ДТЕК заявив про борг "ГарПока", у Зеленського нагадали про борг ДТЕК перед держкомпаніями

Все про економіку та фінанси

Компанія ДТЕК ВДЕ повідомила на Лондонській фондовій біржі про невиплату їй держпідприємством "Гарантований покупець" коштів від єврооблігацій "Укренерго" та ініціювала розслідування, пише "Енергореформа".

"Хоча компанія продовжує отримувати поточні щомісячні розрахункові платежі від "ГарПоку" на пропорційній основі з іншими виробниками відновлюваної енергії, він, як і раніше, винен їй приблизно 4,3 млрд грн за електроенергію, придбану в попередні періоди в 2020 і 2021 роках", - кажуть у ДТЕК ВДЕ. 

При цьому в компанії наголосили, що "не отримали жодних пояснень від "ГарПоку", Міністерства енергетики чи будь-якої іншої сторони щодо цього дискримінаційного підходу до неї". У той же час компанія вказала, що обслуговує свою банківську заборгованість та заборгованість за своїми облігаціями відповідно до договірних зобов`язань.

Разом з тим, у ДТЕК ВДЕ зазначили, що метою випуску "Укренерго" зелених облігацій на суму $825 млн із погашенням у 2026 році було закриття боргу НЕК перед "ГарПоком", щоб той у свою чергу міг виконати свої платіжні зобов`язання перед українськими виробниками відновлюваної енергії.

Як повідомляв "ГарПок", із 19,3 млрд грн, перерахованих ним до Ощадбанку 12 листопада для розрахунків з ВДЕ-генерацією, на рахунки виробників надійшло 16,3 млрд грн. 

Екс-нардеп Сергій Лещенко, близький до команди президента Володимира Зеленського, зазначав, що  умовами виплат боргів держави для компанії ДТЕК за вироблену "зелену" е/е, що становлять близько 3,5 млрд грн, має бути здійснення розрахунків самої компанії перед державою у сумі 2,8 млрд грн.

"Держава готова заплатити олігарху (3,5 млрд грн), але олігарх має погасити свої борги перед державою (2,8 млрд грн)", - зауважив С. Лещенко, додавши, що ДТЕК заборгувала "Укренерго" 2,1 млрд грн за тарифом на передачу електроенергії при її експорті, а також 0,7 млрд грн "Нафтогаз України" за газ.

08.09.2021 Верховний Суд задовольнив касаційні скарги НКРЕКП і "Укренерго" та скасував рішення судів попередніх інстанцій у справі №640/3041/20, якими було задоволено позов “ДТЕК Західенерго” (бенефіціар - Рінат Ахметов) та скасовано низку положень постанови НКРЕКП №360 від 07.02.2020 про обов`язки експортерів електроенергії платити тариф за передачу електроенергії.

НКРЕКП тоді зазначала, що відповідно до рішення Верховного Суду, експортери електроенергії зобов`язані оплачувати послуги "Укренерго" з передачі електричної енергії і диспетчерського управління під час її експорту. "Тепер експортери електроенергії, як і всі інші учасники ринку, сплачуватимуть тариф на передачу. 2,2 млрд грн від експортерів нарешті отримає оператор системи передачі, що сприятиме збалансуванню його фінансового стану. Це також дозволить не допустити покладання додаткового тарифного тягаря на споживачів", - зауважували в Нацкомісії.

Що стосується боргів за газ, то, як зауважує "Енергореформа", може йтися про те, що Луганська ТЕС ("ДТЕК Східенерго") у 2019-2020 роках через відсутність постачання антрациту з РФ переходила на використання природного газу. У березні 2020-го "Нафтогаз України" оцінював прострочену заборгованість ЛуТЕС за газ у 707 млн грн.