Волков відсудив у ФГВФО пул активів банків-банкрутів на 3,9 млрд грн

Все про економіку та фінанси

01.12.2020 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів на рішення Госпсуду м. Києва від 16.07.2020 (у справі №910/1935/20), яким було частково задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" та визнано незаконним рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів про скасування результатів аукціону з продажу пулу активів чотирьох банків-банкрутів (“Фінанси та кредит”, ВТБ Банку, Дельта Банку, Фідобанку), який відбувся 22.11.2019.

Обсяг прав вимоги за відповідним пулом активів - 3,9 млрд грн (по тілу кредитів - 1,1 млрд грн, відсотки - 1,4 млрд грн, штрафи - 1,4 млрд грн). Йдеться в т.ч. про борги ПАТ “Кременчукм`ясо”, ПАТ “Стахановський вагонобудівний завод”, ПрАТ “Креатив” тощо.

Спершу переможцем відповідного аукціону вважалося ТОВ “Бізнесресурс-Україна”, яке запропонувало 304 млн грн. Однак ця компанія не заплатила за придбаний пул, хоча мала на це цілий місяць, констатував ФГВФО.

Потім переможцем було визнане ТОВ "ФК "Інвестохіллс Веста" (з пропозицією 150,5 млн грн). Згідно з судовими матеріалами, 21.01.2020 покупець уклав договір з ліквідатором банку “Фінанси та кредит” і сплатив за відповідну частину пулу 132,4 млн грн. Проте 22.01.2020 виконавча дирекція ФГВФО скасувала результати аукціону.

Госпсуд м. Києва вирішив, що у ФГВФО не було підстав для прийняття вказаного рішення: “Суд не погоджується із твердженням відповідачів, що несплата одним із учасників торгів - ТОВ «Бізнесресурс-Україна» - гарантійного внеску та не надання банківської гарантії організатору аукціону Товарній біржі «Універсальна товарно-сировинна біржа» призвела до спотворення результатів вищевказаного аукціону”.

Північний апеляційний госпсуд додав, що рішення Фонду "не містить будь-яких причин та обґрунтувань підстав для його прийняття та скасування результатів відкритих торгів (аукціону) та прийняте з перевищенням встановлених Положенням щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються № 388 від 24.03.2016 повноважень” (цитата).

За даними держреєстру, серед засновників ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” - Андрій Волков (екс-глава правління Альфа-Банку; на ринку його пов’язували в т.ч. з Павлом Фуксом).

Про інші мільярдні активи, які викупили структури Волкова у Фонду гарантування, - туттуттуттуттуттуттуттут.

Додамо, як писав Finbalance, 20.10.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль” і ТОВ “Танк Транс” (в справі №910/5251/20) та визнав недійсними результати електронних торгів з продажу Фондом гарантування пулу активів банку “Фінанси та кредит”, Дельта Банку, “Надра” (частина з активів - у заставі НБУ), який відбувся 07.11.2019 на майданчику FFN (переможцем відповідного аукціону було ТОВ “Фінансова компанія “Інвестохіллс Веста” з пропозицією 849,4 млн грн).

За даними ФГВФО, у вказаний пул активів входили права вимоги на 18,1 млрд грн (тіло і відсотки за кредитами), у т.ч. заборгованість групи “Росава” Костянтина Жеваго (з ним пов’язане згадане ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль”) і групи «Яблуневий дар» (як і згадане ТОВ “Танк Транс”, пов’язане з T.B. Fruit львівського бізнесмена Тараса Барщовського).

НБУ повідомляв, що він мав отримати 368,7 млн грн з 849,4 млн грн, за які ФГВФО продав вказаний пул активів трьох банків-банкрутів.

Госпсуд м. Києва вирішив, що продаж пулу активів відбувся з низкою порушень. Зокрема, за оцінками суду, “не було дотримано принципу об`єднання активів за спільним предметом забезпечення (застави, іпотеки)”, що “призвело до штучної зміни (збільшення) пропорції розподілу застави відносно заборгованості за кредитними договорами, які включені до складу лоту” (цитата).

04.12.2018 Госпсуд Київської області визнав банкрутом ПрАТ “Росава” та відкрив ліквідаційну процедуру.

21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн (як забезпечені), вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на 2,65 млрд грн (як забезпечені), вимоги Офісу великих платників податків на 1,27 млрд грн (шоста черга задоволення). Крім того, суд задовольнив заяву ТОВ «Фінансова компанія «Інвестохіллс Веста» про заміну кредитора - банку «Фінанси та кредит» в межах вимог у сумі 2,65 млрд грн.

ТОВ “Яблуневий дар” - теж у процедурі банкрутства. ТОВ “Танк Транс” - на самоліквідації.

У жовтні 2018 року Фонд гарантування публічно заявляв, що за місяць до визнання Дельта Банку неплатоспроможним група пов’язаних компаній ТОВ «Яблуневий Дар»/ТОВ «Танк Транс» вчинили більше десяти операцій із зарахування зустрічних вимог (т.зв. «схлопування») на загальну суму більше 100 млн євро. Відповідне “схлопування” своїх боргів перед Дельта Банком компанії з групи T.B. Fruit мотивували в т.ч. отриманням прав вимоги до Дельта Банку від Cargill (за акредитивами).

Про те, як Веревський відсудив у ФГВФО 5-мільярдний пул олійно-жирових активів Дельта Банку, - тут