Екс-акціонери банку "Велес", у т.ч. нардеп Бондарєв, відсудили в НБУ 105 млн грн

Все про економіку та фінанси

16 квітня Печерський райсуд м. Києва задовольнив позов колишніх акціонерів банку “Велес” (Бондарєва Костянтина, Гончарової Ірини, Кандиби Олександра) та вирішив стягнути з НБУ 105 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, на думку позивачів, ця сума відповідає розміру “майнової шкоди” (цитата), яка була їм завдана Нацбанком та виникла в результаті “неможливості вільно розпоряджатися власним майном (корпоративними правами, посвідченими акціями) у статутному капіталі ліквідованої банківської установи без належного майнового відшкодування” (цитата).

Екс-власники банку “Велес” зазначали, що адмінсуди скасували постанову НБУ про ліквідацію “Велеса”, а НБУ та Фонд гарантування не вчиняли заходів щодо відновлення функціонування банку і повернення його активів.

З огляду на це, суд констатував, що “внаслідок винесення відповідачем незаконного рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ «Банк Велес» позивачів протиправно та без належної компенсації позбавлено приватного права на корпоративні права, посвідченими акціями банківської установи” (цитата).

Нагадаємо, НБУ ухвалив рішення про ліквідацію банку “Велес” у грудні 2015 року. Тоді регулятор заявляв про систематичні порушення фінустановою законодавства у сфері фінмоніторингу.

Нижче - цитата з тодішнього офіційного повідомлення НБУ щодо банку “Велес”:

“У вересні поточного [2015] року Національний банк запобіг спробі вивести за кордон близько 460 млн. дол. США за документами, що мають ознаки фіктивності. Ця невдала спроба стала підставою для проведення інспекційної перевірки банку з питань фінансового моніторингу.

Під час перевірки були виявлені факти здійснення банком ризикової діяльності та ціла низка операцій, характер яких дає підстави вважати, що вони були спрямовані на:

уникнення виконання вимог та обмежень, передбачених банківським, валютним законодавством, законодавством з питань фінансового моніторингу;

участь банку (надання банком послуг) у проведенні фінансових операцій, метою яких є виведення капіталів (зокрема повʼязаних із переказом коштів за кордон тощо).

Близько 90% всіх операцій, що здійснювались банком, були саме такими. За неповний рік їх обсяг перевищив 100 млн. дол. США. Крім того, значний обсяг операцій проведено з використанням підроблених документів”.

У 2016 році тодішній глава НБУ Валерія Гонтарева публічно озвучувала таку оцінку діяльності банку “Велес”: “Це був, мабуть, найбрудніший банк з цього списку банків з відмивання коштів. Тому що тільки цьому банку Національний банк завадив в останній рік у виведенні майже півмільярда доларів за фіктивними контрактами".

К. Бондарєв - один з екс-акціонерів банку “Велес”, який подав позов до НБУ, - є нардепом з фракції Юлії Тимошенко.

Контекст

Як писав Finbalance, 21.01.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ "Промислова інноваційна компанія" до НБУ (в справі №910/9095/18) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 128,9 млн грн "майнової шкоди" (цитата).

НБУ подав апеляційну скаргу на вказане рішення.

Ця справа розглядається в судах по другому колу.

27.08.2019 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу НБУ та скасував рішення судів нижчих інстанцій, якими було задоволено вказаний позов ТОВ "Промислова інноваційна компанія" (власник 71% акцій “Радикал Банку”) та було вирішено стягнути з Нацбанку на користь цієї фірми 128,9 млн грн відшкодування майнової шкоди, яка, на думку компанії-позивача, була завдана їй як акціонеру банку внаслідок позбавлення корпоративних прав через прийняття Нацбанком в 2015 році “неправомірного рішення” (на думку позивача) про віднесення “Радикал Банку” до категорії неплатоспроможних.

Тоді суд касаційної інстанції відправив цю справу на новий розгляд у суд першої інстанції (Госпсуд м. Києва).

У ході судового процесу ТОВ "Промислова інноваційна компанія" зазначало, що постанова НБУ №452/БТ від 09.07.2015 про віднесення Радикал Банку до категорії неплатоспроможних була визнана протиправною та скасована судовими рішеннями (в т.ч. рішенням Вищого адмінсуду, яке Верховний Суд відмовився переглядати) в межах розгляду іншої справи - №826/24203/15 (за відповідним позовом ТОВ "Промислова інноваційна компанія" до Нацбанку).

Про невдалі спроби Фонду гарантування відсудити мільярди гривень в колишніх акціонерів і топ-менеджерів банків-банкрутів - тут.