Дубогриз: три чверті вкладів населення і бізнесу в банківській системі - це кошти на вимогу

Все про економіку та фінанси

Колишній заступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ, а наразі асоційований експерт "CASE Україна" Євген Дубогриз проаналізував строковість банківських депозитів і можливості банків за рахунок відповідних коштів купувати ОВДП та кредитувати економіку:

"Той приріст коштів населення з початку війни, про який багато всі говорять, це виключно кошти на вимогу. Те, що можна зняти в будь-який момент. Якщо навіть подивитися на стаститику за березень, то приріст коштів населення в банках був +63 млрд грн, а приріст коштів на вимогу +80 млрд. Тобто, те, що ми називаємо словом депозити, строкові депозити, вони навіть зменшилися більш ніж на 17 млрд грн.

Якщо з початку року брати, то ще більш разюча картина. Строкові депозити в банках зменшилися майже на 30 млрд грн (хоча в цілому кошти населення зросли на 41 млрд грн).

На початок квітня в нас був історичний рекорд за часткою коштів на вимогу в банківські системі. Частка строкових депозитів населення - це лише 37% від всіх грошей, які населення тримає в банках.

Яко вже брати взагалі всі кошти, і бізнесу і населення, то картина ще сумніша - 3/4 всіх коштів - це кошти на вимогу.

От і питання. Чи можуть взагалі банки навіть не те що кредитувати, а навіть купувати якісь більш-менш середньострокові ОВДП, хоча б на 6 місяців, коли в них три чверті коштів населення та бізнесу можуть в будь-який момент зірватися і піти?

Звичайно, Базельскі розрахунки нам кажуть, що так не буває ніколи, як мінімум, 40% коштівна вимогу це те, що не буде знято ніколи, що вони завжди будуть. Воно так, й досвід це показує, біда в тому, що той досвід, на якому грунтуються ці загальноприйняті в Європі коефіціенти відтоків, ніяк не враховує війну - бо та вся складна економетрика, на основі якої ті коефіцієнти рахувалися, рахувалися для економік зі "звичайними" кризами. А в нас, як би мовити, дещо незвичайна, де досвіду нема, як діяти.

А банки це все ж про ризики: і якщо є ризик втрати ліквідності, ніхто з банків не піде на дисбаланс ліквідності, коли фондування ультракоротке ("клієнти можуть затребувати свої гроші будь-коли"), а активи середньострокові чи довгстрокові (ОВДП чи навіть кредити). Жоден банк на таке не піде. Бо страшно.

Веду до того, що а) ситуація зі строковістю дійсно важка і треба її перепрофілювати, тобто, якимось чином заохочувати населення класти гроші на довгі депозити б) нічого кращого, ніж підвищувати ставки за банківськими депозитами, зараз не придумаєш. Бо 100% гарантування вкладів, яке в теорії могло тому посприяти, здається замало самого по собі".