Емісія гривні та обвал курсу: чи всю правду озвучує Гонтарева

Все про економіку та фінанси

Під час сьогоднішнього виступу в парламенту глава НБУ Валерія Гонтарева назвала «нісенітницею» інформацію про активну емісію гривні та закликала принити маніпуляції цією темою. При цьому вона звернула увагу, що за 2014 рік монетарна база зросла «лише на 8,5%» - до 333,2 млрд грн.

«Ці 333 мільярди накопичені за ВСЮ історію існування України. Тому прошу припинити маніпуляції темою емісії. Зрозуміло, що зростання монетарної бази на 8,5% не могло створити монетарного тиску на споживчі ціни та вартість гривні. Ці гроші разом з нашими ЗВР, по-суті, були спрямовані на утримання банківської системи від кризи платежів та розрахунків в економіці і дали серед іншого можливість державі забезпечити соціальні виплати, військові витрати, закупити газ для опалювального сезону», - зазначила керівник Нацбанку.

При цьому вона сама ж звернула увагу, що в 2014 році «НБУ профінансував уряд та НАК Нафтогаз на суму 175 млрд грн. або майже 40% зведеного бюджету країни».

Для справедливості відзначимо, що левова частка емісії НБУ, якою по суті є монетизація ОВДП (викуп Нацбанком держоблігацій), дійсно «зв’язувалася» («гасилася»), зокрема, продажем валюти з резервів (так, тільки «Нафтогазу» було продано 8,6 млрд дол).

Однак ключову річ озвучила сама ж В. Гонтарева – 8,5% зростання монетарної бази, і це на фоні падіння економіки на 7% у 2014 році. Вже не кажучи, про скорочення обігу гривні в Криму та на окупованій частині Донбасу… За цих економічних умов монетарна база "могла б" і скорочуватися. А її тим паче зростання не могло не тиснути на курс та інфляцію.

… Під час виступу в парламенті В. Гонтарева також наголосила, що максимальна сума, яка буде випущена НБУ в економіку в поточному році не перевищить 91 мільярд гривень.

«Цей показник повністю узгоджений з параметрами макроекономічного прогнозу, над яким ми працювали спільно з урядом та експертами МВФ. Сюди входить і перерахування прибутку НБУ до бюджету в розмірі 60,5 млрд грн., фінансова підтримку Фонду гарантування вкладів фізосіб та підтримка ліквідності платоспроможних банків. Тому населення може бути впевненим у поверненні власних коштів з неплатоспроможних банків, у законодавчо визначених межах 200 тисяч гривень.

Окремо мушу прокоментувати декілька цифр, щодо безготівкової емісії в цьому році яка склала 48 млрд грн. Декілька пояснень вважаю за необхідне навести. Показник емісії не відображає обсягу коштів, які потрапили в економічний обіг та теоретично можуть тиснути на ціни та обмінний курс. Простий приклад: 40 млрд.грн. з цих коштів припадає на угоду своп з Народним банком Китаю. Ці кошти зберігаються на рахунках Народного банку Китаю в НБУ і жодна гривня не була використана. Вони виступають в якості своєрідної застави. Натомість НБУ отримав відповідну еквівалентну суму в 15 млрд китайських юанів, яку може використовувати для пом’якшення потреби у іноземній валюті і зміцнення позицій платіжного балансу.

І це лише один приклад, коли кошти, які рахуються як емісійні, не знаходяться в обігу. Те ж саме і показники абсорбції коштів НБУ за рахунок депозитних операцій, які зараз складають 23,5 млрд грн.

В цілому, показник, що характеризує пропозицію грошей наданих НБУ економіці, є монетарна база. Її обсяг за 2 місяці поточного року зменшився на 1,6 млрд. грн», - зауважила В. Гонтарева.