку суму "ГарПок" сплатив постачальникам універсальних послуг (ПУП) у I кварталі.

Зокрема, за березень "ГарПок" заплатив 298 млн грн за послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів. Як повідомлялося раніше, у лютому та січні цей показник становив 360 та 383 млн грн відповідно.

У березні "Гарантований покупець" продав ПУП 3 755 тисяч МВт•год електричної енергії. За офіційними даними, які постачальники надають підприємству, такі обсяги необхідні для забезпечення всіх побутових споживачів України.

Виробники електроенергії, на яких покладено обов’язок забезпечувати населення доступною електроенергією, продали Гарантованому покупцю 3 705 тисяч МВт•год в ОЕС України. Додатково підприємство придбало електричну енергію для побутових споживачів у Бурштинському енергоострові.

У січні, березні та лютому компенсації від "Гарантованого покупця" отримують 15 із 25 постачальників універсальних послуг.

Як зауважував "Гарантований покупець", він продає електричну енергію ПУП за двосторонніми договорами. Ціна продажу – фіксована; розраховується як різниця між середньозваженою фіксованою ціною на електричну енергію для побутових споживачів (встановленою Кабміном на рівні 1,68 грн/кВт•год) та тарифами на послуги з передачі, розподілу електроенергії та послуг ПУП (але не менш як 1 копійка за 1 кВт·год). Якщо розрахункове значення ціни, за якою ПУП купує електричну енергію, менше ніж 1 копійка за 1 кВт·год, Гарантований покупець доплачує постачальникам за придбану електроенергію.